prof. dr hab. n. med.

Zofia Dudkiewicz

verifiedCreated with Sketch.

Chirurg dziecięcy, Chirurg szczękowy, Chirurg

48 opinii +dodaj

Umów wizytę oceń lekarza Zapytaj lekarza
12 umówionych wizyt w ciągu 30 dni

Specjalista chirurgii dziecięcej i szczękowej. Twórca i propagatorka wczesnych i jednoetapowych operacji usuwania wad wrodzonych u dzieci skracających okres leczenia i liczbę operacji.… więcej

Umów wizytę

Kliknij w dogodny termin i umów wizytę. Dostaniesz potwierdzenie na e-mail.

Ocena pacjentów

5

Ogólna ocena
48 opinii

 • Punktualność
 • Zaangażowanie
 • Gabinet
 • G
  Lokalizacja: "Formmed" Centrum Leczenia Wad i Zaburzeń RozwojowychUsługa: korekta nosa i wargi

  Urodziłam się z rozczepem wargi i krzywym nosem. W 2011r. zdecydowałam się na operację u Pani Doktor. Miałam mieć piękny uśmiech, prosty i drożny nos. Zapłaciłam niemałe pieniądze a efekt niestety nie jest zadowalający- czuję się tak jakbym tej operacji w ogóle nie miała. Tydzień po operacji straciłam drożność lewej przegrody a co najgorsze w prawej się pogorszyło. Sporo czasu zajęło mi napisanie tej opini, mam żal bo wydałam sporo pieniążków, zaufałam Pani Doktor i zostałam pozostawiona sama sobie, a każde spojrzenie w lustro powoduje smutek na mojej twarzy. Przykre jest to że ktoś bierze pieniądze a efektu brak. Poza tym Doktor jest bardzo sympatyczną, miłą i ciepłą osobą.

 • Lokalizacja: "Formmed" Centrum Leczenia Wad i Zaburzeń Rozwojowych

  Zgłosiliśmy się do prof. Dudkiewicz, gdyż nasza córka urodziła się ze znamieniem barwnikowym na główce. Skaza była naprawdę duża - ciemny, blisko 5 cm. okrąg. Córka pozostawała pod opieką dermatologa, lecz wiedzieliśmy, że zmianę należy usunąć, gdyż istniało zwiększone ryzyko jej "uzłośliwienia się" w przyszłości. Liczne konsultacje lekarskie w ośrodkach w Polsce zasadniczo kończyły się podobną konkluzją: najlepszym rozwiązaniem jest wszczepienie ekspanderów, jak córka skończy 3 latka. Jednorazowe usunięcie znamienia i zszycie skóry uznawano za niemożliwe, z uwagi na wielkość skazy. Jedynie prof. Dudkiewicz stwierdziła, że da radę usunąć zmianę jednoetapowo, bez przeszczepu skóry i bez konieczności dalszych korekt. Oczywiście było nam ciężko podjąć decyzję, z uwagi na fakt, iż inni lekarze zdecydowanie twierdzili, że jest to niemożliwe. Ostatecznie, z uwagi na chęć zaoszczędzenia dziecku traum związanych z częstą hospitalizacją, zdecydowaliśmy się zaufać prof. Dudkiewicz. Operacja odbyła się w grudniu 2017 r. bez żadnych komplikacji, a to, co w opinii innych lekarzy było niemożliwe, okazało się jednak wykonalne. Skóra ładnie się zrosła, blizny już zbladły a my jesteśmy zdecydowanie spokojniejsi o zdrowie naszej pociechy. Piszemy ten komentarz, żeby poinformować innych rodziców, których dzieci mogą mieć podobny problem, co nasza córka, że prof. Dudkiewicz nie jest jedynie ekspertem, zajmującym się rozszczepem podniebienia, lecz również specjalistą od skutecznego, jednoetapowego usuwania dużych zmian skórnych.

 • W lutym na świecie pojawił się nasz mały Skarb. Niestety urodził się z rozszczepieniem wargi i podniebienia (jednostronne). Pierwsze dni były dla nas bardzo trudne, nic nie wiedzieliśmy na temat rozszczepów. Zaczęło się poszukiwanie informacji i specjalistów.
  Trafiliśmy do Zofii Dudkiewicz pod Warszawą . Po godzinnym spotkaniu pomyślałem: babcia wszystkich dzieci;-) Świetny specjalista, ciepła, cierpliwa. Generalnie zwraca dużą uwagę na pozytywnie nastawienie rodziców do operacji i leczenia dziecka, mniej opisuje kwestie techniczne. Oczywiście jest to klinika prywatna, cena operacji naszego maleństwa 11 tyś zł. Jeśli Was stać i chcecie wykonać operację w komfortowych warunkach bez całej otoczki administracyjnej itp. to wg mnie warto.
  Trzymamy kciuki za naszego synka i wszystkie dzieci dotknięte rozszczepem oraz ich rodziców.

