Zrzucenie masy ciała

38 odpowiedzi
Witam, mam bardzo nietypowe pytanie: chciałbym się dowiedzieć konkretnie, ile kcal trzeba spalić, żeby stracić 1 kg wagi?
Jak to obliczyć - jeśli wiedziałbym ile kcal trzeba spalić, żeby zrzucić 1 kg, to wiedziałbym, ile należy spalić kcal, żeby stracić np. 15 kg wagi?
Ważę niestety za dużo - ok. 102 kg przy 176 - 177 cm wzrostu.
Od ok. 2 lat mam bardzo mało ruchu, w dodatku nie mogę od ponad 1,5 roku chodzić, bo czekam na zabieg stopy i stawu skokowego.
Czy jakieś substancje takie jak np. L-Karnityna pomogłaby mi skutecznie zrzucić wagę? Wiem, że za dużo ważę i chcę zredukować tą wagę, ale wiem, że będzie ciężko.
Bardzo proszę o pomoc! Z góry gorąco dziękuję.
Dzień dobry, 1 kg tkanki tłuszczowej to ok. 7000 kcal. Najprostszym sposobem na wyliczenie kaloryczności diety redukcyjnej jest odjęcie 1000 kcal od całkowitego zapotrzebowania energetycznego. Jeśli przez 7 dni tygodnia będzie Pani dostarczać o 1000 kcal mniej, to wtedy schudnie Pani właśnie 1 kg. Proszę przede wszystkim skupić się na zdrowej diecie, 5 mniejszych posiłków w ciągu dnia, bez podjadania, piciu ok. 2 l płynów w ciągu dnia (najlepiej wody mineralnej), a efekty na pewno przyjdą :) Gdyby miała Pani trudności w dobraniu odpowiedniej diety lub efekty byłyby niesatysfakcjonujące, to zapraszam na wizytę. Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry,
Redukcja 1 kg masy ciała to 7000 kcal. Zwykle redukujemy zapotrzebowanie całkowite o 1000 kcal, co daje nam redukcje 1 kg tygodniowe. Czyli przy nadmiarze 15 kg redukcja powinna przynajmniej trwać 15 - 20 tygodni. Niestety niezbędne jest włacenie choć minimalnej aktywności fizycznej.
Co do suplementów diety to zawsze je należy przyjmować w sposób kontrolowany.
Z pozdrowieniami
Witam, 1g tłuszczu to 9 kcal , więc 1kg to 9000kcal i tyle trzeba, aby się pozbyć 1 kg tkanki tłuszczowej. Jednak uważam, że taka wiedza nie jest konieczna aby schudnąć. Należy zmienić sposób żywienia , wyeliminować niektóre produkty oraz dostosować kaloryczność posiłków do zapotrzebowania obniżając nieco kaloryczność. Nie proponuję zażywania tabletek cud, ponieważ takie nie istnieją. Bez zmiany nawyków i wprowadzenia diety uszytej na miarę nie można liczyć na jakieś zmiany.

Pozdrawiam
Magdalena Kołodziej
Dietetyk
Proszę pamiętać,że kalkulacja wyłącznie kalorii nie gwarantuje 100 % utraty masy ciała, potrzeba spełnić dodatkowe warunki. Średnio ubytek 1 kg masy ciała wiąże się z deficytem 7000 kcal. Należy zmienić wartość odżywczą i jakość diety, suplementacja może być jedynie dodatkowym aspektem diety.
Witam. W teorii, żeby spalić 1 kg tkanki tłuszczowej trzeba ograniczyć dostarczanie kalorii o 7000. W praktyce jest to jednak troszkę inaczej. Spalanie/metabolizm zależny jest także od pracy hormonów, poziomu witaminy D i innych czynników. Proszę się skonsultować z doświadczonym dietetykiem. Pozdrawiam,
Dzień dobry.
Gdyby podała mi Pani swój wiek, byłabym w stanie policzyć Pani zapotrzebowanie na energię. Może Pani zrobić to sama korzystając ze wzoru BMR = (9,99 x waga (kg)) + (6,25 x wzrost (cm)) – (4,92 x wiek) – 161 to jest ilość energii jaką potrzebuje Pani organizm to podtrzymania podstawowych funkcji życiowych. Nie zalecam obniżenia energetyczności jadłospisu poniżej BMR.

