zbliznowacenie mięśnia, entezopatia

52 odpowiedzi
USG uda wykazało 2 problemy:
- b.liczne blizny, zwłóknienia na przebiegu mięśnia smukłego wraz z ok 35% zmniejszeniem masy mięśnia w porównaniu do drugiej kończyny,
- entezopatia przyczepu kulszowego mięśnia przywodziciela wielkiego.
Ból pojawia się w nocy (mija po pierwszych krokach), przy siedzeniu oraz na drugi dzień po ćwiczeniach i przy próbie rozciągania.
Jaki jest najlepszy sposób na te dolegliwości? Czy jest szansa na pozbycie się bólu i odbudowanie masy mięśnia? I również jak można pomóc sobie samemu w domu?
Dzień dobry.
Fizjoterapia w takich sytuacjach powinna zawierać pracę miejscową - na długości całej kończyny, na uszkodzonym mięśniu i rejonach sąsiednich oraz na ośrodkach sterowania bólem - czyli praca z kręgosłupem, z którego to wychodzą nerwy dające gałązki do tej okolicy.
Do tego praca z systemem mięśniowo-powięziowym.
Odbudowanie masy będzie możliwe gdy ww będą działały poprawnie.
Polecam skorzystać z pomocy osteopaty lub terapeuty manualnego zajmującego się takimi urazami. Ten zaleci ewentualne ćwiczenia do domu. Trzymam kciuki :)

Podejrzewam że problem jest bardziej złożony... Bez badania funkcjonalnego nie chce nic doradzać.
Aby pozbyć się bólu proszę zastosować w okolice przyczepow tych mięśni zabiegi fizykoterapeutyczne ,dobranymi ćwiczeniami można odzyskać masę miesniowa.Proszę przemyśleć dlaczego na przyczepie początkowym dla tych mięśni zrobiły się zmiany .Czy Pan jest bardzo szczupły i czy dużo Pan siedzi zadałam te pytania ponieważ siedzimy na guzach kulszowych i długotrwała pozycja siedzaca może doprowadzić do przeciążenia tych przyczepow.
Tak jest szansa i to duża. Zapraszam do gabinetu. Pozdrawiam GZ Hand-Med
Na te zbliznowacenia i entezopatie najlepsza bedzie fala uderzeniowa, co do mięśnia to można wypożyczyć urządzenie pod nazwą compex i wykonywac elektrostymulacje tego miesnia po 2,3 razy w ciągu dnia.
Muszą pojawić się bardziej zaawansowane techniki mięśniowo-powięziowe. Wspomniane zwłóknienia na pewno nie ustąpią po zwykłym rozciąganiu. Wtedy też dojdzie do zlikwidowania bólu oraz możliwa będzie stopniowa odbudowa masy mięśniowej, Trudno w chwili obecnej powiedzieć co akurat będzie najbardziej korzystne do autoterapii. Być może rolowanie.
Witam serdecznie
Uważam, że samemu raczej ciężko sobie pomóc chyba, że zna się dobrze anatomię. Parę wizyt u dobrego fizjoterapeuty + ćwiczenia w domu i będzie wszystko dobrze.
Pozdrawiam
Dzień dobry,

Na początek należy opracować manualnie blizny w mięśniu oraz przyczep mięśnia przywodziciela wielkiego. Następnie należy wdrożyć rozciąganie, ostatnim etapem będzie odbudowa masy mięśniowej. Obecnie tkanki są zbyt sztywne i za mało elastyczne - dlatego pojawia się reakcja bólowa na rozciąganie oraz ćwiczenia, które aktywują wymienione mięśnie. Sugeruje wizytę u fizjoterapeuty.

