Zapalenie nerwu wzrokowego po usunięciu ósemki

25 odpowiedzi
Witam. Od 6 tygodni zmagam się z bólem oka i pogorszonym widzeniem. Diagnoza to pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego, na które stosuję steryd. Jednak jako przyczynę lekarze w szpitalu uznali powikłania po usunięciu ósemki (problemy z okiem zaczęły się jakiś tydzień po ekstrakcji). Czy występuje taka możliwość? W okolicy zębów nie odczuwam żadnego bólu, jednak po ekstrakcji nie brałam żadnego antybiotyku i to mogło spowodować jakąś infekcję. Czy zdjęcie RTG u stomatologa coś wykaże? Byłam w zeszłym tygodniu na kontroli stomatologicznej ale lekarz obejrzał zęby uznając, że wszystko wygląda w porządku a rana po ósemce jest ładnie zagojona. Czy możliwe że przyczyna leży gdzieś głębiej w zębach i stomatolog to jakoś sprawdzi?
Witam.
Zapalenie nerwu wzrokowego jest często chorobą odogniskową , co oznacza, że przyczyną może być infekcja w innej okolicy - tak, rownież w zębach. Każda ekstrakcja prowadzi do czasowej bakteriemii czyli wysiewu bakterii do krwioobiegu, z którym układ odpornościowy ogólnie zdrowej osoba radzi sobie bez problemu - czasami jednak przy sprzyjających okolicznościach może dojść do powikłań. Wskazane jest dokladne badanie stomatologiczne, rtg pantomograficzne, ewentualne tomografia a czasem antybiotykoterapia. Pozdrawiam .

proszę zrobić rezonans magnetyczny tej okolicy i wszystko się wyjaśni
Najpewniej należałoby się poradzić chirurga szczękowo-twarzowego.
Szanowna Pani, po usunięciu zdarzją się różne powikłania, nie spotkałem sie jednak ani w literaturze fachowej, ani w moje praktyce z problemami okulistycznymi. Zęby górne i dolne są unerwione gałeziami nerwu trójdzielnego, którego pierwszym odgałęzieniem jest nerw oczny (ale nie wzrokowy) Może oczywiście dojść do zapalenia każdej struktury w tym innych nerwów w wyniku szerzenia się zakążenia bakteryjnego ale nie sądzę, aby w Pani przypadku tak było, biorąc pod uwagę prawidłowe gojenie się zębodołu po ekstrakcji. Należałoby poszukac ewentualnych ognisk w innych zębach. Zdjęcie "panoramiczne" będzie z pewnością pomocne. Pozdrawiam Rafał Radzewski
Szczerze, to wydaje mi się to mało prawdopodobne, chyba, że była to górna ósemka.... Rana po usunięciu ósemki może ulec zakażeniu, ale wszelkie dolegliwości i powikłania z reguły są w okolicach rany. Raczej bym nie wiązał jednego z drugim. Pozdrawiam i szybkiego powrotu do zdrowia życzę.
Dzień dobry. Górne ósemki ze względu na swoją bliskość do splotów żylnych mających połączenie z okolicą oczodołów stwarzają ryzyko przeniesienia się infekcji do struktur związanych z narządem wzroku. Zazwyczaj dzieje się to poprzez przypadkowe nakłucie podczas znieczulenia splotu żylnego na guzie szczęki, które skutkuje wynaczynieniem krwi, co może spowodować zropienie takiego krwiaka i przeniesieniem się tej infekcji w okolice oczodołu.Również powikłane ekstrakcje mogą spowodować takie komplikacje. Oczywiście nie każde usunięcie ósemki powoduje takie problemy i zazwyczaj są one sygnalizowane wcześniej poprzez ból, obrzęk, wysięk ropny itp. Jeśli takich objawów u Pani nie było, to być może jakaś bakteria ( z wieluset milionów bytujących w jamie ustnej) przedostała się z zębodołu poprzez wyżej wspomniane drogi żylne do nerwu wzrokowego powodując te komplikacje. Niestety nie jesteśmy w stanie w pełni panować nad zachowaniem pełnej sterylności podczas zabiegów w jamie ustnej.
Witam!