Jeśli BMR wynosi np. 1800kcal, a Pani nie ma aktywności fizycznej tempo chudnięcia będzie stopniowe. Podejrzewam, że przy samodzielnym komponowaniu jadłospisu to maksymalnie 0,5kg tygodniowo.

W celu spalenia 1kg tłuszczu potrzebujemy odjąć ok. 7800kcal.
W celu ustalenia odpowiedniego jadłospisu i dobrania suplementacji zapraszam na wizytę
Sugeruję wizytę: - 250 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
witam,

niestety odchudzanie to nie tylko liczenie kalorii. kaloria kalorii nie jest równa.
prawidłowa dieta redukcyjna musi być dobrze skomponowana pod względem głównych składników odżywczych, posiłki muszą być dobrze rozplanowane w ciągu dnia.
inaczej wcale nie ma pewności, że będzie Pan tracił tkankę tłuszczową.
najczęściej osoby odchudzające się na własną rękę stosują zbyt rygorystyczne diety, które spowalniają metabolizm, tracą 5 kg i waga staje w miejscu. ciężko później coś z tym robić.
aby nie popełnić tego błędu powinien się Pan udać do dietetyka.
suplementy diety nie są dla Pana żadnym rozwiązaniem jeśli nie ma odpowiedniej aktywności fizycznej. aby się spalała tkanka tłuszczowa musi być odpowiednie tętno.

pozdrawiam serdecznie,
Dominika Boberek
Dietetyka to nie matematyka , ale ok 7000 kcal potrzeba na spalenie 1 kg tłuszczu. Ważna jest dobra dieta - w tym przypadku polecam diete ketogeniczną
Witam,
czysto matematycznie - aby spalić 1 kg deficyt kaloryczny musi wynosić 7000 kcal, a więc zakładając tempo utraty 0,5 kg na tydzień, należałoby zmniejszyć spożycie o 500 kcal dziennie. Oczywiście są to tylko teoretyczne wyliczenia, a przy diecie redukcyjnej trzeba zadbać przede wszystkim o jakość pożywienia, tak by nie dopuścić do niedoborów składników odżywczych. Powinna Pani skonsultować się z dietetykiem, tak aby ten, na podstawie wywiadu i badań, mógł określić odpowiednią kaloryczność i skład diety.
Jeśli chodzi o suplementy - nie ma takich, które miałyby dobrze potwierdzone badanie, a sama L-karnityna (bez aktywności fizycznej) nie będzie pomocna.
Pozdrawiam!
W celu utraty 1 kg tkanki tłuszczowej należy spalić 7000 kcal. Można to osiągnąć poprzez deficyt kalorii z diety 500 kcal + np. 500 kcal "spalanych" podczas treningów. Wtedy tracimy kilogram tkanki tłuszczowej tygodniowo i jest to zdrowy sposób na utratę masy ciała.
Sama L-karnityna nie pomoże Panu zrzucić wagi. Proponuję udać się do profesjonalnego dietetyka w Pana mieście, który dobierze specjalną dietę dla Pana z odpowiednim deficytem energetycznym.
Dzień dobry,

zmniejszenie masy ciała o 1 kg to wydatek energetyczny organizmu na poziomie ok 7000 kcal. Efekt ten osiąga się dwutorowo - poprzez zwiększenie aktywności fizycznej (która chwilowo u Pani jest utrudniona) oraz zmniejszenie spożywanych posiłków, wówczas powstaje deficyt pomiędzy energią wydatkowaną (na funkcjonowanie, poruszanie się, ćwiczenia) a dostarczaną do organizmu (z pożywieniem). Należy jednak pamiętać, że jadłospis oprócz mniejszej ilości kalorii niż zazwyczaj musi być zbilansowany, aby nie doprowadzić do... niedożywienia! Tak! Osoby otyłe mogą być niedożywione pod względem witamin i składników mineralnych. Dlatego polecam zgłosić się na konsultacje aby profesjonalny dietetyk dopasował odpowiedni dla Pani sposób odżywiania. Ponadto - być może jest Pani w stanie wprowadzić ćwiczenia fizyczne obejmujące sprawne partie ciała?