Pozdrawiam,
Patrycja Skrzypek
Zmiany są liczne. Odbudowanie mięśnia z uwzględnieniem przyczyny problemu, to sprawa specjalistycznej i dłuższej rehabilitacji. Proszę zgłosić się do fizjoterapeuty zajmującego się terapią tkanek miękkich.
Najlepiej będzie udać się do fizjoterapeuty by zróżnicować, czy opisany ból jest na 100% z mięśni. Wtedy będzie można dobrać leczenie i ewentualnie ćwiczenia domowe.
Sugeruję wizytę: - 80 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry,
Istotna jest przyczyna dolegliwości, od czego zaczeły się problemy? Uraz? Pomocne może być zastosowanie terapii powęziowej oraz terapia przyczepów. Warto udać się do terapeuty zastosował terapie oraz wyjaśnił ćwiczenia do pracy samodzielnej.
Zapraszam i pozdrawiam Marcin
Witam, w tym przypadku należałoby poszerzyć diagnostykę. Z tego co Pan opisuje problem jest z przyczepem bliższym mięśnia przywodziciela oraz w przebiegu mięśnia smukłego. Ciężko natomiast jest stwierdzić jaki jest Pana problem funkcjonalny. Proponuje udać się do sprawdzonego fizjoterapeuty, który dokładnie Pana obejrzy.
Dzień dobry, byłoby dobrze zastosować ćwiczenia ekscentryczne poprawiające elastyczność mięśni, a także terapię powięziowo - mięśniową skupioną na opracowaniu zbliznowaceń mięśniasmukłego. Przed ćwiczeniami zawsze trzeba pamiętać o rozgrzewce. Pozdrawiam
Dzień dobry. Usg wskazuje na przebyty uraz tej okolicy lub mikrourazy, które doprowadziły do takiego stanu. Jeśli chodzi o zmniejszeniu bólu to polecam masaż poprzeczny, natomiast jeśli chodzi o odbudowanie masy mięśniowej to pozostaje trening. Natomiast trudno stwierdzić na ile uda się to odbudować. Mimo wszystko proszę skonsultować się z fizjoterapeutą. Pozdrawiam
Sposobem na tego typu problemy jest rozluźnianie i relaksacja powyższych mięśni oraz nie przeciążanie ich w codziennym życiu. Gdy wyeliminuje się ból, będzie można przejść do wzmacnia. Zalecałbym udać się do fizjoterapeuty, aby wyciszył Pańskie dolegliwości oraz pokazał ćwiczenia do domu.
Szansa jest zawsze. Należy znormalizować napięcie w obrębie całej nogi i nieco wyżej. Na blizny może być pomocna terapia manualna z wdrożoną metodą suchego igłowania. Niestety nie powiem jak może sobie Pan/ani pomóc w domu bo do tego należy obejrzeć pacjenta. Rady podawane przez internet co do auto terapii są często błędne. Pozdrawiam
Witam,

Po zebraniu wywiadu, przeprowadzeniu diagnostyki i wykluczeniu p/wskazań sprobowąłbym pracy na tkankach miękkich, oraz metodę suchego igłowania. Zwykły streching będzie dodatkowo bodźcował receptory rozmieszczone w tkankach.

Pozdrawiam, Michał Bidas fizjo-access.pl
Jeżeli dolegliwości są bardzo nasilone to początkowo można zastosować masaż poprzeczny oraz klawipresurę. Dobre efekty przynosi również terapia falą uderzeniową. W następnej kolejności istotne są indywidualnie dobrane ćwiczenia oraz terapia powięziowa. Należy się zgłosić do fizjoterapeuty, który rozpozna przyczyny dysfunkcji i dobierze odpowiednie leczenie.
Prosze zglosic sie do Osteopaty w warszawie
Witam. Aby odpowiedzieć na te pytania konieczna jest wizyta u fizjoterapeuty pracujący technikami tkanek miękkich. Pozdrawiam.
Jeśli badanie wykazałoby, że to mięsień, to zrezygnowałbym na Pana miejscu ze stretchingu. Włączyłbym specjalny trening siłowy 6-8 tygodni i masaż poprzeczny. Ale jeśli ból jest najczęściej w nocy, to najpierw trzeba wykluczyć dysk i komponentę neurodynamiczną.
Witam, blizny i zwłóknienia pojawiły się prawdopodobnie po licznych mikrouszkodzeniach danych włókien, zagoiły się lecz tkanka nie jest w pełni wydolna podczas obciążenia. Można zastosować masaż poprzeczny uszkodzonej tkanki a co do zmniejszenia masy mięśnia należałoby wprowadzić trening wzmacniający na skróconym mięśniu (małe obciążenia, duża ilość powtórzeń sukcesywnie zwiększając obciążenia i proporcjonalnie zmniejszając ilość powt.). W obrębie przyczepu przywodziciela można spróbować również masażu poprzecznego, można zastosować również falę uderzeniową i tzw. trening ekscentryczny. Unikałbym agresywnego rozciągania na razie ponieważ wygląda na to, że tkanka nie jest na to dobrze przygotowana. Generalnie radziłbym wizytę u fizjoterapeuty. Pozdrawiam!
Witam serdecznie, nie ma złotego środka na taki problem, Entezopatia jednoznacznie mówi nam, że są większe przeciążenia na przyczepie a blizny i zwłóknienia przemawiają za wielokrotnymi urazami. Na samym początku trzeba przeprowadzić badanie i dowiedzieć się gdzie jest dokładnie problem, Ewidentnie widać ze problem jest w przywodzicielach ale podlega to badaniu. Przed rozpoczęciem leczenia na własną rękę w domu, udałbym się do dobrego fizjo.

