Zapalenie tkanek okolowierzcholkowych

32 odpowiedzi
Dzien dobry,
Wlasnie dowiedzialam sie ze dolna szostka ktora byla przeleczona kanalowo przy jednym/dwoch korzeniach ma zapalenie tkanek okolowierzcholkowych. Dentysta u ktorego robione bylo zdjecie zauwazyl ze zab jest przeleczony bardzo ladnie, dodam ze zab nie ma objawow bolowych.
Zastanawiam sie co moglo spowodowac taki stan zapalny skoro zab byl dobrze wyleczony,
moje pytanie to czy bruksizm moglby spowodowac takie zapalenie?,
badz zbyt duzy nacisk na te strone szczenki? ( wczesniej mialam poprawiana plombe w szustce po drugiej stronie, plomba jest zrobiona glebiej niz wczesniejsza plomba ktora nie byla zrobiona prwidlowo lecz mysle ze wtedy byla lepsza rownowaga w szczece, poniewaz po tym zabiegu kilka razy jeszcze plomba byla dopasowywana choc nie jest to efekt calkiem zadawalajacy).
CZy np jezeli zrobie re endo i wylecze stan zapalny to np bruksizm lub zbyt niska plomba z drugiej strony(za duzy nacisk po tej stronie) moze powodowac nawroy stanu zapalnego?
Czy jest jakis sposob, narzedzie oceny rownowagi nacisku w szczece po obu stronach( czy tamata plomba powinna byc podwyzszona?)
Wiem ze zadalam duzo pytan ale bede bardzo wdzieczna za oppowiedz;)
Prawdopodobnie zmiana okołowierzchołkowa była przed leczeniem kanałowym i samo wypełnienie kanałów w zębie nie gwarantuje ,że zmiana się cofnie.Konieczne jest założenie lekarstwa przed wypełnieniem kanałów zęba, Raczej od bruksizmu nie powstają zmiany okołowierzchołkowe. Pozdrawiam,

Dzień dobry
A ja odpowiem krótko. Relatywnie często przeciążenia zgryzowe wywolują powikłania zapalne przy jakims konkretnym zębie. Nie musi to byc związane z innym wypełnieniem. Porrzebna analiza, po deprogramacji najlepiej.
I tak. Jest narzedzie , ktore pokazuje przeciążenia... alw jest wiarygodne w zasadzie po deprogramacj.
Pozdrawiam.
Dzień dobry. to może wynikać z wielu rzeczy. Zapraszam na wizytę na której będę mógł w pełni zapoznać się z Pani sytuacją i odpowiedzieć na wszystkie Pani pytania. Pozdrawiam
Dzień dobry
Zwykle bruksizm nie powoduje stanów zapalnych tkanek okołowierzchołkowych
gdyby tak było to wszystkie zęby leczone kanałowo u brukserów miałyby stany zapalne.
Obecność stanu zapalnego świadczy o infekcji, najczęstszą przyczyną infekcji jest obecność dodatkowego kanału w którymś z korzeni lub mocno skomplikowana budowa systemu kanałów korzeniowych.
Wysokość plomb zawsze musi być skorygowana zaraz po założeniu i zawsze ocenia to pacjent - plomba za wysoka jest szlifowana do kontaktu równomiernego pozostałych zębów , - za niska musi być uzupełniona materiałem.
pozdrawiam
Skoro po leczeniu kanałowym pojawił się stan zapalny to znaczy ze jednak dobrze nie było wykonane leczenie, pewnie zostały jeszcze bakterie , lub dodatkowy kanał jest . Zmiana okołokorzeniowa spowodowana zbyt silnym naciskiem ma inny charakter na rtg, dlatego zapraszam za zdjęciem to ocenimy.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam!
Tak. Zbyt dużo pytań. Zapraszam na konsultację. Podczas niej chronologicznie ustalimy etapy leczenia, będzie możliwość zbadania Pani oraz włączenia odpowiedniej diagnostyki rtg.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska
Witam serdecznie,
Siła nacisku, bruksizm czy plomby w innych zębach nie mają tutaj żadnego znaczenia. Stan zapalny wokół wierzchołków korzeni jest spowodowany przez bakterie.
