Żylaki prawej i lewej nogi

10 odpowiedzi
Mam żylaki na oby dwu nogach, z tym na prawej o wiele wieksze, robią się zatory. Lekarz powiedział, że bedzie trzeba ją podwójnie operować.Bardzo boję się operacji, ponieważ żylaki mam genetyczne z dziada pradziada, wiem że będą się odnawiać . Czy ta operacja jest konieczna? Czy tylko lekarz tak stara się namówić do zabiegu. Proszę o odpowiedz.. Dorota
Szanowna Pani,
Jeżeli specjalista chirurgii naczyniowej sugeruje zabieg operacyjny nie powinna Pani z takim stwierdzeniem dyskutować.
Pozdrawiam,
dr n. med. Szymon Kujawiak

Żylaki jeśli są i jest potwierdzona niewydolność żylna w USG to jest do zabiegu. Obecnie metod usuwania żylaków jest sporo nie koniecznie operacyjnie. Jednak bez względnie na wybór metody jest to do leczenia -szczególnie że pisze Pani o epizodach zakrzepicy. Nieleczone żylaki kończyn dolnych grożą powstaniem zakrzepicy układu żył głębokich co może doprowadzić do zatorowości płucnej, miejscowo do powstawania owrzodzeń żylnych. Oczywiście po każdej metodzie może się zdarzyć nawrót choroby, ale zawsze jest to mniejsze zaawansowanie choroby niż pierwotnie. Pozdrawiam Magda Eberhardt
Żylaki kończyn dolnych zwykle są problemem kosmetycznym ale często mogą utrudniać życie dając dolegliwości bólowe poprzez tworzenie zakrzepów. Rzadko stanowią bezpośrednie zagrożenie życia choć mogą być przyczyną zwiększonego ryzyka powstawania zakrzepicy w żyłach głębokich, co może stanowić zagrożenie życia poprzez zatory idące do serca. Rozumiem ,że pisząc o zatorach prawdopodobnie ma Pani na myśli zakrzepicę ,która powstaje w żylakach. Jeśli coś takiego ma miejsce to znaczy ze musi Pani mieć już spore żylaki. Leczenie operacyjne żylaków kończyn dolnych ma głównie na celu oprócz efektu kosmetycznego i usunięcia dolegliwości zapobieganie komplikacjom, które mogą wystąpić na starość tj trudno gojące się owrzodzenia i obrzęki nóg.
Operacja żylaków nie jest operacja ratującą życie, alternatywą dla niej może być noszenie pończoch uciskowych I lub II klasy ucisku w ciągu dnia. Nie zlikwiduje to powstałych już żylaków , ale powinno zmniejszyć dolegliwości i zapobiec ich powiększaniu się. Moim zdaniem nie wolno nikogo namawiać na leczenie operacyjne jeśli nie ma bezpośredniego zagrożenia życia. Należy pacjentowi przedstawić wszystkie za i przeciw, aby mógł on świadomie podjąć decyzję o operacji.
Choroba zakrzepowo-zatorowa jest bardzo groźna w swoich możliwych skutkach, dlatego jesli jest Pani obciążona genetycznie i występują wskazania do zabiegu, ocenione naocznie przez chirurga to również ja zalecałbym postępowanie operacyjne.
Szanowna Pani Doroto, nikt nie jest w stanie odpowiedzieć Pani na pytanie czy operacja jest konieczna - bez badania Pani nóg. Należy wykonać badanie,ocenić wyniki badań dodatkowych i na tej podstawie podjąć decyzję. Natomiast nieprawdą jest, ze żylaki odnawiają się. Pozdrawiam i zapraszam.
jak można udzielić takiej odpowiedzi bez badania. Proponuję o więcej zaufania do lekarzy.
Witam,
na podstawie tych kilku informacji trudno jest ustalić wskazania do zabiegu. Duże zmiany żylakowe najczęściej nie udaje się leczyć bez zabiegu.
Pozdrawiam,
Marcin Migaczewski
Szanowna Pani,
niestety nie mogę wydać opinii na ten temat, gdyż nie badałam Pani, ani nie widziałam wyniku USG Doppler. Zapraszam na konsultację.
Z wyrazami szacunku
Monika Bieniasz
Szanowana Pani, nikt poważny nie odpowie Pani czy operacja jest konieczna czy nie bez zbadania pacjenta i wykonania badań dodatkowych. Nie leczy się i nie stawia diagnoz przez internet. Jeśli idzie o leczenie żylaków kończyn dolnych to obecnie dostępne są różne metody, w tym metody nieoperacyjne takie jak między innymi skleroterapia czy RF, ale w niektórych sytuacjach zaawansowanej choroby żylnej nadal jest miejsce dla klasycznego leczenia operacyjnego metodą strippingu. Można też różne metody leczenia łączyć ze sobą. Jak jest u Pani może określić tylko lekarz, który Panią zbada, wykona dopplerUSG kończyn dolnych i ew. inną potrzebną diagnostykę. Nie bardzo też rozumiem czemu lekarz miałby "namawiać na zabieg". Każda metoda lecznicza ma swoje wskazania, lecząc zgodnie z zasadami sztuki należy się w obrębie tych zasad poruszać.
Z poważaniem,
Miłosz Lewandowski
Jakie to żylaki (1, 2, 3, 4 stopień)? Jakie są przepływy w badaniu USG? Jakie są objawy? Jakie leki są stosowane? Jaki wiek? Od jak dawna są? Jakie było dotychczasowe leczenie? Z jakimi efektami to leczenie przebiegało?
To jest 1/10 informacji, jakie są potrzebne do odpowiedzi na pytanie czy operacja jest konieczna.