Pozdrawiam Łukasz Kłos
Witam,
Samemu można spróbować ćwiczeń ekscentrycznych a resztę załatwimy na wizycie. Entezopatie są przewlekłymi problemami i potrafią ciagnąć sie miesiącami. Nie zdradziłeś przyczyny problemu ale podobne urazy maja piłkarze, którymi zajmuje sie z lekarzem sportowym. Zapraszam na konsultacje osteopatyczna
Pozdr
K.
Witam
Najlepszym sposobem będzie konsultacja u specjalisty, który Panu pomorze z tego wyjść.
Tutaj bez terapii się nie obejdzie, tak jak i ćwiczeń dobranych tylko dla Pana.
Oprócz zabiegów bez których się nie obędzie jeśli są zaniki mięśniowe, potrzeba jest indywidualna praca z fizjoterapeutą.
Pozdrawiam
Witam
Polecam wizytę osobistą u fizjoterapeuty. Dopiero wówczas można profesjonalnie podejść do omawianych tematów.
Pozdrawiam
Sławomir Kamiński
rehabilitacjakaminscy.pl
Witam,
Powyższe zmiany wskazują na przebyty jakiś czas temu uraz albo szereg mikrourazów... Jaką aktywność Pan/Pani uprawia? Myślę, że trzeba by manualnie w tym przypadku popracować, aby uwolnić wszelkie restrykcje mięśniowe - wówczas mięsień przestanie być wyhamowywany przez układ nerwowy w wyniku bólu i prawdopodobnie jego siła i masa mięśniowa wrócą do normy. Samodzielna praca będzie polega na rolowaniu i ew. rozciąganiu, ale dopiero po pełnym usunięciu wszystkich ograniczeń.
Pozdrawiam
Mateusz Idzikowski
Witam skupił bym się na rolowaniu (rozbijaniu) i uelastycznianiu blizn. Można pracować rolując je piłką lub wałkiem. Po czym bym rozciągał struktury mięśniowe.
Szanowna/y Pani/e,
wynik badania USG wskazuje na uszkodzenia mięśniowe, najprawdopodobniej w wyniku nadciągnięcia mechanicznego.
W zależności od czasu trwania dolegliwości (stan ostry czy przewlekły) stosuje się różnorodne zabiegi fizjoterapeutyczne. Powodzenie leczenia zależy m.in. od rozległości urazu oraz długości okresu występowania problemu.
Terapia powinna być możliwie kompleksowa:
- terapia tkanek miękkich (dobre efekty daje głęboki masaż poprzeczny)
- stretching
- kinesiologytaping
- fizykoterapia (krioterapia, elektrostymulacja, laser, pole magnetyczne)
- ćwiczenia
W mojej ocenie istnieje duża szansa na pozbycie się bólu i odbudowanie masy mięśniowej.
Zalecenia domowe sugerowane są podczas pierwszych 2-3 wizyt.