Biorąc pod uwagę opisywaną przez Panią sytuację, to najprawdopodobniej jest dodatkowy kanał lub obecne są kanały boczne. Aby to dokładnie sprawdzić, najlepiej jest wykonać tomografię (zwykłą lub wycinkową). Jeśli faktycznie będzie dodatkowy kanał, to koniecznie trzeba zrobić ponowne leczenie kanałowe (reendo) i to pod mikroskopem przez doświadczonego endodontę.
Na pewno nie można tego w ten sposób zostawić.
Może być też taka sytuacja, że pomimo prawidłowego przeleczenia kanałowego, stan zapalny jest na tyle rozległy, że zmiana zapalna samoistnie nie ustąpi.
Wtedy należy takiego zęba niestety usunąć i albo odbudować go za pomocą mostu albo wstawić w jego miejsce implant. Alternatywą jest też resekcja korzenia, chociaż nie zawsze jest ona wskazana.
Witam serdecznie,
Na wstępie powiem, że w Pani pytaniu brakuje zasadniczych informacji - o przyczynie leczenia kanałowego zęba oraz o czasie, jaki od tego momentu upłynął. Samo wykrycie zmian okołowierzchołkowych nie musi być jednoznacznym wskazaniem do powtórnego leczenia kanałowego zęba - być może zmiany te były już w chwili pierwotnego leczenia, zaś czas, jaki dotąd upłynął nie pozwolił na pełną regenerację tkanek - w takiej sytuacji do oceny najlepsze byłoby dokładne badanie zęba wraz z oceną porównawczą zdjęć RTG z chwili leczenia oraz zdjęcia współczesnego.
Oczywiście, przeciążenie zęba może prowadzić do zmian w jego periodontum - zdarzają się nawet przypadki martwicy miazgi w zdrowych zębach pod względem kariologicznym, lecz niestety stanowiących węzeł urazowy.
Jeżeli chodzi o sposoby oceny prawidłowości zwarcia pod kątem węzłów urazowych osobiście polecam badanie aparatem T-Scan, które pozwala na ocenę, a co za tym idzie kontrole poprawności rozłożenia sił zgryzowych.
W razie dalszych wątpliwości zapraszam do bezpośredniego kontaktu.
Z poważaniem
Łukasz Łużniak
Witam , nie zawsze zdjęcie rtg daje prawidłowy obraz ,bo jest tzw płaskie nie jest to obraz 3D .Może należałoby zrobić tomograf danej okolicy ,może przy wierzchołku korzenia jest tzn delta .
Witam, przyczyn powstania zmian zapalnych w zębach dobrze wyleczonych ocenianych na podstawie zdjęcia RTG może być kilka(np. kanały dodatkowe niedostępne podczas prawidłowego leczenia, bruksizm, nieprawidłowa okluzja). Stan zapalny tkanek okołowierzchołkowych może powstawać na tle bruksizmu lub braku prawidłowej okluzji mimo prawidłowego leczenia endodontycznego. Tak lekarze dentyści mają narzędzia do poprawy lub rekonstrukcji prawidłowej okluzji.
Dzień dobry. Możliwość sprawdzenia warunków zgryzowych to badanie okluzji,np wg Dawsona. Metoda ta wykrywa np.nieprawidłowe kontakty.
Ząb z przeciążenia może być pomimo dobrego endo przeciazony. Warto przed reendo wykonac CBCT żeby upewnic się czy przyczyną nie jest przypadkiem dodatkowy kanal.
