Witam,
Jestem młodą osobą (23 lata), którą dopadły żylaki. Jest to u mnie sprawa `rodzinna`- dziadkowie, rodzice też je mają. Około 3 lat temu zaczęły mi wychodzić pierwsze żyłki,a w ostatnim czasie dodatkowo pojawiły się dolegliwości typu: ciężkie, obolałe nogi. Skonsultowałam sprawę z dwoma specjalistami z zakresu chirurgii naczyniowej i dostałam dwie rozbieżne porady, dlatego chciałabym zasięgnąć jej także od Państwa. W oby dwóch przypadkach stwierdzono, po wykonaniu USG Doppler, że żyły są drożne, ale dość poszerzone i niestety na całej długości niewydolne. Jestem więc przypadkiem kwalifikującym się już do leczenia operacyjnego (laser EVLT). Żylaki nie są u mnie duże- mam po 2-3 widoczne, niewielkie żyłki na każdej nodze. Niby nic, choć jest to dla mnie dość duży problem estetyczny, bo nogi nie wyglądają ładnie w krótkich spodenkach lub spódnicy.

Jeden z lekarzy stwierdził, że najlepiej zoperować je od razu, nie ma na co czekać, a nawroty przy EVLT spotykane są u około 2% przypadków. Po ciąży żyłki się mogą pojawić, ale nie tak duże jak teraz i generalnie, jestem w początkowej fazie choroby i najlepiej jak najszybciej ją zatrzymać.
Drugi lekarz stwierdził, że owszem, wada jest do operacji, ale żylaki są naprawdę niewielkie i na obecną chwilę nie jest to problem na tyle poważny, by od razu operować Zaznaczył, że w ciąży jest duże ryzyko,że się pojawią i zalecił mi bym poczekała z taką operacją do czasu gdy będę po pierwszej ciąży itp. Generalnie stwierdził, że teraz taka operacja to tylko kosmetyczna sprawa i moje ewentualne `widzimisię`.

Tu się pojawia pytanie? Czekać, czy operować? Co Państwo byście poradzili?
Z jednej strony, chcę mieć piękne nogi, z drugiej boję się nawrotu, który pewnie będzie (tata po operacji metodą EVLT po kilku latach ma na nogach nadal mnóstwo żylaków). U jednego lekarza czułam mega ciśnienie na przeprowadzenie operacji (któa dodatkowo też swoje kosztuje), u drugiego, że mój problem jest dość błahy. Może wyolbrzymiam.

Dodam, że obydwoje z lekarzy mają b. dużo pozytywnych opinii na tym portalu, więc niesą to jacyś chirurdzy z kosmosu...
dr n. med. Andrzej Popow
dr n. med. Andrzej Popow
Chirurg, Chirurg naczyniowy, Proktolog
Hajnówka
Wg mnie czekać nie ma sensu.Po każdej metodzie sa nawroty,ale na pewno mniejsze.Co do metody ,wskazane podejście indywidualne.Skleroterapia dobrze wykonana może być wykonana ,bo nie pozostawia śladów takich jak po operacji

dr n. med. Maciej Garbień
dr n. med. Maciej Garbień
Chirurg, Chirurg naczyniowy
Wrocław
Witam. Jeżeli są żylaki kończyn dolnych to najlepiej wykonać operację przed planowaną ciążą. Po pierwsze w ciążę nie zachodzi się na życzenie. Czasami to trwa. Podczas gdy płód rośnie w łonie matki niestety żylaki też...Czasami powiększają się znacznie. Im mniejsze żylaki tym mniej skomplikowany zabieg i mniejsze ryzyko nawrotu choroby. Oczywiście ostateczna decyzja należy do pacjenta.
Pozdrawiam M.Garbień

dr n. med. Marcin Śledź
dr n. med. Marcin Śledź
Chirurg naczyniowy, Chirurg
Szczecin
Witam
Leczenie niewydolności zylnej metodami małoinwazyjnymi jest powszechne. Musimy pamiętać otym, że usuwamy żyłe odpiszczelową, która w przyszłości może stanowić świetny materiał rekonstrukcyjny w przypadku konieczności wykonania pomostu obwodowego, czy też pomostów wieńcowych. Może także stanowić świetny materiał rekonstrukcyjny po urazie dużego naczynia. Oczywiście, jeżeli żyły są bardzo poszertzone, mają kręty przebieg i nie nadają się do wszczepienia jako pomosty - raczej nalezy je usunąć. Alternatywą jestzewlekłe stosowanie pończoch uciskowych. Zapraszam na konsultację - pomogę podjąć decyzję.
Pozdrawiam