Życzę powodzenia w powrocie do zdrowia i formy!
Dzień dobry,
zgodnie z teorią, aby stracić 1 kg tkanki tłuszczowej należy osiągnąć deficyt 6000-7000 kcal od swojego całkowitego zapotrzebowania. Natomiast nie da się tego otrzymać w 1 dzień. Aby "zdrowo" schudnąć należy rozpocząć odpowiednią dietę z deficytem 500-1000 kcal od Pana całkowitego zapotrzebowania, co da spadek masy ciała o 0,5-1 kg tygodniowo.

Działanie "spalaczy tkanki tłuszczowej" nie zostało odpowiednio udowodnione. Kluczem będzie odpowiednio dobrana dla Pana dieta, dlatego zachęcam do odwiedzenia dietetyka.

Z poważaniem,
Sławomir Kula
Witam,
odpowiem na Pana pytanie w inny sposób: informacje na temat ilości spalonych kalorii nie pomogą Panu w zmniejszeniu masy ciała. Organizm człowieka działa w bardziej skomplikowany sposób. Jeżeli ograniczy Pan drastycznie ilość spożywanych kalorii, to oprócz tłuszczu utraci Pan również wodę i mięśnie, a to będzie bardzo niekorzystne dla zdrowia i wyglądu.

Odradzałabym również stosowanie suplementów. L-karnityna poza tym działa tylko wtedy gdy osoba jest aktywna fizycznie.

Zalecałabym natomiast stałą zmianę nawyków żywieniowych na zdrowsze. Większość osób tak naprawdę wie jakie nawyki żywieniowe prowadzą u nich do otyłości. Jeżeli ma Pan wątpliwości zachęcam do wizyty u dietetyka.

Pozdrawiam,
Emilia Kołodziejska
Aby schudnąć 1 kg należy spalić około 7000 kcal. Proszę pamiętać, że im redukcja masy ciała jest wolniejsza, tym jest zdrowsza. Optymalna utrata masy ciała powinna wynosić około 0,5 do 1 kg tygodniowo. Dieta powinna być tak ułożona, by jej "kaloryczność" obniżała się stopniowo i nie powinna być niższa od PPM ( podstawowej przemiany materii). Przy redukcji masy ciała należy również wziąć pod uwagę inne czynniki, które związane są ze stanem fizjologicznym, wiekiem, aktywnością fizyczną itd..
Nie jestem zwolennikiem rzekomych substancji, które wspomagają odchudzanie lub nawet ( jak twierdzą producenci) odchudzają. Niestety takie substancje nie istnieją, bo gdyby tak było nie istniałby problem otyłości. Aby skutecznie schudnąć, nie można zastosować diety i na tym koniec. Efekt takiego działania być może będzie, ale tylko krótkotrwały. Powrót do starych nawyków szybko sprawi, że kilogramy wrócą i cała praca, wszystkie wyrzeczenia okażą się bezcelowe. Ponadto każda dieta ( zwłaszcza zbyt restrykcyjna, przypadkowa np. z gazety) może spowolnić metabolizm, przez co odchudzanie w przyszłości może okazać się bardzo trudne.
Proszę stopniowo rezygnować ze złych nawyków. Droga małych kroczków częściej prowadzi do celu i jest skuteczniejsza niż jeden milowy krok. Nieodłącznym warunkiem odchudzania jest również aktywność fizyczna. Jeśli nie może Pan chodzić, może rozwiązaniem byłoby pływanie lub inna forma ruchu.

Życzę powodzenia i zdrowia!

www,dieta-4u.pl
Dzień dobry,

odchudzanie się jest procesem złożonym, szczególnie jeżeli mówimy o otyłości. Nie uwzględniamy jedynie kaloryczności, ważna jest także podaż mikro i makro składników w diecie. Stąd nie powinien Pan przeprowadzać redukcji beż konsultacji z dietetykiem, który zapewni Panu zdrowe odchudzanie (nie doprowadzi do niedoborów żywieniowych i redukcja będzie utrzymywana na stałym poziomie - 0,5-1kg tygodniowo).