 • U

  Zdecydowanie jeden z najlepszych lekarzy specjalistów od rozszczepów wargi i podniebienia. Miałam jednostronny rozszczep wargi i podniebienia, Pani Prof. Dudkiewicz prowadziła moje leczenie od urodzenia az do 26 roku życia. Po szeregu trudnych i wielogodzinnych operacji oraz wsparcia rodziców w chwili obecnej mój wygląd zewnętrzny jest zdumiewający nikt nie wierzy, że miałam rozszczep, usta równe, nos prosty, blizny prawie nie widać a moja mowa jest czysta i zrozumiała. Jestem dozgonnie wdzięczna Pani Prof. - Urszula K.

 • N

  Pani doktor była niezwykle miła i życzliwa, ale mało przekonująca merytorycznie - musiałam się dopytywać, a po moich pytaniach - sprawdziła jeszcze dwie rzeczy u córki. Nie potrafiła jasno wytłumaczyć, co wskazuje "za" a co "przeciw" temu. Zaproponowała zabieg przy znieczuleniu ogólnym, podczas gdy takie zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym (w opinii większości lekarzy, z którymi się konsultowałam). Z jednej strony bardzo uprzejma, miła, wszystko pokazuje, a z drugiej brakowało mi informacji i jasnego wytłumaczenia.

 • Jestem niesamowicie szczęśliwa, ze lata temu byłam pod opieka medyczna dr Dudkiewicz. Mała blizna pod nosem, żadnych problemów z mową, proste zęby i ja zarażająca wszystkich uśmiechem, który dostałam od dr Zofii i innych lekarzy w IMiD. Nie zapomnę jak za każdym razem przyjmowano mnie do szpitala i tak ciepło mnie pani witała. Nic potem nie było straszne. Mam do Pani doktor ogromy szacunek i wdzięczność. Pozdrawiam, Paulina Lejen

 • K

  Pani profesor operowała naszego 6 miesięcznego synka z całkowitym obustronnym rozszczepem podniebienia i wargi. Do końca życia będę jej wdzięczny za wspaniałą opiekę i cudowną pomoc w leczeniu dziecka! Operację przeszczepu kości na pewno zrobimy w u Pani profesor w Formmedzie. Warto! Dziękuję z całego serca. To wspaniały człowiek!

 • Jestesmy bardzo niezadowoleni z efektu leczenia Malformacji Limfatycznej przez panią Dudkiewicz. Synek ma blizny, skróconą warge, niesymetyczne usta. Nie polecam leczenia malformacji limfatycznych u tego specjalisty.

 • A

  Absolutny numer jeden w leczeniu rozszczepów w Polsce. Dzięki Niej moja córka ma stuprocentową szansę na normalne życie:)

 • B

  Mój dwuletni synek miał rozległego guza twarzoczaszki i podstawy czaszki ( pow. 5 cm.). Pani Profesor chciała podjąć się wykonania operacji, ale z uwagi na rozległość guza potrzebna była specjalistyczna opieka pooperacyjna, której nie mogła zapewnić u siebie w szpitalu. Przebyliśmy długą drogę i spotkałam na swojej drodze wielu lekarzy, również z profesorskimi tytułami, którzy nie mieli wystarczającej odwagi i chyba wiedzy aby podjąć to wyzwanie. Pani Profesor była gotowa uczestniczyć przy operacji mojego synka w każdym szpitalu, który podjąłby się operacji. Wreszcie po dwóch miesiącach od rozpoznania guza, Pani Docent Zawadzka Głos i Pan Profesor Niemczyk bez wahania podjęli się operacji w Szpitalu przy ul. Litewskiej w Warszawie. Dziękuję Pani Profesor za czuwanie nad nami i dobre rady, a przede wszystkim za wsparcie i przywrócenie wiary swoją postawą w idee zawodu lekarza.

Pytania pacjentów (12)

Martwisz się swoim zdrowiem?

Zadawaj pytania 23 tysiącom lekarzy i specjalistów, odpowiedź na swoje pytanie otrzymasz średnio w przeciągu 48 h, zupełnie za darmo.

