Spadki ciśnienia i kołatania serca

3 odpowiedzi
Dzień dobry,
moje objawy nie tyle są groźne co bardzo uciążliwe. Jestem 11 miesięcy po porodzie, choć nie wydaje mi się, aby miało to wpływ. W ciągu dnia mam bardzo duży spadek ciśnienia, czuję przy tym mocne bicie serca i duszność, mam problem z nabraniem głęboko powietrza, powieki dosłownie mi opadają a mózg jakby odmawiał posłuszeństwa. Gdy się to dzieje w domu to pozwalam sobie na zamknięcie oczu i drzemkę, bo to silniejsze ode mnie. Niestety wróciłam do pracy po okresie macierzyńskim i w pracy zdarza mi się to samo. Po olbrzymiej senności następuje ból głowy. Sięgając pamięciom wstecz w liceum miałam podobne objawy i wtedy stwierdzono u mnie problemy z tarczycą, jednak od trzech lat - od pierwszego dziecka - hormony wróciły do normy. Robię kontrolne badania TSH i FT4 co jakieś 3 miesiące i wszystko jest w porządku. Ponadto mój endokrynolog prowadzący kiedyś doszedł do wniosku, że mogło być tak, że byłam źle zdiagnozowana i niedoczynność została wywołana lekami.... Dodam też, że rano budzę się z ciśnieniem w normie. Jeśli miałabym swoje objawy wiązać z pogodą to częściej pojawiają się kiedy na zewnątrz jest wysokie ciśnienie.
Dzień dobry! Nie podaje Pani wartości ciśnienia tętniczego podczas epizodów złego samopoczucia, pytanie, czy jest to tylko Pani wrażenie, że ciśnienie spada, czy mamy do czynienia z rzeczywistym spadkiem. To pierwsza rzecz do skontrolowania - pomiar ciśnienia podczas epizodów. Następnie należy zgłosić się na wizytę do kardiologa w celu dokładnego zebrania wywiadu oraz badania fizykalnego, na podstawie których można będzie wysunąć podejrzenie, co może być przyczyną dolegliwości oraz zlecić wykonanie adekwatnych badań dodatkowych. Niestety Pani problem nie może być rozwiązany przez internet.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowna Pani,
Uczucie niemiarowej pracy serca jest budzącym niepokój objawem, który jeśli towarzyszy spadkowi ciśnienia powinien być dobadany dokładnie. Konieczna jest konsultacja u kardiologa celem dalszej diagnostyki EKG. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na inne elementy wymagające badań laboratoryjnych.
z wyrazami szacunku,
Wojciech Szychta
Szanowna Pani, przyczyny opisywanych przez Panią objawów mogą być różnorakie. Kluczowe będzie ustalenie, jaki Pani ma rytm serca w chwili, gdy występują te dolegliwości i - w mniejszym stopniu - jakie ma Pani wtedy ciśnienie. Ciśnienie zapewne może być zmierzone we własnym zakresie, przez Panią lub kogoś bliskiego. Rytm serca - samą częstość rytmu może podać automatyczny ciśnieniomierz (chociaż w niektórych przypadkach arytmii może on podać wartość zaniżoną), trzeba jednak koniecznie dowiedzieć się, jaki jest wtedy obraz Pani EKG - albo należy wykonać EKG w czasie objawów (jeżeli trwają wystarczająco długo, by takie badanie zorganizować), albo wykonać sobie badanie o nazwie Holter EKG lub lepiej monitorowanie telemetryczne i odpowiednio zasygnalizować/zaznaczyć okres, gdy wystąpią dolegliwości. Oczywiście czas trwania monitorowania należy dobrać w zależności od tego, jak często (co ile dni?) pojawiają się dolegliwości. Dalsze postępowanie zależeć będzie od wyników tych badań i może być bardzo różne.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.