Zawroty głowy w nerwicy lękowej

12 odpowiedzi
Szanowni Państwo,
chciałabym zapytać o zaburzenia nerwicowe, które u siebie podejrzewam. Mam 28 lat, jestem kobietą. Pięć lat temu pojawiły się u mnie natrętne myśli (dotyczące m.in. zrobienia komuś krzywdy, czego bardzo się bałam), natrętne sprawdzanie np. czy gaz w domu jest wyłączony, a krany zakręcone itp., a także wybudzanie się w środku nocy i odczuwanie silnego lęku. Trwało to ok. 5 miesięcy, doszły też napady paniki. Po pięciu miesiącach przeszłam zatrucie pokarmowe. Od tego czasu dotychczasowe objawy minęły jak ręką odjął, ale zaczęły się objawy somatyczne - ciągle kręciło mi się w głowie, miałam wrażenie kołysania, zapadania oraz nudności. Przeszłam chyba wszystkie możliwe badania, wyszły prawidłowo, a ja ciągle czułam się źle. Taki stan trwał przez ok. 1,5 roku. Po tym czasie przez 3 lata miałam spokój - żadnych ataków paniki, zawrotów głowy i nudności. Przez dwa lata miałam bardzo stresującą pracę - wszystko kręciło się wokół niej, byłam wyczerpana. I pewnego dnia nagle zaczęłam odczuwać zawroty głowy - najpierw lekkie, później było coraz gorzej - lęk, ciągłe uczucie kołysania, odlatywania, nudności, uderzenia gorąca, ucisk w głowie i karku, napady paniki, osłabienie. Budzę się w nocy i odczuwam silny lęk dotyczący m.in. przyszłości. I znowu ta sama historia - pełno badań, które są prawidłowe. Jestem już bardzo zmęczona. Czy to może być nawrót nerwicy? Jak Państwa pacjenci opisują zawroty głowy? Ja mam wrażanie zawrotów przez cały czas, tak jakby wszystko mi się kołysało, czasami jakbym zapadała się w sobie, ciągle mam wrażenie, że otoczenie delikatnie się porusza i to jest coś strasznego. Te zawroty to mój główny objaw (czasami dochodzą nudności, drżenie wewnętrzne ciała, ataki paniki gdy mocniej zakręci mi się w głowie). Czy w nerwicy może kręcić się w głowie cały czas? Bardzo proszę o wszelkie wskazówki. Będę wdzięczna za każdą odpowiedź.
Witam, z Pani listu, opisanych objawów i przeprowadzonych badań somatycznych, wynika, że bardzo prawdopodobne jest psychogenne podłoże Pani dolegliwości i można nazwać je zaburzeniami nerwicowymi. Sposobem leczenia w takiej sytuacji jest psychoterapia lub połączenie psychoterapii z farmakoterapią prowadzoną przez lekarza psychiatrę. Zachęcam Panią do rozpoczęcia leczenia i zadbania o swój komfort psychiczny. Pozdrawiam

Zawroty głowy oraz inne objawy somatyczne mogą towarzyszyć nerwicy oraz innym zaburzeniom psychicznym. Przewlekłe stany lękowe wymagają leczenia. Proszę zgłosić się do psychologa lub psychiatry w celu wykonania diagnostyki oraz zaplanowania procesu leczenia.
Pozdrawiam
Należy dokładnie przeanalizować badania ktore Pani zrobiła- czy wszystkie specjalistyczne zalecane przy tego typu objawach zostały zrobione.

Jeśli tak , to proponuję wizytę u psychoterapeuty celem zebrania szerokiego wywiadu i podjęcia decyzji o ewentualnym podjęciu psychoterapii. Pozdrawiam ks
Szanowna Pani, zaburzenia z kategorii "nerwicowe" to dość szeroka kategoria diagnostyczna, w której, jak zresztą widać, że Pani wie, dominującymi objawami są: lęk (z możliwymi napadami paniki) i towarzyszące mu zaburzenia somatyczne (ciała) - czasami są to bóle, czasami dolegliwości z układu pokarmowego (np. biegunki, zaparcia), czasami poczucie duszności, kołatanie serca, itp. Jako, że w pierwszym momencie trudno jest jednoznacznie zdiagnozować przyczynę tych dolegliwości, wskazane są badania somatyczne, co jak Pani pisze, Pani wykonała. Opisywane przez Panią, doświadczane w ostatnim czasie objawy, głównie zawroty głowy, są jak najbardziej możliwym efektem "nerwicy". Rzeczywiście nieco niepokojące jest opisywane przez Panią stałe odczucie tych zawrotów. Osobiście sugerowałbym, aby kontrolować to u neurologa. Jeśli jednak neurolog nie znajduje w badaniach nic niepokojącego i możemy uznawać, iż powodem dolegliwości są czynniki psychincze/psychologiczne, to nasuwa się wniosek, iż doświadczana przez Panią "nerwica" powoduje bardzo mocno nasilone objawy. Sugerowałbym włączenie dwutorowego procesu terapeutycznego współprowadzonego przez psychoterapeutę i psychiatrę - najlepiej takich, którzy mogą się w Pani sprawie swobodnie komunikować.
Dzień dobry. Objawy, których doświadczała Pani 5 lat temu to objawy zaburzeń lękowych - obsesyjno - kompulsywnych, lęku napadowego, lęku uogólnionego. Silne dolegliwości somatyczne nie mające wyjaśnienia medycznego są charakterystyczne dla nerwicy, lęku czy zaburzeń psychosomatycznych. Biorąc pod uwagę, że już od kilku lat doświadcza Pani tak silnych objawów zalecam podjęcie psychoterapii jak i udanie się na konsultację psychiatryczną - potrzebne może być bowiem włączenie do leczenia farmakoterapii. Pozdrawiam!
Dzień dobry,

