Zapalenie żołądka a dieta.

9 odpowiedzi
Witam. Ostatnio miałem silne bóle w tzw. "dołeczku" po głębszych badaniach i gastroskopii okazało się, że mam ostre zapalenie żołądka wywołane tabletkami, które wcześniej zażywałem na ból pleców zalecane przez lekarza. Teraz dostałem tylko Controloc 40, jedną tabletkę rano na czczo. Moje pytanie brzmi, jak długo muszę stosować się do diety gdzie nie mogę spożywać np. chleba czy pić herbaty czy też choćby jeść lodów? I czy w tym okresie będę jeszcze mógł skorzystać z grillowania? Z góry dziękuję.
Witam, ciężko powiedzieć jak długo, tak naprawdę przez cały okres jak trwa zapalenie i to musi być pod kontrolą lekarza i najlepiej w miesiąc po. Skąd w ogóle ma Pan zalecenia? i dlaczego nie można jeść chleba ani pić herbaty? Dieta musi być lekkostrawna, ale w ograniczeniu na słabą herbatę czy pieczywo pszenne można sobie pozwolić. Do tego najlepiej, aby w diecie było jak najwięcej płynnych, delikatnych dań, zupy krem, ziemniaki puree itp. A nad grillem póki co bym nie rozmyślała, pozdrawiam.

Witam serdecznie! Dieta przy ostrym zapaleniu żołądka składa się z kilku etapów. Zwykle przez 1- 2 dni od wystąpienia objawów stosuje się głodówkę. W tym czasie podaje się tylko niesłodzone płyny (woda przegotowana, napary ziołowe). W miarę poprawy stanu zdrowia wprowadza się kleiki z ryżu czy kaszy manny. Po 2-3 dniach dietę rozszerza się o czerstwe pieczywo, gotowane przetarte jabłko, gotowaną marchewkę puree, mięso w postaci gotowanej, kasze przecierane, ziemniaki puree. Gdy ustępują objawy stosujemy dietę łatwostrawną. Podstawą tej diety jest ograniczenie lub wyeliminowanie potraw smażonych, tłustych, wzdymających (m.in czosnek, cebula, kapusta, nasiona roślin strączkowych), pikantnych jak również tych z dużą ilością błonnika. Ilość błonnika w produktach można zmniejszyć poprzez gotowanie i obieranie warzyw i owoców ze skórki, przecieranie przez sito i miksowanie. Pieczywo w diecie łatwostrawnej powinno być zwykłe pszenne. I tak stopniowo rozszerzamy dietę. Myślę że będzie mógł Pan skorzystać z grillowania, ale jeszcze chwilkę trzeba odczekać (2-4 tyg), ponieważ żołądek musi dojść do siebie. Nie da się w tej chwili stwierdzić kiedy to nastąpi, gdyż jest to sprawa bardzo indywidualna. Musi Pan obserwować swój żołądek, jak reaguje na różne produkty. Kiełbasa, skrzydełka, żeberka z dodatkiem ostrych sosów na bazie majonezu na pewno nie będą dobrym pomysłem na pierwsze grillowanie. W tym czasie najlepiej wybrać drób, ryby i szaszłyki z warzyw. Pozdrawiam.
Witam serdecznie, w przypadku ostrego zapalenia żołądka należy zastosować dietę łatwostrawną z ograniczeniem substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego. Jeżeli chodzi o czas stosowania diety uzależnione jest , to od indywidualnych predyspozycji względem określonej grupy produktów i potraw oraz postępów w leczeniu choroby. Jeżeli chodzi o zalecenia spożywania określonych grup produktów spożywczych, choćby chleba nie jest, to zakaz, występuje tylko różnica w rodzaju spożywanego pieczywa w przypadku pana dolegliwości. Najłatwiej będzie odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Pana pytania podczas dokładnego wywiadu oraz konsultacji dietetycznej w celu ustalenia indywidualnej, smacznej i zdrowej diety dla pana. Serdecznie zapraszam do współpracy.
Dzień dobry, bardzo trudno mi odpowiedzieć na pytanie "jak długo" - według mnie długo, jak będzie trwało zapalenie oraz przynajmniej miesiąc po jego ustąpieniu (aby możliwa była regeneracja). Mam też wątpliwości, co do samych zaleceń - dieta przy zapaleniu żołądka powinna być lekkostrawna, co nie znaczy, że nie można pić herbaty i jeść pieczywa pszennego. Naturalnie, wszystko w odpowiedniej ilości - warto jadłospis zbilansować pod kontrolą dietetyka. Grillowanie nie należy do obróbki kulinarnej zalecanej przy diecie lekkostrawnej - na razie to jest wykluczone.
Pozdrawiam,
MBellwon
Witam. Okres leczenia trwa kilka miesięcy. Dieta powinna być przede wszystkim lekkostrawna i dobrze zbilansowana. Zachęcam do konsultacji dietetycznej.

Pozdrawiam serdecznie
Natalia Makowska
Witam serdecznie,
w przypadku ostrego zapalenia żołądka należy stosować dietę łatwostrawną. Czas jej stosowania zależy od postępów w leczeniu choroby.

Pozdrawiam
Szanowny Panie. Dieta w ostrym zapaleniu żołądka powinna być lekkostrawna o zmienionej konsystencji, w pierwszych 1-2 dniach rzeczywiście podawane są głównie płyny, natomiast później pacjent przechodzi na dietę płynną wzmocnioną i tutaj można wprowadzić np pieczywo rozmoczone w herbacie i wiele innych produktów. Po kilku dniach dieta powinna być bardziej zróżnicowana jednak cały czas lekkostrawna czyli przede wszystkim potrawy gotowane, pieczywo jasne, dużo płynów. Potrawy grillowane odpadają. Pozdrawiam
Witam,

Warto zmienić dietę na taką która będzie przyjemna i sprawiała nam radość oraz korzystnie wpływała na zdrowie. Zachęcam do skorzystania z naszych planów żywieniowych oraz umówienia się do najbliższej placówki.

Serdecznie pozdrawiam
Robert Lipert
Mój dietetyk
Witam,.. Proszę obserwować swój organizm. Ciężko mi wytyczyć termin do kiedy rotujemy produkty, ponieważ mam zbyt mało informacji na Pana temat. Grillowane mięso?? Czy grillowane warzywa?? ponieważ pytanie jest tak ogólne. Czy to lekarz powiedział, że nie wolno jeść chleba?? jest tak dużo rodzai, że naprawdę może by i dla Pana coś dobrać. Proponuję na miejscu znaleźć dobrego dietetyka, który pomoże Panu dobrać właściwe odżywianie.