Zapraszam i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
W tym przypadku niezbędne jest dokładne badanie funkcjonalne, ocena siły mięśniowej, długości mięśni, zakres ruchu stawów biodrowych i kolanowych, a następnie terapia tkanek miękkich, być może mobilizacja stawów, które mają zaburzony ślizg. Niezbędne są ćwiczenia wzmacniające mięśnie, rozpoczynając od tzw ćwiczeń kolagenowych (ćw. koncentryczne na bardzo małym oporze z dużą liczbą powtórzeń 50-100. Mają na celu wzmocnienie struktury ścięgien i mięśni. Noga po kilku zabiegach powinna być w dużo lepszej formie a po ok 2-3 miesiącach w pełni sprawna.
Witam serdecznie,

Zmiany w obrębie zarówno brzuśców jak i ich przyczepów nie są wyrokiem. Zalecałbym aby udała się Pani do dobrego terapeuty manualnego lub osteopaty który dużo wyjaśni Pani na czym polega dolegliwość i jak postępować w przypadku takiego problemu.
Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo że proporcje obu kończyn dolnych znów się wyrównają a siła mięśniowa wróci.
Zapraszam do gabinetu w Warszawie przy ul. Dzikiej 4a lok.3

Zachęcam również do lektur:
healthclinic.pl/centrum-wiedzy/

Z poważaniem
mgr Mateusz Szelągowski
HEALTHCLINIC.PL
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Jeśli przyczyną bólu są zaistniałe w obrazie USG zmiany, to można zastosować tzw. protokół Alfredsona. Dotyczy on przebudowy kolagenu - uporządkowanie struktury ścięgna lub włókien. Obraz wskazuje na liczne mikro i makrourazy przywodzicieli w przeszłości. Zostawia to stały obraz - nie ma możliwości przebudowy do stanu zupełnie gładkiej struktury, są to ,,blizny". Stała praca - masaż poprzeczny i bodźcowanie submaksymalne mięśni zajętych powinno dać ulgę. Jest to proces 4-5 miesięczny codziennej pracy, którą powinien zlecić i wytłumaczyć fizjoterapeuta.
Jeśli są jakieś pytania, proszę o kontakt, pozdrawiam,
Anna Piotrowska, BMK Centrum Rehabilitacji.
Pewnie ze jest szansa. Tylko najpierw trzeba znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy, wyeliminować ja i wtedy wszystko powinno wrócić do normy. Jeśli chodzi o pomoc... Nie widzę Pana na żywo więc ciężko jest doradzić. każdy pacjent jest przecież inny. Ale powinien Pan spotkać się z terapeuta który po badaniu odpowie na Pana pytania i wyjaśni wątpliwości.
Można rozważyć zabieg fenestracji pod USG.
Dzień dobry,

żeby określić możliwość pozbycia się bólu oraz odbudowy masy mięśniowej należy wziąć pod uwagę przyczynę takiego stanu rzeczy, przebyte urazy mięśniowo-szkieletowe, aktywność fizyczną oraz zawodową jak również wiek, ogólny stan zdrowia itp. Sposobem doraźnego radzenia sobie z tymi dolegliwościami może być autorozluźnianie powięziowe przy pomocy wałków, piłek itp. Powinno pomóc przy uelastycznieniu mięśni w obrębie kończyn dolnych co powinno pomóc z bólem. Polecam jednak konsultację fizjoterapeutyczną na której można przeprowadzić dokładne badanie podmiotowe, przedmiotowe oraz funkcjonalne, przeprowadzić leczenie próbne oraz zalecić odpowiednią aktywność fizyczną oraz ćwiczenia domowe ukierunkowane na utrzymanie osiągniętego efektu.

