Zerwane więzadło krzyżowe przednie oraz wytarcie tkanki chrząstnej

6 odpowiedzi
Witam, od ponad 1,5 roku boli mnie kolano, raz mniej raz bardziej po sporcie ból się nasila. Teraz otrzymałem wynik RM, z opisu można wyszczególnić "chrząstka stawowa rzepki z obecnością chondromalacji I/II stopnia", "Chrząstka na powierzchni rzepkowej kości udowej z chondromalacja I/II stopnia" " strefy podniesionego sygnału szpiku u dalszej przynasady kości udowej, objaw rekonwersji szpiku" "więzadło krzyżowe przednie sfalowane z obecnością chaotycznej blizny. Podejrzenie przebytego całkowitego zerwania "
Wynik konsultowałem z dwoma ortopedami, oglądali zdjęcia i dotykali kolana, jeden stwierdził, że z więzadłami jest wszystko w porządku i nic nie było zerwane, zły opis. Ścięgna i cała reszta kolana jest w porzadku. Mam natomiast obrzęk szpiku kości udowej co może świadczyć o jakimś wypadku jakiś czas temu i to jest tego konsekwencją, nazwał to "zespołem sudecka" -medycyna niewiele o tym wie i nie wiadomo jak leczyć. Ból jest ale nic nie da się zrobić, mimo bólu można normalnie ćwiczyć, siłownia wszystko. Zgłosić się za rok jeśli ból nie zniknie

Drugi lekarz stwierdził, że faktycznie więzadło jest poszarpane i nierówne, co świadczy o zerwaniu, jest też luźniejsze od tego w drugim kolanie i nie trzyma tak dobrze kolana. Stwierdził tez wytarcie się tkanki chrząstnej. (od początku uważał za winę bólu małą ilosc tkanki chrzastnej) Obrzęk szpiku też zauważył i stwierdził iż może to być następstwo urazu i ogólnego zużycia. Podtrzymuje zakaz wykonywania sportów gdzie kolano się zgina, siłownia, przysiady, głupie chodzenie po schodach, wszelkie sporty zimowe, pływanie żabką. Zalecenie brania suplementów z kolagenem oraz wysłał na konsultacje do przychodni przyszpitalnej w celu ewentualnej artroskopii - diagnozy na żywo kolana bądź rekonstrukcji więzadła. Dostałem też skierowanie na rehabilitację.

Jak w tej sytuacji powinienem się zachowywać? oszczędzać kolano, jakoś specjalnie je ćwiczyć? mam 22 lata i jestem zdeterminowany żeby jakoś usprawnić kolano żeby ból znikł i żeby mógł normalnie wykonywać sporty
Będę wdzięczny za odpowiedź
Pozdrawiam
ma pan 22 lata. w przypadku zerwanego więzadła krzyżowego przedniego u osoby młodej i aktywnej nie ma wątpliwości. należy wykonać rekonstrukcję więzadła, aby chronić chrząstkę przed dalszą degradacją. do czsu zabiegu można i należy ćwiczyć: przysiady , martwe ciągi ,jazda na rowerze, wszystko w płaszczyźnie przód- tył , bez pivotów