Nie jest to wykluczone. Jeżeli stan zapalny z powodu zęba ósmego osiągnął odpowiedni, szeroki zasięg. Należy zwrócić się do lekarza specjalisty radiologa, aby zaordynował odpowiednią diagnostykę radiologiczną ( np. rezonans magnetyczny ) aby stwierdzić jakie tkanki tej okolicy uległy uszkodzeniu oraz specjalistę okulistyki.Konsultacja i odpowiednia diagnostyka u lekarza specjalisty stomatologa, może również pomóc w ustaleniu przyczyn zaistnienia takiego powikłania.
Pozdrawiam
Joanna Ziółkowska
Witam serdecznie,
Nie spotkalam sie nigdy ani osobiscie, ani w zadnym artykule z podobnym powiazaniem. Oczywiscie gorne zeby leza bardzo blisko struktur uczodolu, dlatego nic nie jest wykluczone, natomiast sama mie doszukiwalabym sie takiego polaczenia. Szczegolnie, ze zapalenie nwrwu wzrokowego nie raz pojawia sie bez uchwytnej przyczyny, a w Pani sytuacji nie wystepowaly zadne powiklania po usunieciu. Zdjecie rtg niewiele w tej sytuacji pomoze - warto wykonac zdjecie pantomograficzne i ocenic, czy przy innych zebach nie ma jakichs zmian zapalnych. Najlepsza metoda diagnostyki jest rezonans magnetyczny, natomiast w zdecydowanie bardziej nadaje sie do postawienia pewnej diagnozy, natomiast jezeli chodzi o przyczyne powstania moze niewiele pomoc...
Pozdrawiam,
Paulina Wawrzak
Ja osobiście nie wiązałbym stanu zapalnego nerwu wzrokowego z zabiegiem usunięcia ósemki.
W medycynie niemal nie używa się określeń "niemożliwe", ale takie uszkodzenie uważam za skrajnie mało prawdopodobne. Jestem przeciwnikiem nadużywania antybiotyków bez wyraźnych wskazań. Absolutnie ekstrakcja sama w sobie nie jest wskazaniem do zaordynowania antybiotyku. Zdjęcie RTG nie wykaże zmian w obrębie nerwów. Pozdrawiam AT
Proszę się zgłosić na konsultację do specjalisty. Bez historii choroby, wyników badań trudno stawiać jakąkolwiek diagnozę.
Witam
Lekarz stomatolog może ocenić stan jamy ustnej pod względem istniejących stanów zapalnych, które mogą wpłynąć na choroby w innych narządach. Przebiegają czasami bez bólu i bez wiedzy pacjenta. Zdjęcie rtg pomaga w wykryciu takich problemów.
Każdy zabieg chirurgiczny w jamie ustnej powoduje przejściowe pojawienie się bakterii we krwii, co może skutkować zapaleniem okolicznych tkanek. Jeżeli usunięcie zęba przebiegało sprawnie i rana goi się dobrze, to zap. nerwu wzrokowego na które Pani się leczyć powinno ustąpić, mogło być powikłaniem po usunięciu zęba, choć b. rzadko do niego dochodzi.
Z poważaniem
Ewa Kaniewska
Wydaje mi się ze przyczyna jest raczej neurologiczna a nie stomatologiczna,podawanie sterydu jest jak najbardziej zasadne,pozdrawiam
Witam. Unerwienie naszych zębów jest połączone z unerwieniem pozostałych struktur naszego ciala. Bardzo często problemy zdrowotne odległych organów tj. Np serce, nerki,zatoki itp ma swoją przyczynę w chorobach zębów i dziąseł. W przypadku Pani pytania nie da się jednoznacznie stwierdzić czy ekstrakcja była przyczyną problemów ze wzrokiem ponieważ w piśmiennictwie takie powikłania się nie zdarzają ale nie można ich też wykluczyć w 100%. Warto zwrócić uwagę co było przyczyną ekstrakcji?próchnica i stan zapalny?czy była to ósemka górna czy dolna?
Jeśli chodzi o zdjęcie panoramiczne, to każdy pacjent powinien wykonywać profilaktycznie zdjęcie raz na 2-3 lata . Możemy dzięki nim wykryć wiele nieprawidłowości we wczesnym etapie.