opisane przez Panią symptomy pasują m.in. do szerokiego spektrum zaburzeń nerwicowych, które aktywizują się w momentach stresu. W takim przypadku poleca się, aby interwencja objęła psychoterapię, która dotrze do źródła problemów oraz konsultację u lekarza psychiatry, który może zalecić farmakoterapię, obniżającą napięcie oraz lęk i towarzyszące mu objawy wegetatywne. Najlepiej połączyć obie formy pomocy.

Polecam też rozszerzyć badania o endokrynologa, bowiem niektóre dysfunkcje hormonalne mogą dawać podobne, nieprzyjemne objawy. Jeśli chodzi o zawroty głowy to warto też skonsultować się z neurologiem i wykluczyć przyczyny biologiczne.

Życzę powodzenia i dużo siły.
Anna Jerzak/Psychonomia.pl
Witam, jeżeli badania nie wykazały żadnej przyczyny Pani objawów, proszę skorzystać z konsultacji z lekarzem psychiatrą i psychologiem. Objawy takie mogą mieć związek z zaburzeniami nerwicowymi. Ważne jest podjęcie psychoterapii, aby zrozumieć przyczynę pojawiania się zaburzeń, nauczyć się jak sobie radzić z emocjami, reakcjami organizmu. Pomocne są techniki relaksacyjne i oddechowe.
Pozdrawiam serdecznie
Witam serdecznie.
Ja bym sugerowała wizytę u psychologa/psychoterapeuty, dodatkowo może się okazać konieczna konsultacja z psychiatrą. Nic Pani nie pisze czy w tamtym czasie korzystała Pani z pomocy psychologa. Po objawach można wnioskować, że stresująca praca wpłynęła negatywnie na Pani organizm i zaburzenia nerwicowe wróciły, ale nie da się tego określić w takiej formie komunikowania się. Raz jeszcze sugeruję wizytę u specjalisty.
Pozdrawiam
Witam
Pani objawy mogą wynikać z problemów psychosomatycznych ze względu na opisane przez Panią objawy zalecalabym wizytę u psychologa.
Witam Panią. Wszystko co Pani opisuje są to objawy zaburzeń lękowych(po staremu nazywane nerwicą)> dobrze, że zrobiła Pani wszystkie badania somatyczne. Moim zdaniem warto jak najszybciej rozważyć wizytę u psychoterapeuty behawioralno-poznawczego. Taka terapia jest bardzo skuteczna i dość szybko zniweluje u Pani objawy, które tak bardzo utrudniają Pani życie. Zaburzenia lękowe dość dobrze poddają się psychoterapii i myślę, że szybko uzyska Pani ulgę. Życzę dobrych decyzji i trzymam kciuki.
Pozdrawiam serdecznie
Szanowna Pani. Jeśli z punktu widzenia neurologicznego i kardiologicznego wszystko jest ok to wygląda na to, że może to być nerwicowe. Objawy somatyczne potrafią się zmieniać w przebiegu nerwicy. Warto byłoby skorzystać z pomocy psychoterapeuty i/ lub psychiatry w celu sprawdzenia jak będą one wyglądały w miarę postępu psycho- i farmakoterapii.
Dzień dobry,
czy robiła Pani również badania neurologiczne i rezonans głowy? Jeśli tak i tutaj jest również wszystko w porządku, to takie objawy mogą mówić o silnych zaburzeniach lękowych z objawami dysocjacji, czyli odcięcia się od swoich uczuć, od swojego ciała, aby nie przeżywać trudnych emocji. Również mogą to być objawy depersonalizacji (zaburzenia spostrzegania własnej osoby i otoczenia), które również współwystępują przy zaburzeniach lękowych. W tej sytuacji niezbędna jest wizyta u psychiatry i rozpoczęcie psychoterapii, aby dokładnie określić podłoże zaburzeń nerwicowych i obniżyć poziom lęku, który u Pani jest zbyt wysoki.

Pozdrawiam serdecznie
Marzena Reszczyńska-Owczarek
psycholog, psychoterapeuta