Pozdrawiam
Szanowna Pani, przede wszytskim nawet "prawidłowo" przeprowadzone leczenie kanałowe nie daje nigdy 100% pewności że stan zapalny w okoli wierzchołka zniknie. Powody mogą być 2 : albo organizm nie jest w stanie usunąc zmiany okołowiecholkowej pomimo prawidłowo wypełnionych kanałów, albo w rzeczywistości pomimo właściwego obrazu rtg kanały nie są do końca lub nie wszsytkie wypełnione. Bruksizm, ani zbyt wysokie wypełnienia nie powodują nawrotów ani pojawienia się zmian okołowierzchołkowych. Są oczywiście metody oceny prawidłowej okluzji (relacji szczęki iżuchwy) a co za tym idzie "wysokości wypełnień"
Bruksizm nie ale może jest gdzieś dodatkowy kanał który psuje cała koncepcje prawidłowego leczenia kanałowego
Dobry wieczór. Odpowiedź na większość z zadanych pytań będzie mozliwa dopiero po ocenie sytuacji zgryzowej. a ta może być dokonana w warunkach gabinetu. Kwestie te powinien zaadresować badający stomatolog. Pozdrawiam, RS
Najprawdopodobniej zmiany okołowierzchołkowe były już przed leczeniem kanałowym. Należało by porównać zdjęcie wykonane tuż po wypełnieniu kanałów z tym zrobionym ostatnio w celu oceny dynamiki zachodzących zmian (czy się pogłębia, czy cofa). Zaburzrnia równowagi w rozkładzie sił żucia są bardzo mało prawdopodobne że względu na umiejscowienie zmian przy jednym konkretnym zębie i braku towarzyszących dolegliwości. Rozkład sił żucia najłatwiej ocenić w gabinecie przy pomocy kalki zgryzowej.
Dzień dobry. Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych powodują bakterie, gdyż leczenie kanałowe nie jest w 100% przypadków skuteczne. Można spróbować reendo, jeśli lekarz zaleci,pozdrawiam.
Dzień dobry,

Leczenie kanałowe mimo ogromnego postępu w medycynie, zarówno technologicznego jak i świadomości lekarzy o tym zagadnieniu nie rozwiązuje 100% problemów. Trzeba sobie uświadomić że punktowe zdjęcie RTG jest tylko dwuwymiarową ilustracją sytuacji która rozgrywa się w 3 wymiarach. I czasami pomimo Pięknie wyglądającego zdjęcia RTG coś może być nie tak, ale obraz problemu nakłada się na materiał cieniujący i tym samy zaburza możliwości diagnostyczne zdjęcia RTG. W takich sytuacjach można pokusić się na CBCT (tomografie komputerową wiązką stożkową cechującą się ogromną szczegółowością pola zabiegowego w 3 wymiarach). Biorąc pod uwagę samą anatomie kanałów korzeniowych zęba nie wyglądają one jak jeden prosty stożek(często są tak ilustrowane jako uproszczenie natury), ale od głównego kanału odchodzi na ostatnich 3 minimetrach korzenia sieci kanalików przypominających korzenie drzewa. Nawet najlepsze sprzęty i środki płuczące nigdy nie oczyszczą w 100% całego systemu kanałowego. Jednakże współczesne metody wypełniania kanałów pod ciśnieniem w wysokiej temperaturze gutaperki częściowo rozwiązują ten problem i pozwalają na wypełnianie kanalików pobocznych wcześniej nieosiągalnych w starej metodzie leczenia.
Sądzę że trzeba poczekać, z własnych obserwacji i literatury wynika że trzeba nawet po najlepszym leczeniu kanałowym dać czas organizmowi do regeneracji chorego miejsca. Dentysta tylko usuwa przyczynę a organizm dalej wie co robić. Nadmierny nacisk na zęby nie powoduje zmian OKW. zawsze mogą się jednak pojawić wyjątki. Przyczyną zmian zapalnych przy wierzchołkach korzeni najczęściej są patologie miazgi, złamania czy pęknięcia korzeni w tym rejonie.
Bardzo ważnym aspektem odbudowy zębów jest cel, aby wszystkie zęby kontaktowały się w jednakowym czasie i w wygodnej pozycji w "zawiasach" (stawach skroniowo żuchwowych) Jest metoda takiej odbudowy zębów aby wszystkie pracowały harmonijnie i aby nie ulegały patologicznym starciom za pomocą deprogramatora Koisa który umożliwia odnalezienie wygodnej pozycji "zawiasów" i do tej pozycji odbudowuje się zęby aby były równe i dobrze pracowały.