Pozdrawiam
Joanna wardenga
W 1 kg masy zawartych jest ok. 7000kcal. Przestrzegam jednak przed odchudzaniem się tylko przez trening, bo po rezygnacji z intensywnych ćwiczeń zawsze pojawia się efekt jojo. Namawiam do mądrego odchudzania przez dietę, na której nie czuje się głodu, bo jest idealnie dobrana do pacjenta. Służę pomocą: jadlospisy.pl>dietetyk on-line
Witam serdecznie,
jeżeli chodzi o zdrowe tempo chudnięcia to powinno on wynosić od 0,5 do 1 kg w ciągu tygodnia. Ubytek 15 kg jest możliwy w okresie czasu od 15 do 30 tygodni. Taki ubytek masy ciała pozwoli na uniknięcie efektu jo-jo i wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Nie da się dokładnie przewidzieć jak szybko będzie następował ubytek masy ciała bo to zależy zarówno od kaloryczności zastosowanej diety, wysiłku fizycznego, stanu zdrowia, wieku a także składu ciała.
Średnio przyjmuje się, że spalenie 700 kcal pozwoli na redukcję 1 kg.
Wskazane jest zastosowanie odpowiedniej dla Pana diety, która pomoże zredukować masę ciała. Zapraszam do kontaktu, pozdrawiam Aleksandra Pasich.
Dzień dobry, nie ma określonego wzoru, który określałby, ile konkretnie należy spalić kcal, aby utracić 1 kg wagi. Wszystko niestety przebiega bardzo indywidualnie, zależnie od sposobu żywienia, stylu życia, aktywności, wieku i stanu zdrowia. Każdy organizm inaczej reaguje na proces odchudzania.
Natomiast na skuteczność L-karnityny w procesie odchudzania brak jest wystarczających dowodów.
Pozdrawiam
Witam serdecznie,

Aby stracić 1 kg tkanki tłuszczowej w tygodniu należy ograniczyć kaloryczność o ok. 7000 kcal. To w konsekwencji rozliczenia tygodniowego pozwoli nam schudnąć ok. 1 kg.
Witam:)
Aby straccić1 kg masy ciała należy spalić aż 7000 kcal Brzmi to może przerażająco, ale jest to możliwe. W pani wypadku będzie to trudne ze względu na znaczne ograniczenia w ruchu.Na razie proszę trzymać dietę niskokaloryczna i ruszać się w miarę możliwości. Proponuje zapoznać się z naszym programem żywieniowym i pomyśleć o kontakcie z nami Zapraszam do naszego gabinetu. Może być to kontakt telefoniczny lub proszę poszukać MB w okolicy.
Mam pacjentów , z którymi tak się kontaktuję . Na podstawie 36 parametrów wyników krwi układany jest plan żywieniowy konkretnie dla danej osoby. Mamy duże osiągnięcia w poprawie wyników. Jedno z naszych pytań brzmi CZY CHCESZ SCHUDNĄĆ I ILE.Strata zbędnych kilogramów nie wiąże się efektem jojo.Uczymy jak żyć wg zasad Metabolic Balance. Proszę przemysleć kontakt z nami.
Pozdrawiam:)
Dzień dobry,