lek. Michał Rogozik
lek. Michał Rogozik
Chirurg, Chirurg naczyniowy
Łódź
jeżeli są ultrasonograficzne ewidentne cechy niewydolności żylnej i daje to uciążliwe dolegliwości to jest to wskazanie do leczenia chirurgicznego

dr n. med. Tomasz Ciąćka
dr n. med. Tomasz Ciąćka
Chirurg naczyniowy, Chirurg, Flebolog
Warszawa
Witam Panią, zapraszam na wiztę w celu badania z USG Doppler, oceną stopnia zawansowania choroby i dobrania optymalnego dla Pani sposobu leczenia niewydolności żylnej. Pozdrawiam

dr n. med. Andrzej Lekstan
dr n. med. Andrzej Lekstan
Chirurg, Chirurg naczyniowy, Flebolog
Katowice
Ja bym operował. Dodam, ze najmłodsza moja pacjentka miała 17 lat. Najstarsza 92 ;). Nie ma na co czekać, bo lepiej nie będzie.

dr n. med. Michał Molski
dr n. med. Michał Molski
Flebolog, Chirurg naczyniowy, Chirurg
Więcbork
Brak zamknięcia leczonego pnia żylnego dotyczy co najmniej 5% pacjentów - to optymistyczne dane firm produkujących sprzęt do zabiegów. Drugi rodzaj nawrotu to całkowicie nowe żylaki pojawiające się pomimo udanego zabiegu - wynikają one z predyspozycji genetycznych, stylu życia itp i dotyczą nawet 30% pacjentów w perspektywie 5 letniej. Dobra wiadomość jest taka, że w porę wykryte można skuteczne eliminować skleroterapią.
Ogólnie rzecz biorąc w przypadku niewydolności pni żylnych "na całej długości" i obecności objawów jak obrzęki wieczorne, uczucie ciężkości i ból nóg nie powinno się niepotrzebnie odwlekać zabiegu. Tym bardziej, że ciąży dochodzi do znacznego pogorszenia pod względem dolegliwości i estetyki. Istotną rolę w podejmowaniu decyzji o zabiegu odgrywa wiele czynników jak budowa ciała i położenie żyły, jej średnica oraz stopień refluksu, nasilenie dolegliwości i ich reakcja na leczenia zachowawcze, takie niuanse można rozważać jedynie w trakcie wizyty po osobistym wykonaniu USG.

dr n. med. Piotr Malinowski
dr n. med. Piotr Malinowski
Chirurg naczyniowy, Chirurg
Olsztyn
Witam Panią.
Niewielkie żylaki oraz niewydolna żyła stanowi względne wskazanie do operacji(lub postepowania małoinwazyjnego) tzn. istnieje medyczne zalecenie aby wykonać zabieg ale nie jest on bezwzględnie konieczny. W mojej ocenie lepiej jest przeprowadzić zabieg wcześniej ponieważ:
1. minimalizuje się w ten sposób ryzyko wystąpienia powikłań związanych z posiadaniem żylaków np. zakrzepicy w żylakach, etc.
2. Spowalnia postęp choroby (choć nie wyklucza możliwości wystąpienia nawrotu.
3. Można wybrać korzystny dla siebie czas i sposób przeprowadzenia zabiegu
Osobiście nie widzę powodu by wywierać presję na pacjenta co do sposobu postepowania.
Pozdrawiam

dr n. med. Bohdan Solonynko
dr n. med. Bohdan Solonynko
Chirurg naczyniowy, Diagnostyk, Chirurg
Warszawa
Droga Pani,
Nie mogę wypowiadać się nie widząc Panią. Możliwe, że w obu opiniach jest jakaś racja. Obawiam się, że założenie, o 2% ryzyku nawrotu żylaków po operacji w wieku 3 lata jest zbyt optymistyczne. Proponuję zasięgvnąć trzeciej opinii.
Życzę zdrowia!

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.