Zapalenie trzeszczki

10 odpowiedzi
Witam. Na czym powinno polegac leczenie zapalenia trzeszczek? Na chwilę obecną otrzymałam leki przeciwbólowe i przeciwzapalne z diclofenakiem. Stan ten trwa ok 1,5m-ca juź. Usg bylo robione dopiero tydz temu.Wskazalo zapalenie trzeszczek, lekki obrzęk i płyn w śródstopiu. Po stronie grzbietowej stawu MTP zwiększona ilość płynu do 1.6mm.Obrzek tkanki miękkiej w okolicy trzeszczki przysrodkowej z widoczną przestrzenią płynową o grubiści do 1.6mm. Zmiany obrzekowo wysiękowe poduszki pod glowami I do IV. Czy oprócz leków cos jeszcze powinnam robić?jak długo może to jeszcze trwać?
Kiedy proces przechodzi w stan przewlekły trudno wycofać trwale ból wyłacznie poprzez leki przeciwbólowe/zapalne. Rozwiązaniem może być ostrzyknięcie pod kontrolą usg w sedno choroby. Zapraszam, pomoge

Powinna Pani umówić się na wizytę ortopedyczną, żeby zbadać stopę i znaleźć przyczynę tego zapalenia (uraz, nabyta deformacja stopy itp...) . Jeśli nie ma poprawy to być może należy wykonać RTG rezonans magnetyczny stopy
Zależy to od różnych czynników . Zalecam wykonanie dodatkowo rtg obu stop na stojąco i konsultacje ortopedy
Witam. Jesli leki doustne nie pomoga, mozna podac miejscowy lek przeciwzapalny w formie zastrzyku (postepowanie z wyboru, moim zdaniem). Jednorazowy zastrzyk powinien rozwiazac problem. Pozdrawiam, MS
Dzień dobry.
Do leków p/zapalnych warto dodać wkładki ortopedyczne do obuwia oraz fizykoterapię - np. jonoforezę z niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym , krioterapię itp.
Jeżeli mimo leczenia stan nie będzie się poprawiał należy wykonać ponowną konsultację ortopedyczną.
pozdrawiam
Szanowna Pani,
z Pani opisu wnioskuję, że jest to już przewlekły stan zapalny, który może być ciężki do wyleczenia ze względu na konieczność "podrażniania" objętej okolicy poprzez codzienne chodzenie i inne czynności. Na pewno warto rozważyć pomoc fizjoterapeuty oraz zabiegów zarówno kinezjoterapii jak i fizykoterapii. Niewykluczone, że jednym z rozwiązań może być również ostrzyknięcie okolicy silnym lekiem przeciwzapalnym. Na pewno o wiele więcej można powiedzieć po dokładnym zbadaniu, rozmowie i przedyskutowaniu możliwości wprowadzenia odpowiedniej terapii. Zapraszamy.
serdecznie pozdrawiam
Zapalenie trzeszczek jest entezopatią przeciążeniową i przebiega zwykle w sposób przewlekły. Rozwiązaniem jest stosowanie leków przeciwzapalnych i unieruchomienia aktywnego za pomocą kinesiotapingu lub tradycyjnego - butem gipsowym. Dobrze jest ograniczyć obciążanie przodostopia stosując specjalne obuwie, lub ograniczyć chodzenie. W przypadkach szczególnie dolegliwych należy rozważyć leczenie operacyjne.
Proponuję konsultację ortopedyczną.
Dzień dobry!

Zapalenie trzeszczek wymaga leczenia przeciwzapalnego. W przypadku podłoża mechanicznego zapalenia należy rozpoznać przyczynę - błąd treningowy, sumujące się mikrourazy, wzrost intenywności pracy, nieadekwatne obuwie itd.

Wskazane zazwyczaj jest usunięcie czynnika uszkadzającego daną okolicę, postępowanie chroniące okolicę zapalenia (np. modyfikacja aktywności, czasowe usztywnienie za pomocą tapingu, wkładek; zmiana obuwia). Leczenie ogólne i miejscowe przeciwzapalne - terapia zimnem, leki przeciwzapalne, fizykoterapia.

Jeśli nie ma poprawy - ponowna wizyta u ortopedy.

Pozrdrawiam,

Piotr Staszczuk
Sugeruję wizytę: - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry.
Pytanie jest dużym rebusem. Nie ma potrzebnych danych z wywiadu, nie wiem jak wygląda stopa. Możliwe też że użyto jakiegoś uproszczenia w przekazywaniu Pani informacji. Trzeszczki są kośćmi; i o ile zdarzają się zapalenia kości, to raczej nie w samej kości a w otaczających je tkankach jest problem.
Próbując odgadnąć rebus: płaskostopie poprzeczne + paluch koślawy, zmiany zwyrodnieniowe z wtórnym zapaleniem stawu.
Leczenie: oszczędzanie kończyny, odciążanie; leki p. zapalne doustnie, miejscowo; fizykoterapia p. zapalna (krioterapia, jonoforeza, fonoforeza ?);
+ leczenie przyczyny zapalenia --> wkładka, Hallufix, ćwiczenia, terapia manualna.
Z poważaniem, Radosław Cegiel