Jak pokonać depresje i odzyskać chęci do życia?

1 odpowiedzi
Mam już za sobą epizody depresji. Wiele rzeczy w tym czasię zrozumiałam i zmieniłam. Uwierzyłam też, że dzięki temu moje życie może być - jeśli nie szczęśliwe - to przynajmniej spokojne. Mam trójkę małych dzieci, 15-letni staż związku i widmo kolejnego kryzysu przed sobą. Czuję się wyczerpana, wyżęta, bezsilna, rozgoryczona, uwięziona, samotna. Chciałabym zamknąć za sobą drzwi i już nie wrócić. Odejść lub zniknąć.Mój dom to wieczny hałas, kłótnie, perswadowanie, pilnowanie, poganianie, nerwy, krzyki, płacze, sterty rzeczy i listy spraw do opanowania. Czasem wracając tam wolałabym zostać i spędzić noc w aucie, w garażu, niż w domu. Brak mi sił na mierzenie się z tym wszystkim, nie daję rady się zregenerować, choć wiele odpuszczam, pilnuję czasu dla siebie a mój mąż nie jest jedynie malowanym ojcem.
Gdzie szukać tych sił?...
W` pytaniu "gdzie szukać tych sił " jest ważna sugestia, że gdzieś siły są. Mnie nasuwa się pytanie czy na zewnątrz pani czy ma je pani w sobie i może czasem potrzebuje im tylko pomóc dojść do głosu, być może też są w wielu różnych miejscach. Każdy z nas ma różne myśli nie jest to jednak równoznaczne z decyzją o ich zastosowaniu i nie ma w tym nic złego. Nie będę też prawdopodobnie oryginalna kiedy podpowiem, że psychoterapia jest sposobem samopomocy czyli sposobem na uruchomianie swojej życiowej siły ale to też coś nowego i nieznanego i nie zawsze mamy na to zgodę czy gotowość. Przychodzi mi też na myśl pewna historia zapamiętana z jakiegoś szkolenia którą chcę zadedykować Pani otóż dawno temu na Dzikim Zachodzie żył pewien sędzia. Miał on dziwny zwyczaj polegający na tym, że każdemu kryminaliście, którego skazywał na powieszenie, dawał wybór: szubienica albo czarne, nieznane drzwi. Kiedy nadchodził czas egzekucji, sędzia ów zawsze kierował do skazanego takie słowa: „Co wybierasz – szubienicę czy czarne, nieznane drzwi?” Prawie każdy, któremu to proponował wybierał sznur. Pewnego dnia szeryf zapytał: „Dlaczego wszyscy wybierają powieszenie zamiast tych czarnych drzwi?”. Sędzia odpowiedział: „Oni zawsze wybierają coś znanego, wolą to od nieznanego. Ludzie boją się czegoś, czego nie znają. Ja dałem im wybór między czymś znanym i czymś zupełnie niewiadomym. Oni wybrali to, co znają, mimo iż było to równoznaczne ze śmiercią”. „A co takiego jest za tymi drzwiami?” – zapytał się szeryf. „Wolność – odpowiedział sędzia – wolność, ale jakże niewielu ludzi jest dostatecznie odważnych, aby wybrać drogę do nieznanego.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Piotr Furman

Piotr Furman

Psychoterapeuta, Psycholog

Piaseczno

umów wizytę
Paulina Sopata

Paulina Sopata

Psycholog

Wrocław

umów wizytę
Katarzyna Dzwonek

Katarzyna Dzwonek

Psycholog, Psychoterapeuta

Chorzów

umów wizytę
Monika Czapkiewicz

Monika Czapkiewicz

Psycholog, Psychoterapeuta

Rumia

umów wizytę
Karol Szymonik

Karol Szymonik

Psycholog, Psychoterapeuta

Kraków

umów wizytę

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 320 pytań dotyczących usługi: depresja
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.