Zygmunt Łukasz Borkowski

Fizjoterapeuta, Terapeuta

Adresy i kontakt

Ostatnia opinia

 • B
  Lokalizacja: AlternativaUsługa: 3 miesieczne wymioty

  Pan Łukasz uratował mnie w strasznych problemach gastrycznych. Medycyna konwencjonalna zawiodła na całej linii. Wielkie podziękowania i podziw za obszerną wiedzę.

 • Doświadczenie i kwalifikacje

  O mnie

  • WYKSZTAŁCENIE

   XI. 2010
   Tytuł Dyplomowanego Osteopaty (D.O.) nadany przez Sutherland College of Osteopathic Medicine, Belgia

   XI.2003 – X.2008
   Sutherland College of Osteopathic Medicine, Belgia. Ukończone 5-cio letnie szkolenie osteopatyczne. Studia zgodne ze standardami EFO (European Federation of Osteopaths) i z zasadami Procesu Bolońskiego dotyczącymi standardów kształcenia wyższego w krajach Unii Europejskiej

   V.2002 – VIII.2003
   National University of Health Sciences, Lombard Illinois, USA.
   Wydział chiropraktyki (D.C.)

   X.1991 – VI.1995
   Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
   Magister Rehabilitacji Ruchowej

   ZATRUDNIENIE/DOŚWIADCZENIE

   XI.2004 – obecnie
   “Alternativa”- prywatna praktyka terapeutyczna
   Os. Dywizjonu 303 19D/4U
   31-872 Kraków
   www.alternativa.pl

   VIII.2003 – XII.2004
   Supplemental Healthcare, Oak Park Illinois, USA
   Praca kontraktowa m.in. w: Szpitalu dla Weteranów w Chicago (VA Hospital Chicago), Rehabilitation Institute of Chicago, rehabilitacyjnej klinice ambulatoryjnej w Szpitalu Oak Park (Rush) oraz w Northwestern Center of Orthopedics (NCO) w Chicago

   V.1999 – V.2002
   Szpital Trinity w Chicago, Illinois, USA
   Wewnątrzoddziałowa i ambulatoryjna opieka rehabilitacyjna: ostra/podostra traumatologia, przed/pooperacyjna ortopedia, urazy ortopedyczne, neurologia dorosłych, klinika amputacyjna, choroby wewnętrzne.

   XII.1995 – IV.1999
   Excellcare Inc.; Northbrook, Illinois, USA
   Rehabilitacja w szpitalach, gabinetach lekarskich oraz centrach rehabilitacyjnych w metropolii chicagowskiej.

   KURSY PODYPLOMOWE

   04 - 06.X.2012 Normalizacja dynamiki trzewnej część II prowadzona przez G. Finet. Poznań

   28 - 30.VI.2012 Normalizacja dynamiki trzewnej część I prowadzona przez Ch. Williame. Warszawa.

   05 - 06.XI.2011 Techniki Osteopatyczne: kręgosłup szyjny, piersiowy i kończyna górna przedstawione przez prof. Laurie Hartman. Londyn

   29.IX - 02.X.2011 Międzynarodowy Kongres Medycyny Osteopatycznej · Klatka Piersiowa – ruch, oddech, życie · Poczdam, Niemcy

   24.IX.2011 Certyfikowany Praktyk FDM

   08 - 10.VII.2011 Osteopatyczne Techniki Harmoniczne przedstawione przez prof. Eyal Lederman. Warszawa.

   05 - 07.XI.2010 Fascial Distorsion Model (FDM) moduł 2, prezentowany przez Christoph Rossmy- instruktora metody i prezydenta Europejskiego Towarzystwa FDM (EFDMA)

   17 - 19.IX.2010 Fascial Distorsion Model (FDM) moduł 1, prezentowany przez Christoph Rossmy- instruktora metody i prezydenta Europejskiego Towarzystwa FDM (EFDMA)

   17 - 18.IV.2010 Bark i Łokieć. Diagnostyka, leczenie operacyjne i rehabilitacja po patronatem naukowym Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego. Ustroń.