Jeżeli nie było potrzeby podania atybiotyku po ekstracji to malo prawdopodbne aby infekcja po zabiegu była przyczyną obecnych dolegliwości prosze ewentualnie skonsultować się z chirurgiem szczękowym
Trzeba sprawdzić zdjęcia spzabiegu usunięcia zęba ósemego. Jesli nie było stanu zapalnego a tylko zatrzymany ząb to myslę że trzeba szuykać przyczyny gdzie indziej - może najlepiej zrobic badanie tomograficzne 3D
Dzień dobry, zalecam wizytę w klinice chirurgii szczękowo- twarzowej.
Pozdrawiam
Dzień dobry. Przy usunięciu zęba zwykle nie stosuje się antybiotyków, jeśli wszystko goiło się prawidłowo, to ekstrakcja nie powinna być przyczyną Pani problemów z okiem.
Oczywiście dobry stan higieny j.ustnej ogranicza możliwość wystąpienia sanów zapalnych.
Zapalenie nerwy wzrokowego jako choroba tzw odogniskowa może mieć przyczynę w zębach. Zabieg chirurgiczny jakim jest ekstrakcja ósemki mógł doprowadzić do przejściowej bakteriemii i w konsekwencji do zainfekowania nerwu wzrokowego. Tego typu powikłania nie są częste u zdrowej, nie obciążonej chorobami ogólnymi osoby jednak nie można tego wykluczyć. Ze swojej strony mogę zalecić tomografię komputerową szczęki i żuchwy lub chociaż zdjęcie ortopantomograficzne w celu wykluczenia ognisk zapalnych w zębach. Życzę zdrowia!
Szanowna Pani,
istnieje możliwość że zapalenie nerwu wzrokowego jest rezultatem usunięcia ósemki. Uważam, że może to być to też wynikiem powikłania po znieczuleniu. Zdjęcie RTG zęba może, ale nie musi wykazać zmian. W tym wypadku wskazana, a wręcz konieczna jest konsultacja okulistyczna.
Pozdrawiam,
Dr n. med. Katarzyna Jankowska
Jeśli przyczyna tkwi głębiej - to nie wystarczy małe rtg zębowe; potrzebny jest pantomogram i CBCT (tomografia komputerowa) danej okolicy. Zapalenie, które wystąpiło nie musi mieć podłoża infekcji bakteryjnej. Nie zawsze jest wskazanie do wzięcia antybiotyku po usunięciu zęba(nawet ósemki)
Witam,narazie proszę brać leki,jeżeli nie pomogą,wtedy należy szukać dalej.
Witam serdecznie,
Może to być powikłanie po usunięciu ósemki, ale może być również zapalenie innego pochodzenia, które zbiegło się w czasie z usunięciem ósemki, ze względu na np. osłabioną odporność w tym czasie.
Na pewno warto dokładnie skontrolować co może być przyczyną. Zdjęcie RTG panoramiczne może nie być wystarczające pod kątem diagnostycznym - można tutaj pomyśleć o wykonaniu tomografii stożkowej, aby dokładnie sprawdzić daną okolicę pod kątem występowania problemu (np. uszkodzenia struktur kostnych, obecności zmian zapalnych itp.)
Na jakiej podstawie stwierdzono w szpitalu usunięcie ósemki jako przyczynę? Czy była przeprowadzona szersza diagnostyka?
Na pewno nie jest to standardowe powikłanie i trzeba dokładniej sprawdzić co może być problemem.
Witam.
Zapalenie nerwu wzrokowego w jego części w gałce wzrokowej zwane zapaleniem śródgałkowym, wywołane jest najczęściej przez zakażenia okołozębowe, zapalenie zatok obocznych nosa, niekiedy dochodzi do zapalenia w przebiegu chorób układowych jak toczeń, schorzeń bakteryjnych, wirusowych. U większości pacjentów z uszkodzoną drogą wzrokową należy wykonać neuroobrazowanie, czyli tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny oczodołu i mózgu, które uwidaczniają całą drogę wzrokową, w celu wykluczenia zmian uciskowych, a także pozwalają na potwierdzenie lub wykluczenie stwardnienia rozsianego jako przyczyny osłabienia ostrości wzroku u ludzi młodych.
Pozdrawiam
Olga Zolnieruk
Polecam wizyte i ew leczenie u lekarza specjalisty chirurga twarzowo-szczękowego Małgorzaty Sturskiej. Jest to lekarz dentysta o szerszej wiedzy i kompetencjach od lekarza ogólnego. Przyjmuje w klinice IMEDI w Warszawie na Mokotowie.