literatura

4 odpowiedzi
Czy są jakieś książki które Pani poleca osobom uczęszczącym na psychoterapie? Chodzi np o opis własnych doświadczeń, trudności z chorobą lub psychoterapią . Oraz moment stopniowej poprawy. Miewam stany depersyjne, a główny problem to wejście w dorosość i wzięcie odpowiedzialnośc za własne życie. Najchętniej historia napisana przez kobietę.
Pozdrawiam
Witam serdecznie, jak najbardziej polecam klientom literaturę dostosowaną do ich indywidualnych potrzeb, uznaję ją za istotny element pomocniczy w terapii, natomiast zgodna z Pani wytycznymi niestety nie przychodzi mi do głowy. Kłaniam się, ks

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry!

Interesujące pytanie. Z jednej strony łatwe, a z drugiej trudne…
Otóż takich pozycji jest dużo. Może nawet za dużo. A jednocześnie niezmiernie trudno jest wybrać literaturę, która pomoże konkretnej osobie w konkretnej sprawie.
Dlatego bardzo rzadko polecam jakąś poszczególne pozycje, bo nie wiem, czy będą mogły pomóc tej właśnie osobie.
Ale mam oczywiście książki, które cenię, które pomogły mi w pracy zawodowej, a czasem też w życiu prywatnym. Są to pozycje napisane przez specjalistów, którzy z jednej strony tłumaczą mechanizmy, dają teorię, ale też dają rady praktyczne, opisują przykładowe ćwiczenia, które można (a czasem należy) zastosować we własnym życiu. Bo terapia to nie tylko spotkania z psychologiem, terapeutą, ale też (albo przede wszystkim!) to, co klient samodzielnie robi pomiędzy sesjami.
Moja wskazówka jest taka, że lepiej jest znaleźć jedną, dwie pozycje, które dokładnie przeczytamy i przemyślimy, a następnie poświęcimy trochę czasu, aby rady i ćwiczenia z danej książki zastosować w naszym życiu, niż kupić dziesięć książek i każdą przeczytać do połowy lub po łebkach.
Polecam:
M. Seligman „Prawdziwe szczęście”, „Optymizmu można się nauczyć”, „ Co możesz zmienić a czego nie możesz”
S. Lubomirsky „Mity o szczęściu. Co powinno nam dawać szczęście, ale nie daje. Co nie powinno nam dawać szczęścia, ale daje.”
J. Kabat-Zinn „Życie, piękna katastrofa.”

Niemniej znów podkreślę - nie sposób na odległość, nie znając osoby, polecić jej lektury mogące pomóc w jej konkretnej sytuacji. Dlatego jak najbardziej zachęcam do własnych poszukiwań.

Życzę właściwych lektur!
Witam,
Polecam Pani książki Irvina Yaloma, szczególnie "Kat miłości. Opowieści psychoterapeutyczne" oraz "Mama i sens życia. Opowieści psychoterapeutyczne". Inne książki tego autora też Pani polecam. O depresji mówią osoby z własnego doświadczenia w "Twarzach depresji" Anny Morawskiej. Pozwolę sobie dodać, że czytanie cudzych historii przy tej chorobie jest dodatkiem (czasem pomocnym, choć bywa że przyczynia się do pogrążania się we własnej ciemności). Podstawą jest stała praca psychoterapeutyczna i wsparcie psychiatry gdy jest potrzebne.
Pozdrawiam,
Agnieszka Złotowska
Szanowna Pani,
chociaż pytanie nie było skierowane do mnie, to mogę szczerze polecić kilka tytułów, które są świetny "kompanem" procesu terapii.
Jedną z nich jest "Dar terapii" słynnego Irvina Yaloma. Jest to rewelacyjna pozycja, napisana przystępnym językiem, przybliżająca to, co w psychoterapii ważne i cenne.
Dla dociekliwych i chcących poznać proces bliżej polecam "Program zmiany sposobu życia. Uwalnianie się z pułapek psychologicznych" Jeffreya Younga i Janes S. Klosko. Pomimo tego, iż może wydawać się, że tytuł skierowany jest jedynie do profesjonalistów świadczących psychoterapią, to znam wiele głosów zadowolonych klientów tychże, dla których lektura tego tekstu była bardzo pomocna.

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem i odpowiedziałem na Pani pytanie.

Pozdrawiam,

Maciej Majewski
Psycholog
Psychoterapeuta

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.