Mam nadzieje że rozwiałem trochę wątpliwości
Pozdrawiam

Piotr Lipnicki
Bakterie przetrwałe około wierzchołka korzenia zęba mogą być powodem braku gojenia , również brukdizm ...szyna relaksacyjna lub aparat ortodontyczny może wyeliminować bruksizm a ew resekcja wierzchołków korzenia możeuratować ząb .
Zapraszam do kliniki oferujemy leczenie kompleksowe , zarówno ortodontyczne jak i chirurgiczne .
Pozdrawiam
Anita Suska
Powodem zapalenia okołowierzchołkowego nie jest bruksizm.Natomiast narzedziem oceny równowagi zgryzu jest rejestracja relacji centralnej tzn. najbardziej prawidłowego zgryzu u Pani i ocena w jaki sposób można ją uzyskać np. wymieniając wypełnienia lub robiąc nakłady,pozdrawiam
Witam serdecznie, na wstępie pragnę podkreślić, iż nie można ocenić na " oko" że ząb jest dobrze przeleczony. Zapalenie tkanek okw świadczy o obecności infekcji wewnątrz kanałów. Ząb nakeży przeleczyć powrórnie. Wypełnienia tzw plomby nie mogą być ani zbyt wysokie ani za niskie tylko odpowiednio wymodelowane i dostosowane w zwarciu. Pozdrawiam.
Dzień dobry,

to że na zdjęciu RTG kanały wyglądają na ładnie przeleczone to nie oznacza że tak jest w rzeczywistości, czasem trzeba zrobć drugie zdjęcie pod innym kątem lub wykonać badanie cbct żeby uwidocznić przyczynę stanu zapalnego. Może być też tak że stan zapalny który jest widoczny na zdjęciu jest stanem, który się goi od jakiegoś czasu ale żeby to ocenić to trzeba mieć więcej danych. Wszystkie przyczyny które Pani napisała mogą sprzyjać powstaniu stanu zapalnego okołowierzchołkowego. Oprócz tego jest jeszcze wiele innych przychyn powstawania takiego stanu zapalnego, który nie daje objawów bólowych. Należy zacząc od bardzo dokładnej diagnostyki, a później eliminować po kolei przyczyny. Nie ma gwarancji że re-endo da poprawę i stan się wygoi i nie będzie nawracał.
Pozdrawiam
Aleksander Makara
Dzień dobry Pani
1.Stany zapalne tkanek okołowierzchołkowych są spowodowane najczęściej bakteriami bytującymi w kanałach korzeniowych. Bakterie są b. trudne do całkowitego podczas leczenia kanałowego, ponieważ mamy do czynienia tak naprawdę ze skomplikowanym systemem korzeniowym, a ponadto bakterie potrafią wytwarzać tzw. formy przetrwalnikowe, które mogą uaktywnić się po leczeniu kanałowym. Mimo to warto leczyć zęby kanałowo, bo jest to jedyna metoda aby uratować ząb, choć nie daje 100% pewności. Statystyki mówią (różne badania) o sukcesie ok.90-95%, w przypadku reendo 80-85%, oczywiście zawsze trzeba rozważyć czy istnieją jakieś dodatkowe czynniki ryzyka. Zęby po przeleczeniu trzeba obserwować co najmniej rok do dwóch, jeśli nie ma poprawy należy rozważyć leczenie chirurgiczne tzn. resekcję korzenia lub usuniecie zęba.
2. Tkanki wokół zębów, które są przeciążane np. w wyniku bruksizmu lub za wysokich wypełnień mogą ulec destrukcji, ale obraz rtg tych zmian jest inny i zazwyczaj można zdiagnozować podłoże problemu, oczywiście problemy mogą nakładać się na siebie.
3.Stomatolodzy do oceny równowagi zgryzu używają standardowo kalki zgryzowej i jest to wystarczające. Są też bardziej skomplikowane urządzenia mierzące siłę nacisku na zęby, ale bardzo rzadko używane, osobiście wiem o jednym gabinecie w Polsce, gdzie robi się takie pomiary.