Zadaj pytanie naszym specjalistom

Doświadczenie i kwalifikacje

O mnie

 • Specjalista chirurgii dziecięcej i szczękowej.
  Twórca i propagatorka wczesnych i jednoetapowych operacji usuwania wad wrodzonych u dzieci skracających okres leczenia i liczbę operacji. Stworzyła metodę usuwania wad rozszczepów wargi i podniebienia metodą jednoetapową, opracowując proces leczenia w którym ważne miejsce w leczeniu tej wady zajmuje leczenie foniatryczno-logopedyczne i ortodontyczne. Metoda ta daje możliwość wyleczenia dziecka już w wieku przedszkolnym i ogranicza możliwość powikłań chirurgicznych do 1%.
  Wprowadziła nowe metody leczenia sekwencji Pierre’a Robina oraz nowe metody operacyjne umożliwiające jednoetapowe leczenie spodziectwa kroczowego, mosznowego i prąciowego. Całym swym dorobkiem naukowym udowadnia, że leczenie chirurgiczne wad wrodzonych może być ukończone w wieku 2-3 lat, tak aby dziecko nie było świadome swej odmienności.
  Praktykę lekarską rozpoczęła w Klinice Chirurgii Szczękowej Instytutu Stomatologii Akademii Medycznej w Warszawie. Od 1971 r. pracuje w Instytucie Matki i Dziecka w Klinice Chirurgii Dzieci i Młodzieży. Od 1998 r. - kierownik Centrum Wad Twarzoczaszki i Chirurgii Endoskopowej, a od 1999 r. - Kliniki Chirurgii Dzieci i Młodzieży. Klinika przez nią prowadzona brała udział w Ogólnopolskim Programie Optymalizacji i Opieki Okołoporodowej w zakresie Chirurgii Noworodka oraz Ogólnopolskim Programie Zespołowego Leczenia Dzieci z Rozszczepem Wargi i/lub Podniebienia.Od 2011 roku kierownik medyczny Centrum Leczenia Wad i Zaburzeń Rozwojowych Formmed.

  Od 1973 r. - członek Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych, (w latach 1992-2000 - Przewodnicząca Sekcji Chirurgii Plastycznej tegoż Towarzystwa). Od 1987 r. członek Towarzystwa Chirurgii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej, a od 1988 r. europejskiej organizacji zajmującej się zespołowym leczeniem dzieci z rozszczepem wargi i podniebienia - Eurocleft.
  Bierze udział w Komisji Wrodzonych Wad Rozwojowych Komitetu Rozwoju Człowieka PAN oraz komitecie redakcyjnym "Medycyna Wieku Rozwojowego".

  Autorka ponad 250 prac publikowanych w recenzowanych czasopismach naukowych, krajowych i zagranicznych (wybrane pozycje w sekcji "Publikacje"). Prace te koncentrowały się wokół następujących zagadnień:
  - chirurgia wad i zaburzeń rozwojowych twarzy i czaszki,
  - chirurgia noworodka,
  - niewydolność oddechowa i odpływu żołądkowo przełykowego
  - wady narządów moczowo-płciowych,
  - standaryzacja postępowania leczniczego w zagadnieniach obciążonych balastem rozwojowym.

  Współautorka 3 podręczników dla studentów i lekarzy praktyków oraz 3 monografii. Najbardziej aktualne poglądy przedstawione są w rozdziale "Rozszczep wargi i podniebienia" w książce "Powikłania w chirurgii dzieciecej" pod redakcją prof. Jerzego Czernika PZWL, Warszawa 2009, str. 261-275.


  Współinicjatorka powstania, w 1993 roku, stacjonarnego ośrodka rehabilitacji mowy, na terenie Zakładu Leczniczo Wychowawczego ss. Elżbietanek w Otwocku.

Specjalizacje

 • Chirurgia dziecięca
 • Chirurgia szczękowo-twarzowa

Edukacja

 • Absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie - Wydziału Stomatologii i Wydziału Lekarskiego