w celu redukcji masy ciała o 1 kg należy spalić 7000 kcal. Zalecane tempo chudnięcia to 0,5-1kg tygodniowo. W takim wypadku deficyt kaloryczny powinien wynosić od 500 do 1000 kcal.
Jednakże nie tylko ważne jest to ile kalorii Pan dostarcza, ale również dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jeżeli skupi się Pan tylko na kaloriach może Pan narazić swoje zdrowie. Zachęcam do odchudzania pod okiem dietetyka, bez niepotrzebnych suplementów. Pozdrawiam!
Witam,
w teorii redukcja masy ciała o 1kg to 7000 kcal, jednak w praktyce nie jest to takie proste. Wpływ na to ma np. stan zdrowia, gospodarka hormonalna. Warto również pamiętać, że kaloria kalorii nie równa i w procesie odchudzania trzeba zadbać o odpowiedni rozkład makro- i mikroskładników, aby nie wystąpiły niedobory. Ważne jest również odpowiednie tempo redukcji (0,5-1kg/tyg.), dlatego najlepiej skonsultować się z dietetykiem osobiście - dopasuje wszystkie parametry odpowiednio do Pana stanu zdrowia i trybu życia
Dzień dobry,
Wywołanie deficytu kalorycznego 500-600 kcal/ na dzień umożliwia spadek masy ciała 0, 5 kg na tydzień.Ruch to bardzo ważny element terapii, który odgrywa ważne znaczenie w długoterminowym utrzymaniu spadku masy ciała. Powinien być dostosowany do wydolności fizycznej, należy oszczędzać stawy kolanowe (np. ćwiczenia w wodzie). Wysiłek fizyczny pomaga utrzymać lub zwiększyć masę mięśniową podczas stosowania diety ubogokalorycznej - 1 kg tłuszczu to 7000 kcal. Wypalenie 1 kg tkanki tłuszczowej wymaga np. 64 km spaceru.
U osób zdrowych na ogół nie stwierdza się niedoboru karnityny, gdyż biosynteza i codzienna dieta zaspokaja potrzeby organizmu.
Zdaniem naukowców, skuteczność L-karnityny w odchudzaniu nie została jeszcze do końca poznana i budzi kontrowersje. Zdrowy człowiek z reguły nie cierpi na jej niedobory, więc samo zwiększenie ilości preparatu nie powoduje jeszcze redukcji tkanki tłuszczowej. Tylko przy bardzo dużym wysiłku energetycznym, jak ćwiczenia w siłowni, L-karnityna może przynosić efekt, zamieniając tkankę tłuszczową na mięśnie. Zalecam wizytę u dietetyka i zastosowanie diety.
pozdrawiam
Dzień dobry,
Aby utracić 1 kg masy ciała należy osiągnąć deficyt energetyczny na poziomie 7000 kcal. Zakładając tempo fizjologiczne utraty masy ciała (2-4 kg miesięcznie), należy ograniczyć dzienną podaż energii o 500-1000 kcal.
Niestety, nie ma substancji które skutecznie pomogłyby pozbyć się tkanki tłuszczowej, dlatego odstaw powinna być zdrowa i zbilansowana dieta.
Pozdrawiam,
Angelika Korcz.
Utrata kilogramów nie zależy tylko i wyłącznie od ograniczenia kaloryczności, na utratę masy tkanki tłuszczowej ma wpływ zarówno tempo metabolizmu (to z kolei warunkowane jest obecnością chorób współistniejących jak m.in. niedoczynność tarczycy, metabolizm może być spowolniony w przebiegu nieprawidłowego żywienia trwającego wiele lat). Ważny jest dobór produktów, ich kwasowość, indeks glikemiczny, zawartość NNKT, NKT oraz tłuszczy trans.
Zachęcam do skorzystania z porady specjalisty, często diety prowadzone "na własną rękę" dają więcej szkody i skutków ubocznych niż korzyści z ich stosowania.
Witam serdecznie,
jak to zazwyczaj bywa, jednoznacznie trudno będzie odpowiedzieć na Pani pytanie. Oczywiście najbardziej pożądanym celem i "materiałem" redukowanym - będzie tkanka tłuszczowa, ta zmagazynowana przede wszystkim w części podskórnej ale i w narządach wewnętrznych. Waga ok. 102 kg, bez wątpienia pretenduje do posiadania zwiększonej ilości tłuszczu wisceralnego. Generalnie 1g białka - to 4 kcal, 1g węglowodanów - również. !g tłuszczu - 9kcal. Patrząc na ostatni makro składnik diety, wartość energetyczna 1 kg tłuszczu będzie wynosić zatem 9000 kcal. Jest to jednak ten tłuszcz, który przyjmujemy z pożywieniem (znów zmienność jego jakości wprowadza trochę zamieszanie, inaczej będą na nasz organizm wpływać tłuszcze nasycone a inaczej te z większą liczbą podwójnych wiązań - jedno lub wielonienasycone. Sprawa ma się inaczej, gdy myślimy o uzyskiwaniu energii z wolnych kwasów tłuszczowych, tych naszych "własnych" niechcianych :) W tym drugim przypadku wartość ta jest o 13% niższa. Oznacza to, że ze spalenia 1 kg tkanki tłuszczowej organizm pozyskuje 7830 kcal (9000 kcal x 87%).