Pozdrawiam serdecznie
Ewa Kaniewska
Witam !!! Zrobic przeglad, RTG zebow, nawet KT ( Komputer) , tylko wtedy mozna bedzie wiedziec, co jest przyczyna zapalenia. Zycze zdrowia i powodzenia.Dr . M.Dundicz
Witam.
Zapraszam na konsultację.
Potrzebuje Pani RTG, kt, przegląd.
Pozdrawiam
Olga Zolnieruk
Witam.
Obawiam się, ze opisane dolegliwości wynikają z różnych przyczyn i każdą z nich należy się zająć indywidualnie. Nie jesteśmy w stanie ocenić na podstawie samego zdjęcia rtg jakości leczenia kanałowego bo za zmiany w kości odpowiadają bakterie, zaś za ich eliminacje odpowiadają odpowiednie warunki w jakich leczenie kanałowe było przerowadzone. Żeby leczenie kanałowe było skuteczne ząb musi być odizolowany na czas zabiegu od reszty jamy ustnej tak by do kanałów nie dostawały się bakterie ze śliną lub krwią. Na zdjęciu widzimy tylko czy ząb został prawidłowo wypełniony, nie wiemy czy przed wypełnieniem został prawidłowo odkażony.
Problemy z wysokością zwarcia to oddzielna kwestia. Wyglada na to, ze potrzebuje Pani przeanalizowania relacji w stawach skroniowo-żuchwowych i określenia 'wygodnej' dla Pani wysokości zwarcia. Proponuje skonsultować z endodontą ewentualne powtórne leczenie kanałowe, a w celu zaplanowania przebudowy zgryzu trzeba będzie sie udać do stomatologa, który zajmuje się leczeniem choroby okluzyjnej.
Serdecznie pozdrawiam, Joanna Mastalerz-Kulik
Witam,
Bruksizm, siła nacisku czy wypełnienia w innych zębach nie powinny mieć wpływu na wystąpienie stanu zapalnego. Zmiany wokół wierzchołków korzeni widoczne w rtg są spowodowany przez bakterie.
Biorąc pod uwagę opisywaną sytuację, możliwe, że istnieje dodatkowy kanał lub obecne są kanały boczne albo nie minęło wystarczająco dużo czasu od pierwotnego leczenia aby zmiana się wycofała. Bardzo ważną rzeczą jest informacja o przyczynie leczenia kanałowego zęba oraz o czasie, jaki od tego momentu upłynął. Być może zmiany te były już w momencie wcześniejszego leczenia, zaś czas, jaki upłynął od tego leczenia nie pozwolił na pełną regenerację tkanek - w takiej sytuacji do oceny najlepsze byłoby dokładne badanie zęba wraz z oceną porównawczą zdjęć RTG z chwili leczenia oraz zdjęcia współczesnego. Może być też taka sytuacja, że pomimo prawidłowego przeleczenia kanałowego, stan zapalny jest na tyle rozległy, że zmiana zapalna samoistnie nie ustąpi. Należy wtedy rozważyć resekcję korzenia (która nie zawsze jest możliwa) albo niestety ząb usunąć i zastosować odbudowę protetyczną - implant lub most.
Pozdrawiam i życzę zdrowia.
Dzień dobry,
Wypełnienie oczywiście nie powinno być "za wysokie", tylko dostosowane do Pani warunków zgryzowych. Zmiana przy wierzchołku korzenia mogła powstać po leczeniu ale też mogła się jeszcze nie wygoić od czasu leczenia endodontycznego pierwotnego. Należałoby sprawdzić na RTG kontrolnym przed/w trakcie/zaraz po leczeniu czy taka zmiana wtedy już była- o ile miała wtedy Pani takie zdjęcia robione oraz kiedy to leczenie było przeprowadzone.
Pozdrawiam
Witam!
Stan zapalny w okolicy wierzchołka zęba po nawet prawidłowym leczeniu kanałowym najczęściej jest spowodowany obecnością drobnych, dodatkowych kanalików w zębie, których nie jesteśmy w stanie zobaczyć i oczyścić, a w których niestety znajdują się bakterie. Wynika to z anatomii zęba.