   09-10.I.2010 Certyfikowany Terapeuta Suchego Igłowania. Tytuł nadany po egzaminie przez David G. Simons Academy

   27 – 30.X.2009 II Międzynarodowy Kongres Badawczy Na Temat Powięzi, Amsterdam

   17 – 18.X.2009 Osteopatia a Współczesna Medycyna - I Międzynarodowy Kongres Medycyny Osteopatycznej, Toruń

   13 – 16.X.2009 Mechanika, Diagnostyka i Terapia Stawu Skroniowo - Żuchwowego prowadzone przez Jean-Charles Filippini

   IV.2009 Techniki manualnego leczenia punktów spustowych prezentowane przez David G. Simons Academy

   II i IV.2009 Techniki suchego igłowania punktów spustowych prezentowane przez David G. Simons Academy

   I.2009 Kliniczny warsztat na temat medycyny ortopedycznej prowadzony przez Dos Winkel

   07 – 10.XI.2007 VI Międzynarodowy Kongres Bólu Krzyża i Miednicy w Barcelonie

   02 – 05.XI.2007 Manipulacje powięziowe w koncepcji Luigi Stecco; część II; Poznań

   19 – 22.VII.2007 Manipulacje powięziowe w koncepcji Luigi Stecco; część IB; Poznań

   14 – 16.VII.2007 Warsztaty terapii manualnej prowadzone przez prof. Karela Lewita i mgr Verę Verchozinową; Praga

   05 – 08.VII.2007 Manipulacje powięziowe w koncepcji Luigi Stecco; część IA; Poznań

   VI.2005 Certified in Cranio Sacral Therapy Techniques (certyfikat technik czaszkowo-krzyżowych) nadany po dwuczęściowym egzaminie przez The Upledger Institute

   VII.2004 Certified Kinesio Taping Practitioner (dyplomowany praktyk metody kinesiotapingu) nadany przez American Kinesio Taping Asociation.

   II.2004 Kinesio Taping, wykłady, demonstracje i ćwiczenia praktyczne prowadzone przez Kinex Medical, Inc.

   II.2001 SomatoEmotional Release II, wykłady, demonstracje i ćwiczenia praktyczne prowadzone przez The Upledger Institute.

   XI.2000 SomatoEmotional Release I, wykłady, demonstracje i ćwiczenia praktyczne prowadzone przez The Upledger Institute.

   VI.2000 CranioSacral Therapy II, wykłady, demonstracje i ćwiczenia praktyczne prowadzone przez The Upledger Institute

   X.1999 CranioSacral Therapy I, wykłady, demonstracje i ćwiczenia praktyczne prowadzone przez The Upledger Institute

   X.1998 Visceral Manipulation IA, wykłady, demonstracje i ćwiczenia praktyczne prowadzone przez The Upledger Institute

   VII.1998 Manipulation Techniques, wykłady, demonstracje i ćwiczenia praktyczne prowadzone przez profesora Brytyjskiej Szkoły Osteopatii (BSO) Laurie Hartmana, pod auspicją Ola Grimsby Institute.

   XI.1997 Scientific, Therapeutic Exercise Progressions (S.T.E.P.) wykłady, demonstracje i ćwiczenia praktyczne prowadzone przez Ola Grimsby Institute

   VIII.1997 Myofascial Release Techniques, wykłady, demonstracje i ćwiczenia praktyczne prowadzone przez Johna F. Barnesa

   VI.1997 Modern Manual Therapy of the Spine, wykłady, demonstracje i ćwiczenia praktyczne w ortopedycznej terapii manualnej przeprowadzone przez Ola Grimsby Institute.   Odbyłem 100 godzinny kurs kineziologii stosowanej (applied kinesiology) oraz asystowałem w kursach terapii czaszkowo-krzyżowej prowadzonych przez instruktorów z The Upledger Institute w USA.