Pani jednak chce odwrócić tą sytuację. Zatem, by stracić 1 kg tkanki tłuszczowej musimy zapewnić deficyt kaloryczny wynoszący 7830 kcal (oczywiście nie jest do deficyt dzienny!). Możemy to zrobić na dwa sposoby, ograniczając podaż kilokalorii lub zwiększając swoją aktywność fizyczną. Najskuteczniejszą metodą jest oczywiście łączenie obu sposobów. Tempo spalania tłuszczu również będzie zmienne w zależności od sposobu walki :) Mam na myśli trening aerobowy via interwałowy. W kwestii przyspieszaczy, spalaczy, nakręcaczy metabolizmu - preparatów jest wiele, a ich dobór uwarunkowany jest indywidualnymi predyspozycjami, przeciwwskazaniami, tolerancją (niektóre podnoszą termogenezę, ciśnienie, aktywność ito.) Samo suplementowanie się np. L- karnityną, bez podejmowania aktywności fizycznej - mija się z celem. Lepsze w tym przypadku będą czynniki lipotropowe tj. cholina, inozytol lub inhibitory lipogenezy. Mam nadzieję, że pomogłam - w telegraficznym skrócie. Póki co, bez ruchu, można walczyć odpowiednio zbilansowaną dieta, być może na ujemnym bilansie kalorycznym, ze zwiększona podażą białka i np. eliminacją węglowodanów z drugiej części dnia.
Proszę pamiętać... bez zmian, zmian nie będzie! Zatem...powodzenia! Zapraszam również do siebie :)
Dzień dobry,
Odpowiedź na Pana konkretne pytanie jest również konkretna: 7 000 kcal. Tyle kalorii zawiera 1 kg tkanki tłuszczowej. To, jaki deficyt kaloryczny w diecie można zastosować uzależniam zawsze od stanu pacjenta: jego stopnia odżywienia, ilości aktywności fizycznej czy ewentualnie istniejących chorób. Zbyt duże ograniczenia kaloryczne mogą powodować utratę tkanki mięśniowej zamiast tkanki tłuszczowej, a do tego istnieje duże ryzyko niedostatecznej podaży witamin czy minerałów. Dlatego też, redukcja powinna być dobrze przemyślana i zaplanowana. Jak chodzi o wspomaganie to uważam, że w Pana przypadku (mała aktywność fizyczna) l-karnityna nie przyniesie pożądanego efektu. Z naturalnych substancji potencjalnie pozytywne skutki mogą przynieść suplementy z kofeiną czy guaraną oraz dodatek rozgrzewających przypraw, np. chilli, imbir itp. Przed rozpoczęciem zażywania jakiegokolwiek suplementu radzę jednak konsultację z lekarzem lub dietetykiem, który dobrze zna Pana sytuację zdrowotną. Oprócz tego, polecam, aby skontaktował się Pan z fizjoterapeutą, który podpowie Panu jakie formy aktywności fizycznej czy też ćwiczenia może Pan wykonywać bez szkody na Pana układ ruchu.
Pozdrawiam.
Aby zrzucić 1 kg należy spalić około 7000 kcal. Przy utracie 0,5 kg na tydzień, trzeba zmniejszyć kaloryczność diety o 500 kcal - adekwatnie przy utracie 1 kg na tydzień -
1000 kcal. Należy zaznaczyć, iż są to jedynie teoretyczne założenia. W życiu bywa różnie. Podczas odchudzania uwzględnia się również wiek czy aktywność fizyczną. Pamiętajmy, iż dieta redukcyjna powinna dostarczać odpowiednią ilość witamin, składników mineralnych, białka, tłuszczu, węglowodanów, aby nie dopuścić do rozwoju niedożywienia.
Jeżeli chodzi o suplementy to nie istnieje żaden, o potwierdzonych badaniach naukowych. Przede wszystkim dieta + aktywność fizyczna.
Pozdrawiam
Przyjmuje się, że 1 kg tkanki tłuszczowej to około 7000 kcal.
Aby stracić kg tkanki tłuszczowej powinniśmy dodatkowo spalić 7000kcal Osobiście nie jestem za wspomagaczami, a za dobrze poukładanym odżywianiem dla danego przypadku. Każdy z nas jest inny, ma inny skład ciała, tryb życia, także tu polecam wizytę u dobrego dietetyka w Pana miejscowości. Niestety na odległość nie jestem w stanie pomóc.
Witam,
Jeden kilogram tkanki tłuszczowej to ok. 7000kcal zgromadzonej energii. Taki ujemny bilans energetyczny (czyli tyle "niezjedzonej" energii lub dodatkowy wysiłek fizyczny na tym poziomie) teoretycznie spowoduje utratę 1kg tkanki tłuszczowej.
