Życie z brakiem przepływu w tętnicy szyjnej.

1 odpowiedzi
Witam. Dziś miałem badanie Doppler tętnic szyjnych. Tętnice z lewej strony ok norma. Natomiast z prawej RICA niedrożność, brak przepływu. Jestem w szoku. Nigdy nie odczuwałem dolegliwości ze strony CUN. Neurolog nie miał zastrzeżeń.Czy można normalnie z tym funkcjonować nie odczuwając żadnych dolegliwości ze strony mózgu? Mi się to kojarzy z ciężkim udarem. Czym grozi nieleczenie tego zatoru? Czy już mam powoli podsumowywać swoje życie Pan Doktor wykonujący Dopplera stwierdził iż się stworzyło jakieś ukwienie "zastępcze" innymi drogami". Jak to możliwe iż pozostałe tętnice są w normie a w tej jednej jest zator? Przyznam się do jednego boję się operacji. Czy można to jakoś leczyć farmakologicznie? Poziom homocysteiny 12,61. No i odkrywam karty miałem zator tętnicy siatkówki oka prawego. Czy może być tak iż ten zator z tętnicy "wysyła' mniejsze zatory. Pozdrawiam. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Zator siatkówki objawiający się czasowym lub trwałym zaniewidzeniem to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów spowodowanych niestabilną blaszką miażdżycową / zakrzepicą / zatorem w tętnicy szyjnej wewnętrznej. Jeśli tętnica jest niedrożna to nie zachodzi potrzeba udrożnienia. Próby udrożnienia podejmuje się jedynie w zwężonych ale drożnych naczyniach. Należy ocenić ryzyko sercowo-naczyniowe i dopasować leczenie w zależności od wysokości tego ryzyka. Najczęściej stosowana jest kombinacja: leki przeciwpłytkowe, przeciwnadciśnieniowe, statyny. Okresowo należy kontrolować czy pozostałe tętnice domózgowe nie ulegają zwężeniu przez blaszki miażdżycowe.