Zmiana nawyków żywieniowych -dieta

11 odpowiedzi
DZIEŃ DOBRY,
od maja 2017r. przytyło mi się około 5 kg.mam 56 lat/ 170 cm wzrostu i obecnie ważę 82 kg.Nigdy nie miałam problemów z wagą ciała, ale
przypuszczam że spadek poziomu estrogenu i menopauza mają w tym swój udział ;) i spowalniają mój metabolizm.Oprócz tego cierpię na
refluks żołądka, mam za duże stężenie mocznika i kreatyniny.Nie uprawiam żadnych sportów , czasami pływam , jeżdżę na rowerze.
Nie mam problemu z posiłkami do czasu obiadu , jadam co 2-3 godziny, ale popołudnie czas kolacji ,,jest zmorą'' podjadam owoce dużo jabłek , brzoskwinie itp. czasami słodycze ( ale pracuje nad tym aby ich było bardzo mało lub wcale )Czy poszukuje złotego środka ? diety ? tego nie wiem bo nigdy nie stosowałam. Ale dlaczego by nie spróbować i nie zmienić nawyków żywieniowych ;)
Pozdrawiam AG
Witam
Czasem już nawet niewielka zmiana w diecie, porach posiłków, znajomość zasad komponowania posiłków prowadzi do dużej zmiany w samopoczuciu i utracie wagi bez konieczności znacznego ograniczania ilości spożywanych produktów.
Jeśli do tego dołączymy serie zabiegów akupunktury, która wprowadzi równowagę w organizmie i poprawi funkcjonowanie narządów to na wielopłaszczyznową poprawę nie trzeba będzie czekać.

Dzień dobry,

czy posiada Pani aktualne badania? Przyczyn wysokiego poziomu mocznika może być kilka i niekoniecznie musi być to niewłaściwa dieta (zwłaszcza wysokobiałkowa). Bez wątpienia podaż białka w Pani jadłospisie należy ograniczyć, ale warto poddać się badaniom, by wykluczyć np. niewydolność nerek.
Zbilansowana dieta bogata w produkty pomagające radzić sobie z objawami menopauzy (zatrzymywanie wody w organizmie, zmniejszona gęstość kości, zmienność nastrojów, spowolniony metabolizm) na pewno wyjdzie Pani na dobre. Poza tym, właściwa podaż witamin i składników mineralnych skutecznie hamuje apetyt na słodycze, co na pewno nie jest bez znaczenia.
Trzymam kciuki za pozytywne zmiany nawyków żywieniowych!

Pozdrawiam serdecznie
Paulina Owsińska
Myślę, że to dobry kierunek myślenia - zmiana nawyków żywieniowych, a nie "przechodzenie na dietę" :) Tylko takie postępowanie może dać stałe efekty. trzeba tylko nauczyć się, jak ten bilans dobowy posiłków ma wyglądać i działać. Powodzenia. Justyna Jessa
Póki waga nie poszła w gore zbyt wiele proponuje poszukać dobrego dietetyka w swojej miejscowości.. Dobrze dopasowana dieta da Pani wiecej radości i spokoju wewnętrznego niz dążenie samemu do celu metoda prób i błędów..
Witam, złoty środek jak Pani wspomniała to zmiana złych nawyków żywieniowych na dobre. Niestety błędy w sposobie odżywiania które popełniamy i brak aktywności fizycznej wpływają na wzrost masy ciała, spowolniony metabolizm i inne problemy zdrowotne.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam serdecznie,

AG zapraszam zatem na konsultację w moim gabinecie lub konsultację online.