Nie ma substancji, które miałyby udowodniony, istotny wpływ na utratę masy ciała bez zmiany nawyków żywieniowych i ogólnie trybu życia.
Pozdrawiam,
Karolina
Dzień dobry, ujemny bilans w wysokości 7000kcal to kilogram tkanki tłuszczowej mniej - w teorii, w praktyce mogą wystąpić niewielkie wahania - zależne od metabolizmu danej osoby.
Ujemny bilans można uzyskać wprowadzając aktywność fizyczną oraz redukując dzienną podaż kalorii w diecie.
Proponuję zbilansowaną dietę redukcyjną (tempo spadku około 0,5-1kg tkanki tłuszczowej tygodniowo) oraz regularną aktywność fizyczną.
L-karnityna wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej w trakcie wysiłku - a więc jej wprowadzenie ma sens tylko przy regularnej aktywności fizycznej.
Pozdrawiam, Agnieszka Białek
Witam, jeżeli chcemy zgubić zbędne kilogramy należy spalić w ciągu dnia więcej kalorii niż ich dostarczamy z pożywieniem. Szybka redukcja masy ciała nie jest wskazana, może zakończyć się efektem jo-jo. Nie warto również szukać drogi na skróty (l-karnityna), bo może nie dać takich efektów jakich oczekujemy. Warto odchudzać się rozsądnie.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam,
Aby zrzucić 1 kg tkanki tłuszczowej należy zredukować kaloryczność diety o 7000 kcal. Najczęściej redukuje się dotychczasowe spożycie o 1000 kcal dziennie i przez tydzień powinna nastąpić redukcja 1 kg tkanki tłuszczowej. Jednak jest to indywidualna sprawa i nie można powiedzieć, że samo zredukowanie kaloryczności pomoże, ponieważ dieta powinna być odpowiednio zbilansowana a nie jedynie ujęte kalorie. Bardzo ważne są odpowiednio dobrane proporcje składników odżywczych. Zapraszam na indywidualną konsultację.
Pozdrawiam
Agnieszka Blumczyńska
Dietetyk kliniczny
Dzień dobry
Bardzo przepraszam za późną odpowiedź, nie zauważyłem wcześniej wiadomości. Już odpowiadam na pytanie.
Nauka podaje, że 1 g tkanki tłuszczowej to ok 7,8 kcal energii dostępnej dla organizmu. W związku z tym 1 kg to ok. 7800 kcal. Aby utracić 15 kg, według tych wyliczeń, należy spożytkować 117 000 kcal. To niezwykle trudne wyzwanie w szczególności w przypadku Pani problemów ze stawem skokowym. Dopóki nie wróci Pani do aktywności jedynym sposobem kontroli masy ciała jest niskokaloryczna dieta. Dieta taka jednak musi dostarczyć Pani wszystkich niezbędnych składników a także nie powodować nadmiernego głodu. Proszę jednak pamiętać, że organizm broni się przed utratą masy ciała m.in. spowalniając nasz metabolizm. Należy także pamiętać, że wraz ze spadkiem masy ciała nasz organizm zaczyna jeszcze mniej potrzebować (choćby z uwagi na fakt, że mniej musi dzwigać). Leczenie otyłości jest dlugofalowym procesem bazującym głównie na zmianie nawyków żywieniowych. Pracuję z pacjentami z nadwagą i otyłością. Przeważnie terapia trwa minimum 6 miesięcy. Szczególnie pierwsze 2 miesiące wymagają dużego zaangażowania z obydwu stron. Aby przygotować skuteczny plan terapii niezbędne jest dokładne poznanie sytuacji każdego pacjenta.
Co do substancji wspomagających redukcje masy ciała to niestety produkty takie nie istnieją. Nawet leki (2 - tylko tyle jest tego typu leków na rynku europejskim) nie działają bez opieki dietetyka i włączenia aktywności fizycznej, poza tym farmakoterapia jest kosztowna. Jeśli chodzi o L-karnitynę, aby zbytnio nie wchodzić w szczegóły, jest to związek transportujący kwasy tłuszczowe ale pojawiają się one w krwiobiegu głównie na skutek aktywności fizycznej. Jak Pani zapewne widziała pracuję głównie na terenie Warszawy. Mogę podpytać znajomych dietetyków o rekomendacje kogoś z Wrocławia. Ewentualnie mamy w naszej poradni pacjentów z którymi działamy online. Gdybym mógł jeszcze jakoś pomóc proszę o kontakt. Przepraszam za jednolity tekst wiadomości ale niestety okienko do odpisywania jest niezbyt wygodne. Pozdrawiam serdecznie Krystian Gagoś
Witam,

