15 letni trądzik po 2 kuracjach izotekiem

6 odpowiedzi
Witam Trądzik męczy mnie od 15 lat. I raz wystąpił na początku liceum (zapewne problem dojrzewania) aby pod koniec liceum i przez 2 lata studiów dawać tylko okresowo o sobie znać - w tym czasie kuracja z benzacne, mydło siarkowe, cynk oraz szampon selsun blue. Na III roku studiów nastąpiło znaczne pogorszenie - bolesne i duże czerwone gule, zdecydowałem się z dermatologiem na kuracje aknenorminem. Kuracja trwała 9 miesięcy, dawka przyjęta 136mg/kg. Już po I miesiącu po kuracji zaczęły pojawiać się nowe wykwity, czerwone plamy i gule oraz coś czego wcześniej nie miałem, taka ala kaszka, wysypka czerwonych małych krostek na czole plus również nowość rogowacenie przymieszkowe na ramionach. Jako kurację podtrzymującą dostawałem Epiduo, Duac, Isotrexin, Differin, skinoren. Później nastąpiło polepszenie, jednak dalej były takie okresy że było 3 miesiące spokoju i potem dwa tygodnie armagedonu i tak w kółko, zrobiłem nawet sobie badania hormonalne ale dermatolodzy zbywali to śmiechem mówiąc, że nie jestem przecież kobietą. Aż do ubiegłego roku kiedy znowu zaczęły wyskakiwać bolące gule, czerwone plamy itp. Znowu kuracja, tym razem izotekiem - kuracja trwała prawie rok - dawka przyjęta 160mg/kg. Kuracja zakończona 1 lutego tego roku. Efekt - obecnie znowu pojawiła się ta sama kaszka co po I kuracji - czerwone, małe krostki na czole w miejscu gdzie się kończy linia włosów oraz niedawno czerwone plamy, małe krostki na policzkach oraz większe na linii końca zarostu na twarzy. Czy ma ktoś jakiś pomysł jak pozbyć się tego uporczywego od 15 lat trądziku? kolejna kuracja izotekiem nie wchodzi w grę, obecnie mam przez to problemy z kręgosłupem (odwodnienie krążków - efekt 2 kuracji) oraz bóle stawów barkowych, które również wiążę z tym(chodzę, a raczej chodziłem na siłownie, więc obciążanie plus izotek mi te stawy zniszczył) Jak się pozbyć tej kaszki na czole? (jakoś nie brałem nigdy antybiotyków doustnych na trądzik, ale czytałem że są one przeważnie nieskuteczne i często pojawiają się nawroty i koniec końców zostaje izotek)
Czy ktoś wie czym się pozbyć takiej kaszki po kuracji izotekiem?
Przy tak zawikłanej sytuacji klinicznej zalecam wykonanie; morfologia, rozmaz, OB, CRP, żelazo, TSH, Anty TPO, testosteron, glukoza na czczo oraz krzywa insulinowa. Z wynikami proszę zglosić się na wizyte do specjalisty. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska

Przede wszystkim zrobiłabym badanie skóry (np. pod kątem rogowacenia). Sprawdziłbym tzw. ogniska zakażenia (zeby, zatoki, ale też helicobacter pylori, moe drożdzaki i lamblie w przewodzie pokarmowym). Następna kwestia, jak wygląda np. Pana dieta? Co do antybiotyków- to dokładnia tak jak z aknenorminem-jeśli nie uda się wychwycić i zlikwidować przyczyn trądzika, to oczywiście nawraca :)
Dzień dobry,

proszę się udać na konsultację do lekarza dermatologa
Pozdrawiam
Kuracja retinoidami nie daje pewności na 100% wyleczenia. Niestety jest to obecnie jedyna skuteczna metoda leczenia ale dotyczy ok 80 % przypadków. Jeśli nie zadziałała tez kolejna dawka może się okazać, że należy Pan do grona osób które nie reagują pozytywnie na ten sposób leczenia. Ponadto Pana opis dotyczący zainteresowań i uczęszczaniem na siłownię budzi moją wątpliwość. Wiele osób chcąc rozbudować swoją masę mięśniową zażywa methanabol, testosteron lub decadurabolin. Praktycznie w każdym przypadku branie anabolików powoduje trądzik anaboliczny odpowiadający Pana opisowi. Proszę więc zrobić sobie rachunek sumienia i zastanowić się czy nie robi Pan sobie sam krzywdy. Jakiekolwiek leczenie w takim przypadku pozbawione jest sensu. W tym przypadku leczenie przez dermatologa nie będzie skuteczne. Ponadto preparaty, które stosują zwolennicy siłowni, mogą mieć szkodliwy wpływ na czynność wątroby oraz gospodarkę tłuszczową. Tego typu działania niepożądane mogą również wystąpić podczas leczenia retinoidami.
a zabiegi-kwasy,lasery?
Witam Pana

niestety, niewielki odsetek pacjentów wymaga 3-krotnego leczenia izotretinoiną aby na dobre pozbyć się trądziku, natomiast u 1-5% leczony lek ten może być nieskuteczny. Antybiotyki doustne nie działają na zmiany typu zaskórniki, które są główną przyczyną powstawania późniejszych zmian zapalnych (typu krosty czy grudki, prowadzących do bliznowacenia i przebarwień skóry).Jeśli nie może Pan podjąć kolejnej, trzeciej kuracji izotretinoiną, a miejscowe leki zawierające izotretinoinę lub substancje podobne nie są skuteczne, być może jedną z opcji jest spróbowanie leczenia laserem lub ewentualnie seria peelingów wykonanych przez lekarza, a nie kosmetyczkę. Proszę wybrać sprawdzony gabinet medycyny estetycznej prowadzony przez DERMATOLOGA i umówić się na wizytę. Warto też oznaczyć stężenia hormonów (testosteron, DHEA,SHGB,TSH), bo czasem zaburzenia hormonalne mogą być odpowiedzialne za brak skuteczności leczenia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia !

Dr ARW