Ewa Janowicz

Mission Nutrition Ewa Janowicz
Ul. Koszalińska 88d/2
78-400 Szczecinek
mission-n.pl
Witam,

Proponuję wdrożyć więcej systematyczności w przygotowanie posiłków od obiadu do kolacji. Hormony owszem nie ułatwiają sytuacji, ale jeżeli nie wypracuje Pani schematu bez podjadania, kontrolowania jakości posiłku to waga będzie tylko się zwiększać. Proponuję wdrożyć zasadę 4 posiłków dziennie gdzie przerwy między nimi niech nie będą mniejsze niż 3 godziny. Nawadniać się regularnie między posiłkami wodą mineralną, tak by ostatecznie przyjąć 2l dziennie. Nie spożywamy żadnych soków, napojów kolorowych. Nawadnianie rozpoczynamy już od rana :-) W diecie uwzględnić proszę produkty niskoprzetworzone takie jak: jaja, mięso, warzywa, owoce, zdrowe tłuszcze jak oliwa z oliwek, awokado, olej lniany. Istotną rolę pełnią warzywa, często pomijane w diecie. Są źródłem przeciwutleniaczy, błonnika, witamin i minerałów. Proszę zwrócić uwagę na sezonowość warzyw i dodawać do posiłków tak by min 3-4 szklanki dziennie. Wysoki mocznik świadczy o zbyt dużej ilości pokarmów przetworzonych w diecie. Ruch wskazany, zwłaszcza na świeżym powietrzu :-)
Życzę zdrowia i sukcesu w walce o sylwetkę.

Pozdrawiam,
Wiktoria Kreft
dietetyk kliniczny
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Zapraszam do skorzystania z usług mojej e-poradni. Pozdrawiam
Szanowna Pani,
polecałabym Pani udać się do dobrego dietetyka medycznego, który ułoży Pani indywidualny jadłospis, biorąc pod uwagę wszystkie Pani dolegliwości. Jeżeli chodzi o tak szybkie przybieranie masy ciała, może to być również sprawka tarczycy. Powinna Pani zbadać poziom hormonów tarczycowych oraz przeciwciała antyTG i antyTPO.
Jeżeli chodzi o Pani odżywianie, to jedzenie co 2 godziny nie jest wskazane (przerwa pomiędzy posiłkami powinna wynosić 3-4 godziny). Ale to też zależy. Trzeba byłoby sprawdzić również krzywą cukrową i insulinową. Jeżeli wynik wskazywałby na insulinooporność, wtedy należałoby zmniejszyć ilość posiłków w ciągu dnia. Jak Pani widzi, jest wiele kwestii do omówienia, dlatego zalecałabym wizytę u dietetyka :)
Serdecznie pozdrawiam.
Witam serdecznie,
W okresie menopauzy przemiana materii spowalnia i powinno się wtedy zmniejszyć odrobinę podaż energii. Ciężko coś dokładnie powiedzieć bez dokładnej analizy sposobu żywienia, być może tego jedzenia do obiadu jest zbyt mało i potem organizm "nadrabia". Warto zaplanować sobie posiłki na cały dzień, owoce przenieść na pierwszą część dnia, dbać o regularność i aktywność fizyczną. Aby zmodyfikować zwyczaje żywieniowe można udać się do dietetyka, który przeanalizuje dotychczasową dietę, określi zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze i pomoże w nabraniu dobrych nawyków.
Pozdrawiam
Ewa Zawidzka
dzień dobry :)

Przeanalizowałam co Pani napisała. Duże mocznika i kreatyniny należe bezwględnie skonsultować z nefrologiem. Może to być spowodowane żywienie wysokobiałkowym - tutaj należałoby prześledzić Pani jadłospis ale najważniejsza jest tu konsulatacja u lekarza, który oceni stan nerek czy nie zachodzą jakieś zmiany, a możliwe że zleci inne badania.
Zmiany hormonalne w okresie menopauzy często kończą się nadwyższką kilogramów co Pani sama zauważyła. Nie znaczy, że nie są to kg to utracenia.
Jeśli podjadanie zaczyna się wieczorami, to gdzieś w ciągu dnia wkrada się błąd. Te produkty proponuję jeść jako dodatek do śniadań, drugie śniadanie czy podwieczorek. Owszem można spróbować kolacje na ciepło z dodatkiem.
Polecam zastonowanie nawet jadłospisu na 1 tydzień, gdzie będzie miała Pani rozłożone posiłki pod swój dzień, z odpowiednią podażą białka, węglowodanów i tłuszczy.
Możliwe że w ciągu dnia są braki, które uzupełnia pani wieczorem.

Przede wszystkim polecam wizytę u lekarza w kwestii podwyższone moznika i kreatyniny.