teoretycznie żeby zrzucić 1kg należy spalić 7000kcal, ale należy pamiętać, że każdy organizm jest inny i odmiennie reaguje na dietę redukcyjną oraz aktywność fizyczną.

Niektóre suplementy diety mogą wspomóc proces odchudzania. L-karnityna jest związkiem, który wspomaga transport kwasów tłuszczowych do wnętrza komórki oraz bierze udział w przemianie węglowodanów oraz aminokwasów rozgałęzionych. L-karnityny pozwala na zwiększenie efektywności pozyskiwania energii z tłuszczów i zapobiega tworzeniu się jego nowych zapasów.
Wykazano, że przyjmowanie 2-3g l-karnityny na dobę w połączeniu z aktywnością fizyczną pozwala na efektywniejsze spalanie tkanki tłuszczowej.
L-karnityna jest suplementem polecanym głównie dla osób aktywnych fizycznie.
Pozdrawiam
Karolina Bednarowicz
Dzień dobry,
należy pamiętać, że prawidłowe tempo odchudzania to od 0,5 do 1 kg tygodniowo. Przy szybszym spadku masy ciała jest duże ryzyko wystąpienia efektu jojo. Aby osiągnąć spadek masy ciała 0,5-1 kg na tydzień, należy wprowadzić dzienny deficyt od 500 do 1000 kcal. Należy pamiętać, że kaloryczność diety nigdy nie może być niższa od podstawowej przemiany materii, ponieważ jeśli jest to nasz metabolizm spowalnia i jest to szybka droga do efektu jojo. Na podstawową przemianę materii wpływają takie czynniki jak płeć, wzrost, masa ciała, wiek.
Pozdrawiam
Witam,
w przybliżeniu przyjmuje się, że aby schudnąć 1 kg należy spalić ok. 7000 kcal. Czyli przykładowo, aby schudnąć 1 kilogram w tydzień, dzienny deficyt kalorii powinien wynosić 1000 kcal w odniesieniu do Pana Całkowitej Przemiany Materii (CPM). W Pana przypadku CPM wynosi ok. 2700 kcal, więc redukcja 500 - 1000 kcal/dzień powinno dać oczekiwany rezultat średnio 0,5 - 1 kilograma mniej w tydzień.
Jednak tak jak pisałam na początku, jest to wartość przybliżona i nie adekwatna do każdej osoby. Tempo chudnięcia zależy od wielu czynników i deficyt kalorii nie jest tutaj jedynym wyznacznikiem. Na proces redukcji wpływają między innymi: wiek, płeć, aktualna masa ciała, stan zdrowia i choroby towarzyszące, przyjmowane leki, tempo metabolizmu, intensywność i częstotliwość aktywności fizycznej (i czy w ogóle jakakolwiek aktywność się pojawia), uwarunkowania genetyczne, czy chociażby podejmowane w przeszłości próby redukcji. Odchudzanie jest procesem bardzo złożonym i trwa zazwyczaj wiele tygodni, miesięcy a nawet lat. Potrzeba tutaj wsparcia ze strony przede wszystkim najbliższych nam osób, a także dietetyka, często psychologa, a także lekarzy innych specjalizacji.
Co do suplementacji to jak najbardziej można z niej skorzystać, chociaż warto to skonsultować z lekarzem jak i z dietetykiem. Na własną rękę nie polecam stosować żadnych suplementów i zacząć jednak od dobrze skomponowanej i zbilansowanej diety przez wykwalifikowanego dietetyka.
Pozdrawiam serdecznie