Czasami także odpowiada za to kanał dodatkowy, którego znalezienie jest możliwe z pomocą tomografii, czy mikroskopu - wtedy jesteśmy w stanie go oczyścić i wypełnić. Dlatego polecam kontrolę u specjalisty endodoncji.
Jeśli chodzi o zaciskanie zębów, to może ono powodować przeciążeniowe zmiany w przyzębiu, objawiają się one jednak na rtg inaczej niż stan zapalny bakteryjny.
Można sprawdzić i skorygować siłę nacisku i obciążenie zębów podczas zamykania oraz żucia.
Zapraszam na wizytę, a postaram się uporać z tym problemem:-)
Pozdrawiam:-)
Witam kiedy był leczony ząb endodntycznie,nie każde leczenie kanałowe jest zakonczone sukcesem.Jeżeli są zmiany na rtg a nie ma bólu są dwie szkoly ,zrobic reendo lub wstrzymać się do momentu wystąpienia objawów klinicznych tj.stanu zapalnego ktorego objawem jest ból przy nagryzaniu.To o czym pisała pani na początku wskazuje na tzw.zmiany okolowirzchołkowe
Dzień dobry,
Jeżeli przed leczeniem kanałowym nie było zmian okołowierzchołkowych, a po leczeniu i prawidłowym wypełnieniu kanałów są zmiany może to świadczyć, o zakażonej delcie korzeniowej( są to małe kanaliki ,które bocznie odchodzą od wypełnionego kanału głównego i które są na tyle małe ,że nie można ich wypełnić, ale można je wcześniej odkazić, zakładając do kanału antybiotyk lub preparat na bazie wodorotlenku wapnia).Żle dopasowane w zgryzie wypełnienie(za wysokie) powoduje przeciążenie ozębnej.Ważne jest aby wszystkie zęby były zrównoważone w zgryzie !Spawdza się to kalką - przy zagryzaniu musi być jednoczesny ,równomierny kontakt wszystkich zębów. Leczenie reendo z reguły pomaga - konieczna kontrola rtg za pół roku.Jeżeli zmiany w dalszym ciągu będą się utrzymywały proponuję wykonać resekcję wierzchołków korzeni, który polega na odcięciu wierzchołków korzeni ,wyłyżeczkowaniu zmian okołowierzchołkowych, wstecznym udrożnieniu kanałów i wypełnieniu ich MTA. To zabieg radykalny,ale w niektórych wypadkach niezbędny.
Serdecznie pozdrawiam dr Kręcisz
Dzień dobry Pani,
zmiany okołowierzchołkowe korzeni zębów występują na tle bardzo wielu przyczyn (między innymi tych, o których Pani wspomniała). Mam tu na myśli stan zęba przed podjęciem leczenia, przebieg terapii, jak również metody oraz materiał użyty do zabezpieczenia ubytku.
Ciężko jednoznacznie rozsądzać o przyczynach wymienionego stanu bez przeprowadzenia wywiadu, badania klinicznego oraz oceny rentgenogramu.
Obecnie wiele zmian okołowierzchołkowych udaje się całkowicie wyleczyć.
Pozdrawiam
Witam
Sam bruksizm nie powinien spowodować powstania zmian zapalnych w kości wokól korzeni zęba leczonego kanałowo. To że na zdjęciu wygląda ładnie to nie znaczy że faktycznie wszystkie kanały były opracowane i wypełnione. Może zamiast tradycyjnie 3 kanałów miała Pani 4 lub 5 kanałów których lekarz nei zauważył i nie oczyścił .Takie sprawy wychodzą zazwyczaj na tomografii. Czy reendo pomoże? Jeśli faktycznie były tylko 3 kanały i były wypełnione prawidłowo to reendo wg mnie niczego nie zmieni. Może lepiej byłoby wykonać tomograficzne badanie rtg 3D - ocenić stan koerzeni i zdecydować co dalej . Może się okazać że najlepszym rozwiązaniem jest resekcja korzeni i oczyszczenie zmian chirurgicznie. Prosze rozważyć z lekarzem wszystkie opcje
pozdrawiam