   Jestem tłumaczem polskiej edycji książki Arta Riggsa „Masaż tkanek głębokich. Wizualny przewodnik po technikach”

   PUBLIKACJE   Z. Ł. Borkowski. Discogenic Instability of the Lumbar Spine and its Role in Conservative Management - Clinical Perspective. Dysfunctions Of The Locomotor System; Tom 1/10; Monografia Katedry i Kliniki Rehabilitacji Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

  Choroby

  Usługi

  Alternativa

  os. Dywizjonu 303 19d/4u, Czyżyny, 31-872 Kraków, małopolskie

  Poradnictwo dietetyczne i suplementacyjne

  Pytania od pacjentów

  Ten lekarz nie odpowiedział jeszcze na żadne pytanie

  Martwisz się swoim zdrowiem?

  Zadawaj pytania 23 tysiącom lekarzy i specjalistów, odpowiedź na swoje pytanie otrzymasz średnio w przeciągu 48 h, zupełnie za darmo.

  Zadaj pytanie naszym specjalistom

  Ocena pacjentów

  4.5

  Ogólna ocena
  22 opinie

  • Punktualność
  • Zaangażowanie
  • Gabinet
  • B
   Lokalizacja: AlternativaUsługa: 3 miesieczne wymioty

   Pan Łukasz uratował mnie w strasznych problemach gastrycznych. Medycyna konwencjonalna zawiodła na całej linii. Wielkie podziękowania i podziw za obszerną wiedzę.

  • M

   Do Pana Łukasza Borkowskiego trafiłam po 4 letniej rehabilitacji po ciężkim wypadku u wielu różnych fachowców fizjoterapii, osteopatii, neurologii itp. i dlatego też skalę porównawczą mam ogromną w zakresie warsztatu pracy specjalistów oraz ich podejścia do pacjenta.
   Pan Łukasz jako pierwszy nie tylko zwrócił moją uwagę na tematy dietetyczne, ale przekazał konkretne wskazówki dotyczące jadłospisu i odpowiedniej suplementacji, co w moim przypadku okazało się bardzo pomocne.
   Pan Łukasz posiada rozległą wiedzę również z innych dziedzin pokrewnych, potrafi błyskawicznie analizować i kojarzyć fakty oraz wychodzić z rozwiązaniami z własnej inicjatywy, dzięki czemu czuję, że zależy mu na szybkim wyzdrowieniu swojego pacjenta.
   Poza tym odznacza się bardzo dużą kulturą osobistą i empatią. Spokojnie i uprzejmie rozjaśnia kwestie merytoryczne, odpowiada też szybko na zapytania telefoniczne, potrafi świetnie zaopiekować się pacjentem.
   Z mojego punktu widzenia to rewelacyjny specjalista.

  • P

   Wizytę u Pana Łukasza Borkowskiego oceniam na bardzo słabym poziomie pod każdym względem. W czasie wizyty pan Łukasz poruszał bardzo wiele tematów, żadnego tak naprawdę nie kończąc. Każde moje pytanie, jeśli tylko miało szansę się pojawić, bo jak już ktoś słusznie napisał pan B jest nastawiony tylko i wyłącznie na swoją osobę, również pozostawało bez odpowiedzi. Pan B. próbował stosować podejście holistyczne do pacjenta, bo wypytywał o dietę, a także inne aspekty życiowe, jednak chyba sam nie wiedział co z otrzymanymi informacjami zrobić. Poprzez swoje wypowiedzi tworzy chaos i zamęt w głowie osoby która zgłasza się do niego z chęcią otrzymania pomocy. Jednak Pan B .chyba tak naprawdę nie chce, bądź też, nie umie tej pomocy udzielić. Generalnie miałam duży niesmak po wizycie. Jeśli chodzi o mój przypadek z punktu medycznego, to trafiłam z bólem kręgosłupa utrzymującym się od około 4 tygodni. Pan B oburzył się, że jeszcze nie skorzystałam z fizjoterapii, straszył zwyrodnieniem kręgosłupa, a także stwierdził, że jedna kończyna dolna jest krótsza co w późniejszym czasie potwierdziło się u innego specjalisty. Pan B. zalecił mi pojawienie się na kolejnej wizycie celem której miało być pokazanie mi ćwiczeń wzmacniających mięśnie stabilizujące kręgosłupa, co jak rozumiem, wg pana B miało mi pomóc w rozwiązaniu problemów. Jednak prawdziwa przyczyna leżała w tym, że miałam blokadę w stawie krzyżowo-biodrowym czego dowiedziałam się u innego specjalisty bo u pana B. już się nie pojawiłam. Po dwóch wizytach u innego specjalisty, gdzie zostałam poddana manipulacji, nastawieniu wyżej wspomnianego stawu, problem zniknął. Dowiedziałam się również, że w moim przypadku, wzmocnienie mięśni stabilizujących kręgosłupa, nie przywróciłoby mi dawnej sprawności, bo to nie tam leżała przyczyna moich dolegliwości, a wręcz w obecnym stanie mogło zaszkodzić. Żałuję straconego czasu, a także pieniędzy.