Pozdrawiam
Witam serdecznie!
W pierwszej kolejności zalecam konsultację z fizjoterapeutą/terapeutą manualnym/osteopatą.
Zdecydowanie istnieje szansa aby w pełni uwolnić się od obecnych dolegliwości. Autoterapia będzie świetnym uzupełnieniem prowadzonej terapii, jednakże ponownie zalecam konsultacje w celu szczegółowego określenia przyczyny problemu.
Pozdrawiam
Piotr Iberhan
Witam przyczyna dolegliwości są nadmierne przeciążenia. Przyczyną zmniejszenia masy mięśniowej jest ból który pojawia się przy wykonywania ruchów co powoduje zmniejszenie wykonywania jakichkolwiek czynności nogą.Trzeba opracować całą powięź kończyny a jeśli to by nie poskutkowało trzeba poszukać przyczyny tych dolegliwości która nie musi być spowodowana przeciążeniami a innymi dolegliwościami. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Dzień dobry

Uważam, że problem jest do rozwiązania. Najlepszym sposobem jest indywidualne dostosowanie terapii do pacjenta i stałe kontrolowanie efektów, dlatego zalecana jest wizyta u Fizjoterapeuty.
Zachęcam do kontaktu, będę robił wszystko żeby pomóc.

Pozdrawiam
Tomasz Kowalczyk
Witam,
warto przede wszystkim dobrze zdiagnozować dolegliwość. Umieć odpowiedzieć sobie jaka jest etiologia całego zdarzenia. Czy zmiany strukturalne w mięśniach są wynikiem np. agresywnej gry w piłkę i złej odnowy biologicznej. Czy też mamy do czynienia z starszą osobą, która ma jeszcze kilka chorób układowych i zmiany strukturalne są wynikiem zaburzenia innych układów. Jeśli ból pojawia się w nocy często jest on traktowany mianem "czerwonej flagi" - jest to objaw, który może wskazywać na poważną patologię ale nie musi. W przypadku omawianego pacjenta może teoretycznie być wynikiem np. stanu zapalnego co nie jest aż tak groźne jak wspomniane wcześniej poważne patologie.
Zakładając jednak, że stan ten wynika z stricte przeciążenia układu ruchu i pacjent nabawił się kontuzji w wyniku uprawiania sportu to na pewno można spróbować wdrażać ćwiczenia rozciągające mięśnie przywodzące, rolowanie uda. Na pewno kluczowe znaczenie będzie miała tutaj terapia manualna ponieważ organizm już w jakiś sposób nadbudował uszkodzenie. Wynikiem takiej niekontrolowanej nadbudowy, gdy tkanki jeszcze są w jakiś sposób unieruchomione może być w konsekwencji gorsza jakość tkanki, gorszy jej ślizg, przesuwalność itd. wtedy tkankę taką uruchamiamy po przez pracę manualną na tkankach miękkich.

Pozdrawiam,
Mateusz Małachowski
należało by się zgłosić do fizjoterapeuty strukturalnie pracującego z ciałem, w celu zrównoważenia całego układu mięśniowo-powięziowego, aby zniwelować napięcie uderzające w przyczep przywodzicieli-guza kulszowego. Jeżeli był jakiś uraz to wskazana byłaby również praca na bliźnie w uszkodzonym mięśniu i zintegrowanie jej z otaczającą mięśnio-powięzią.
Odbudowanie mięśnia jest jak najbardziej możliwe, jednak należałoby najpierw zadać pytanie skąd te zmniejszenie masy mięśnia i ułożenie strategii leczniczej natym gruncie.
Samemu w domu niewiele można zdziałać-ewentualnie rolowanie się rollerem, oraz stretching powięziowy,ale do tego również trzeba odpowiedniej osoby, która zna zależności taśm anatmicznych i poinstruuje,jak wykonywać taki stretching i na które akurat dla Pana/Pani struktury jest wskazany (ponieważ, to że akurat ból występuje na przyczepie przywodzicieli nie oznacza wcale, że wymagana jest praca w tym miejscu).
Pozdrawiam serdecznie
Lewandowski Fizjoterapia
Niestety opisane dolegliwości raczej wymagają wizyty w gabinecie. Zdecydowanie wymagają badania i szczegółowego wywiadu. Proszę się wybrać do dobrego fizjoterapeuty.
Polecam kontakt z odpowiednim specjalistą. Jestem fizjoterapeutą, który zajmuje się noworodkami
Ciężko odpowiedzieć na te pytania, mając tak mało informacji. Najlepszym sposobem będzie zdecydowanie wizyta u fizjoterapeuty który zarówno postara się ustalić przyczynę dolegliwości, ustawi zestaw ćwiczeń, oceni rokowane w oparciu o pełen wywiad i badanie.
Nie mogę "strzelać" w diagnozę i leczenie i widząc pacjenta.
Polecam udać się do fizjoterapeuty.

