Zmęczenie, stres, co mam zrobić? Od nauki, obowiązkach domowych, prubuje odsyłać się ale to nie pom

4 odpowiedzi
Zmęczenie, stres, co mam zrobić?
Od nauki, obowiązkach domowych, prubuje odsyłać się ale to nie pomaga, na spacery też nic. Sporo czasu poświęcona na naukę w szkole policealne zawód technik informatyk, obowiązkach domowych to pranie, gotowanie itp. Ostatnio wybrałem się do psychiatry bo depresja, problemy ze spaniem, nerwy itp. Oczywiście trochę pomogło ale nie do końca
Dzień dobry, w takich sytuacjach warto się udać na konsultację z pstchoterspeutą.
Leki często pomagają osłabić objawy ale nie wyjaśniają ich przyczyn. Psychoterapia powoduje, miedzy innymi, że zyskujemy wieksze rozeznanie w tym, czym jest nasz stres - czyli jakie emocje składają się na niego, co je wywołuje i w efekcie uczy, jak można sobie pomagać. Pozdrawiam, Beata Szulik-Bomba

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
Dobrze, że postanowił Pan zatroszczyć się o siebie i zwrócił się do lekarza. W leczeniu depresji najkorzystniejszy efekt może dać połączenie farmakoterapii i psychoterapii. Z klinicznego punktu widzenia podstawowe objawy depresji to zaburzenia nastroju, zaburzenia napędu i zaburzenia rytmów biologicznych. Przekładając na język ludzki – smutek, przygnębienie, zmęczenie, spowolnienie, kłopoty ze snem, jedzeniem, seksem, lęk, drażliwość. Depresja kliniczna wymaga opieki lekarza psychiatry i farmakoterapii, bo w grę tu wchodzi zmieniona gospodarka chemiczna mózgu.
Ale zmęczyć się, przestraszyć, zasmucić, zestresować można nawet "nie robiąc nic". Dla postronnego obserwatora ktoś po prostu siedzi i pije kawę, ale gdy zajrzelibyśmy do głowy tej osoby - w jej aktywność umysłową - to nieraz może się okazać, że świat wewnętrznych przeżyć jest tak absorbujący i wyczerpujący, że w realnym świecie niewiele pozostaje już sił. To mogą być np. smutne wspomnienia, którymi się zadręczamy, myślenie kontrfaktyczne - "co by było gdyby", to mogą być zagrażające wizje przyszłości, że czeka nas coś złego, albo nie czeka nic dobrego, albo, że sobie z czymś na pewno nie damy rady i wtedy będzie katastrofa. Tu może bardzo pomóc psychoterapia.
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry. Leki jedynie łagodzą objawy, a nie leczą problemu. Dobrym rozwiązaniem będzie udanie się do psychoterapeuty na terapię. Pozdrawiam Piotr Włodarczyk
Dzień dobry,

model medyczny nie zawsze jest dobrą i satysfakcjonującą odpowiedzią na nasze trudności. Leki mogą łagodzić objawy, poprawiać funkcjonowanie, lecz mogą nie oddziaływać na przyczynę. Warto udać się na konsultację do psychologa, by zyskać większy wgląd w przyczynę i naturę swych trudności i omówić możliwość zmiany funkcjonowania przy jednoczesnym zyskaniu strategii mających na celu oddziaływanie na źródło problemu.

Z uszanowaniem,
dr n. hum. Monika Gmurek

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.