Zaburzenia pamięci- czy to faktycznie tylko depresja?

1 odpowiedzi
Witam, mam 20 lat, studiuje i weekendami pracuje. Od roku mam kłopoty z pamięcią, tj. nie pamiętam co się działo i co robiłam dnia poprzedniego (dopóki ktoś mi go nie opowie-wtedy zaczyna mi się przypominać), kiedy o czymś mówię często zdarza mi się zapomnieć o czym w ogóle mówię. Badanie morfologiczne jest w porządku.
Od 3 lat leczę się na depresję, biorę leki, nie jest idealnie ale jest lepiej. Myślałam że moje problemy są spowodowane przemęczeniem, ale mimo odpoczynku (wakacje) nie ma poprawy. Wg mnie tłumaczenie że to od depresji też nie dobrym wytłumaczeniem, bo nawet w najgorszym momencie choroby nie miałam problemów z pamięcią, może tylko niewielkie z koncentracją.
Byłam u neurologa, w badaniu neurologicznym wszystko ok, lekarz stwierdził że to może być uszkodzenie ośrodka hipokamp, ale choć on nie jest tego pewien, najlepiej żebym zrobiła MRI (byłam prywatnie więc badanie kosztuje 600zł). W skierowaniu napisał "osłabienie pamięci, zaburzenia koncentracji" a w rozpoznaniu "epizod F.32" (czyli zaburzenia depresyjne). Lekarzowi nic nie wspominałam że leczę się na depresję, bo bałam się że właśnie tą chorobą wytłumaczy moje problemy i nie będzie chciał mi pomóc, dlatego chciałam zapytać, czy to że tak napisał na skierowaniu świadczy o tym że on uważa że to wynika z depresji i jedynie chciał potwierdzić że nie jest to spowodowane ewentualnymi innymi przyczynami? Czy faktycznie najbardziej prawdopodobne jest to że to z depresji? Nie ukrywam że koszt MRI to dla mnie ogromna ilość pieniędzy i szczerze to boje się że nic nie wyjdzie bo to jednak 6 stów... Proszę o poradę
Zaburzenia pamięci i innych funkcji poznawczych mogą być spowodowane zespołem otępiennym, co rzadko zdarza się w tym wieku i zazwyczaj wchodzi w skład innej choroby neurologicznej.
Mogą być spowodowane innymi chorobami np niedoczynnością tarczycy , niedoborem witaminy B12 itd.
Przyczyną zaburzeń pamięci i koncentracji może być depresja, zaburzenia konwersyjne w przebiegu depresji lub przyjmowane z tego powodu leki.
Proponuję udać się na konsultację do psychologa klinicznego zajmującego się diagnostyką zaburzeń funkcji poznawczych. Na podstawie odpowiednio dobranych testów będzie mógł z dużym prawdopodobieństwem określić przyczynę zaburzeń.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.