Publikacje

 • Dudkiewicz Z., Piwowar W., Surowiec Z., Brudnicki A. 30 LAT DOŚWIADCZENIA W LECZENIU JEDNOETAPOWYM CAŁKOWITYCH JEDNOSTRONNYCH ROZSZCZEPÓW WARGI I PODNIEBIENIA - WIELOSPECJALISTYCZNA OCENA WYNIKÓW ODLEGŁYCH - NOWA STRATEGIA LECZENIA . Standardy Medyczne 2011.
 • Kulewicz M., Dudkiewicz Z. CRANIOFACIAL MORPHOLOGICAL OUTCOME FOLLOWING TREATMENT WITH THREE DIFFERENT SURGICAL PROTOCOLS FOR COMPLETE UNILATERAL CLEFT LIP AND PALATE: A PREMILINARY STUDY. Int. J. Oral & Maxillofacial Surgery 2010; 39;122-128.
 • Hozyasz K.K., Dudkiewicz Z., Offert B., Piwowar W., Czerwińska Z., Surowiec Z. PALENIE TYTONIU PRZEZ MATKĘ PRZED ZAJŚCIEM W CIĄŻĘ I WYSTĘPOWANIE INNYCH CZYNNIKÓW RYZYKA URODZENIA DZIECKA Z ROZSZCZEPEM TWARZOCZASZKI. Przegląd Lekarski 2009, rocznik 66, str.558-560.
 • Dudkiewicz Z. TECHNIKA OPERACJI JEDNOETAPOWEJ ROZSZCZEPU WARGI I PODNIEBIENIA – W ATLAS CHIRURGII DZIECIĘCEJ – POD RED.CZESŁAWA STOBY I GUNTERA H. WILLITALA. Bernardinum, Pelplin 2008, 7-11.
 • Dudkiewicz Z.: ROZSZCZEP WARGI I PODNIEBIENIA – W POWIKŁANIA W CHIRURGII DZIECIĘCEJ - POD RED. JERZEGO CZERNIKA. PZWL, Warszawa 2008, 261-275.
 • Fudalej P., Król Z., Dudkiewicz Z. CEFALOMETRYCZNA OCENA SYMETRII TWARZOCZASZKI OSÓB Z JEDNOSTRONNYM CAŁKOWITYM ROZSZCZEPEM WARGI I PODNIEBIENIA LECZONYCH METODĄ JEDNOCZASOWĄ. Medycyna Wieku Rozwojowego 2007; XI (Nr 3, część): 255-259.
 • Dudkiewicz Z. WYBRANE PATOLOGIE GÓRNYCH DRÓG ODDECHOWYCH U NOWORODKÓW – WYSTĘPOWANIE I POSTĘPOWANIE CHIRURGICZNE. Standardy Medyczne 2005, 7, 24, 103-105.
 • Kowal A., Dudkiewicz Z., Sawicka E., Boczar M., Płoska-Urbanek B., Żak K., Mydlak D. POSTĘPY W LECZENIU JEDNOETAPOWYM SPODZIECTWA PRĄCIOWEGO, MOSZNOWEGO I KROCZOWEGO. Przegląd Chirurgii Dziecięcej 2009, 1, 4, 82.
 • Fudalej P., Katsaros C., Bongaarts C., Dudkiewicz Z., Kuijpers-Jagtman AM. NASOLABIAL ESTHETICS IN CHILDREN WITH COMPLETE UNILATERAL CLEFT LIP AND PALATE AFTER 1- VERSUS 3-STAGE TREATMENT PROTOCOLS. J. Oral Max Surg. 2009
 • Dudkiewicz Z., Sekuła E., Hortis-Dzierzbicka M., Piwowar W., Dłuski E. SEKWENCJA ROBINA – NOWY SPOSÓB POSTĘPOWANIA LECZNICZEGO. Standardy Medyczne, Wrzesień 2001, Nr 9
 • Dudkiewicz Z. WRODZONE ZNAMIONA BARWNIKOWE. VII Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Sekcji Dermatochirurgii PTD. Sesja II: Wrodzone Zmiany Barwnikowe. Dermatologia Estetyczna, Supl. I/2003
 • Dudkiewicz Z., Sekuła E, Piwowar W., Dłuski E. NEW APPROACH TO TREATMENT OF PIERRE – ROBIN SEQUENCE. Medical Science 2000, Vol. 6 , Supp. 4 . 52.
więcej

Znajomość języków

 • angielski

Staże

 • Odbyła liczne staże i wizyty w klinikach dziecięcych, chirurgii szczękowej i plastycznej w Niemczech, USA, Szwajcarii i Meksyku u profesorów: Rhebaina, Kriensa, Scharliego i Monasterio
 • General Hospital w Meksyku - Oddział Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Plastycznej
 • Klinika Chirurgii Szczękowej - Centralny Szpital Brema
 • Klinika Chirugii Dziecięcej - Szpital Dziecięcy Lucerna
 • Klinika Chirurgii Noworodka w Nowym Jorku
więcej

Certyfikaty

 • Zofia Dudkiewicz, chirurg dziecięcy w mieście Warszawa - Certyfikaty
 • Zofia Dudkiewicz, chirurg dziecięcy - Certyfikaty

Choroby

 • rozszczep wargi i/lub podniebienia
 • sekwencja Pierre'a Robina
 • wodniak
 • naczyniaki
 • spodziectwo
 • przepuklina
 • stulejka
 • wnętrostwo
 • wady rozwojowe
 • syndaktylia
 • znamiona barwnikowe
 • blizny
więcej

Zdjęcia