  • M

   Rehabilitowałem się u pana Łukasza ale jego wiedza ogranicza się do teorii. Przez prawie godzinę opowiadał mi o anatomii człowieka i o odżywianiu. Niby nie naciągają na kolejne wizyty ale pacjentowi nie tylko należy pokazać ćwiczenia, ale pacjent ma na miejscu robić te ćwiczenia. Pacjent nie zapamięta dwudziestu ćwiczeń a to tego chodzi o sposób ich wykonania. To powinno odbywać się na miejscu. Niestety po rehabilitacji skręciłem ponownie kolano. Nie polecam.

   Zygmunt Łukasz Borkowski2014-03-12

   Witam i dziękuję za wszystkie wpisy. Zarówno pozytywne jak i negatywne prowadzą do poprawy jakości świadczonych usług.
   W odpowiedzi na opinię Pana Mariana to muszę jednak sprostować kilka pojawiających się tam zarzutów. Jestem głównie praktykiem, który pracuje indywidualnie z każdym pacjentem i spędza z nim prawie godzinę. Wiedza na temat żywienia i suplementacji i jej praktyczne zastosowanie, przy współistniejącym wyjałowieniu gleby, spożywaniu zubożonych i przetworzonych produktów oraz zanieczyszczeniu ekosystemu w którym żyją zwierzęta i rośliny, które spożywamy jest dodatkiem do uzyskania optymalnych efektów terapeutycznych. Od co najmniej 5 lat nie dałem żadnemu pacjentowi więcej niż 5-7 ćwiczeń po uprzednim sprawdzeniu, że osoba rozumie jak wygląda właściwe wykonanie i progresja danego ćwiczenia. Gabinet, w moim mniemaniu, nie jest miejscem do ich wykonywania tylko powinien służyć korekcji błędów i wprowadzeniu ewentualnych zmian do programu chyba, że pacjent wyraźnie wyraża taką potrzebę zamiast wykonywania ich w domu. Należy pamiętać, że efekt ćwiczeń terapeutycznych zaczyna stopniowo się pojawiać po ok. 4 i więcej tygodniach ćwiczeń. Jeżeli więc pacjent chce ćwiczyć w gabinecie to wiąże się to ze zwiększeniem ilości wizyt a co za tym idzie kosztów terapii. Jeśli chodzi o zarzut o ponownym skręceniu kolana po rehabilitacji to jest dowodem na to, że doszło do nieporozumienia na poziomie oczekiwań. Wykonanie, nawet właściwe, programu ćwiczeń nie jest 100% zabezpieczeniem przed urazem!. Podobnie jak nie należy oczekiwać, że ostrzyknięcie czynnikami wzrostu daje pełne wyleczenie. Rekonstrukcja więzadła krzyżowego kolana nie daje gwarancji, że nie dojdzie do jego uszkodzenia, tak samo jak operacyjne usunięcie przepukliny jądra miażdżystego nie daje pewności, że nie dojdzie np. do nawrotowej przepukliny na operowanym poziomie. Nie mniej jednak wyciągam z tego wpisu sporą lekcję w dziedzinie określania realistycznych celów terapii. Życzę powodzenia!.
   Z wyrazami szacunku
   Z. Łukasz Borkowski