Pozdrawiam,
Rafał Berent
Dzień dobry
Oczywiście jest szansa i to spora. Masaż poprzeczny, mobilizowanie blizn, uwalnianie zrostów to tak na początek jako praca lokalna. Należy zdiagnozować przyczynę dysfunkcji. Przeanalizować jakość ruchu. Poprawić statykę ciała.Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia. Sławomir Piter
Witam! Sądząc po opisie, decydowałbym się na terapię manualną tkanek miękkich, a następnie progresywny trening ekscentryczny. Jeżeli w grę wchodzi sport, to także warto zastanowić się, jakie czynniki doprowadziły do opisanych zmian (technika ruchu? rozkład obciążeń? kompensacja, inne kontuzje?) i jeśli to możliwe, zmniejszyć ich negatywne działanie. Pozdrawiam, KM
Witam. Między innymi polecam poszukać fizjoterapeutę który pracuje masażem tkanek głębokich i rozpracował by blizny oraz zrosty mięśniowe. Jest to początek tego co należy zrobić. Dobry fizjoterapeuta poradzi sobie z tym problemem. Pozdrawiam FizjoStrefa i zapraszam na stronę FizjoStrefy Gdańsk tam znajdzie Pan informacje o masażu tkanek głębokich i efektach po zastosowaniu go.
Witam.
Jest możliwa odbudowa masy ciała i pozbycie się bólu. Zalecam wizytę u fizjoterapeuty, ponieważ możliwe jest, że problemem nie tylko jest to co wykazało USG. Ból w spoczynku (noc i siedzenie) może wskazywać na inny mechanizm niż uszkodzony mięsień. Pytanie czy zmiany, które wykazało USG są problemem głównym czy też tylko efektem choroby, która występuje gdzie indziej. Dlatego konieczna jest wizyta osobista by ustalić kolejność leczenia by było skuteczne.
Pozdrawiam i życzę powodzenia
Konieczny jest masaż/terapia manualna tkanek miękkich, dotycząca bezpośrednio tego mięśnia i okolicy, oraz wzmacnianie: różne ćwiczenia na przywodziciele. M. in. w leżeniu na boku ćwiczonym unoszenie nogi do góry, przysiady ze stopami szeroko rozstawionymi itp. Wszystko w granicach odpowiednio ustalonych, żeby nie przeciążyć. Co do granic konieczna jest wizyta u terapeuty i testy funkcjonalne. Pozdrawiam serdecznie
Witam.
Pomocne w pana przypadku będą zabiegi z zakresu Fizykoterapii takie jak Fala Uderzeniowa łączona z terapia Laserem wysokoenergetycznym. Pozwoli to pozbyć się entezopatii. Głównym leczeniem będzie natomiast terapia manualna oraz kinezyterapia ukierunkowana na przywróceniu optymalnego napięcia mm. oraz odbudowa masy mm.
Wszystkie te zabiegi powinny być wykonywane po przeprowadzeniu dokładnego badania funkcjonalnego. Przede wszystkim trzeba znaleźć przyczynę tych dolegliwości.
Pozdrawiam
Polecam np zabieg fali uderzeniowej
Witam. Sugeruję rozcieranie poprzeczne ścięgna w okolicy przyczepu mięśnia.
Każdy przypadek jest indywidualny i zależy od stopnia zmian jakimi jest objęty staw i mięśnie. Ocena stanu zbliznowaceń , określenie przyczyny oraz ocena stanu funkcjonalnego jest niezbędna , żeby ustalić plan rehabilitacji i ewentualnie zlecić odpowiednie ćwiczenia.