Witam.Wytarcie się chrząstki i związane z tym ból w Pana wieku to hipoteza dość ryzykowna w mojej opinii , na MRI widać pewne zmiany strukturalne ale nie ma pewności że one mogą być źródłem bólu dla pełnego obrazu nalezałoby wykonac pewne testy funkcjonalne i weryfikacje palpacyjną tkanek miękkich ,duże prawdopodobieństwo jest iż tkanka powięziowa może być napięta w pewnych sekwencjach ,ale to należy zbadać u fizjoterapeuty pracujący technikami powięziowymi np. Fascial Manipulation wg Stecco .Pozdrawiam.
Jeśli badania potwierdzą zerwany ACL a zależy Panu na czynnym uprawianiu sportu to niezbędna będzie operacja. Jeśli nie, należy poprawić balans mięśniowo-powięziowy w celu wykluczenia bólu. Pozdrawiam
Witam,
Wszystko ładnie opisałeś ale nic nie wspomniałeś jaki to był uraz i jak dawno. Z tego co opisujesz wynika jakbyś był zdziwiony uszkodzeniami a z opisu wynika, ze jednak cos musiało sie zdarzyć co doprowadziło do obrzęku szpiku- czyli kości zderzyły sie z sobą i radiolog opisał zmianę w ciagłości ACLu. Wykwalifikowany ortopeda jednoznacznie stawia diagnozę wiec widzę, ze na takiego jeszcze nie trafiłeś. Miałem Setki Pacjentów po uszkodzeniu ACL i chrząstki wiec potrzebowałbym 30 sek do wykonania testu, który odpowiedziałby na pytanie czy masz ACL czy tez go nie masz. W obu przypadkach można ćwiczyć ale oczywiście odpowiednie ćwiczenia- bo na tym polega fachowa fizjoterapia, ktorej ciąg dalszy odbywa sie na siłowni. Mam Pacjentów, którzy bez ACL jeździli na nartach i na rowerze co nie znaczy, ze kolano sie nie zużywa szybciej! Nie wiem skąd jestes ale w Warszawie moge podpowiedzieć Ci paru wybitnych ortopedów. Z decyzja operacji wstrzymałbym sie dopóki nie pójdziesz do ortopedy, który wykonuje przynajmniej 100 rekonstrukcji rocznie. Jestes Mlody i nie należy dawać byle rzeźnikowi zaglądać do kolana tylko dlatego, ze jest ortopeda i ze ma przeczucie co Ci jest. Zalecam ostrożność w decyzyjności bo potem nie będziesz miał juz odwrotu. Co do ćwiczeń to na pewno musisz ćwiczyć propriocepcje i poprawić stabilizacje kolana i miednicy. Wyślij mi na mejla skan badania i napisz jak Ci sie to stało. Mejla znajdziesz u mnie na stronie
Pisz w razie pytań choć nie da sie napisać co dokładnie możesz ćwiczyć zanim Ciebie nie zbadam
Pozdrawiam i trzymam kciuki
Czy jest Pan z Białegostoku? Jeśli tak, wolałabym sama zobaczyć kolano. Określenie "ból" to duzy temat... Jaki, gdzie, jak działa biomechanicznie kolano, jak wyglada napiecie tkanek miękkich (nie tylko w obrebie stawu, ale już od tułowia poczynajac) - jest wiele niuansów... Jeśli rzeczywiście staw ma cechy zespołu Sudecka, to najgorsze, co może Pan zrobić, to cwiczyć mimo bólu... Z drugiej strony, algodystrofia zwykle przebiega dość widowiskowo i aktywność pacjentów ogranicza sie spontanicznie. Czy może Pan przyjechać na wizytę? czy chocby rzut okiem? Pozdrawiam
Witam Pana. Zdecydowanie z opisu MRI wynika ,że doszło do uszkodzenia więzadła. I nawet jeżeli w jakiś sposób się ono wygoiło, to najprawdopodobniej jest ono niewydolne , a więc nie spełnia swojej funkcji. Chondromalacja świadczy o zaburzonej biomechanice Pana kończyny przez co chrząstka ulega nadmiernemu wytarciu. Występujący obrzęk jak najbardziej może być efektem urazu oraz toczącego się przewlekłego stanu zapalnego w kolanie.
W tej sytuacji polecam unikać sytuacji lub aktywności w których będzie Pan odczuwał ból lub dyskomfort w kolanie. Polecam także znaleźć dobrego fizjoterapeutę,który Pana poprowadzi w rehabilitacji oraz lekarza ortopedę, który podjął by się ewentualnego zabiegu.
pozdrawiam