  • P

   Moje bóle kręgosłupa minęły na przestrzeni kilku wizyt. Otrzymałam nie tylko doraźną pomoc, ale też wytyczne ćwiczeń domowych oraz zostałam wyedukowana jak korygować codzienne nawyki ruchowe, które - jak się okazało - tylko pogłębiały zły stan w jakim był mój kręgosłup.Dowiedziałam się które partie mięśni nieświadomie uruchamiam przy danym ruchu i jakie są tego konsekwencje/przeciążenia oraz jak ich unikać.Dodatkowo z każdej wizyty wychodziłam z wzbogaconą wiedzą z ogólnego zakresu zdrowia i wpływu nań wyboru sposobu żywienia. Jak dla mnie, cenne podejście holistyczne do każdego pacjenta mające na celu nie tylko poprawę jego samopoczucia tu i teraz, ale i w dalszej przyszłości. Jako wisienka na torcie dodam na koniec, że zachowanie również innych współpracowników pokazało mi, że celem nadrzędnym tych osób jest pomoc pacjentowi. Moim zdaniem nie tylko rzemiosło, ale pasja i empatia.

  • K

   Witam.
   Jakiś czas temu stwierdzono u mnie dyskopatię( MRI -dyskopatia L5/S1-7mm), gdy dolegliwości nasiliły się i trafiłam ponownie do neurologa z ostrymi objawami rwy kulszowej, jedynym rozwiązaniem jakie widział lekarz była operacja.
   Nie zdecydowałam się na zabieg, gabinet Pana Zygmunta poleciła mi znajoma. To był strzał w dziesiątkę, rehabilitacja trwała dość długo, ale efekty są znakomite, obecnie funkcjonuje normalnie bez bólu. W mojej ocenie Pan Zygmunt Borkowski, jak i jego współpracownicy to świetni specjaliści, rzetelni i konkretni. Serdecznie polecam.

  • O

   Witam,
   Pan Lukasz to prawdziwy profesjonalista z ogromną wiedzą z zakresu technik, którymi się posługuje. Bardzo podoba mi sie holistyczne podejście do pacjenta co w dzisiejszych czasach rzadko sie zdarza. Darzę go pełnym zaufaniem. Polecam,

  • A

   Trafiłam do gabinetu pana Borkowskiego z dolegliwościami kręgosłupa i zostałam postawiona na nogi - dosłownie i w przenośni. Rewelacyjny fachowiec, z wielką wiedzą w swojej dziedzinie i umiejętnościami popartymi latami praktyki zawodowej. Polecam w całego serca!

  • T

   Mój bark został uleczony zupełnie w takim tempie- 3 wizyty, że jestem w szoku. Pełen profesjonalizm i kompetencja. Polecam pana Łukasza i jego niekonwencjonalne metody każdemu, kto chce się pozbyć bólu i szybko zapomnieć o schorzeniu.Fachowiec najwyższego lotu.

  • B

   Pan Łukarz Borkowski jest osteopatą o bardzo dużej wiedzy. Pełna profesja. W czasie mojej kilkuletniej choroby pomagali mi różni tzw. najlepsi fizjoterapełci. Ale Alternativa to jest gabinet z wyższej półki. Olbrzymia wiedza Pana Borkowskiego i osobisty czas, który poświęca pacjentowi daje wspaniałe rezultaty leczenia i rehabilitacji. No i nie naciąga pacjenta na ciągłe wizyty bez rezultatu tak jak w innych gabinetach. Konkretnie i z dużą wiedzą podchodzi do pacjenta.
   Barbara D.