Zakrzepica/zespół M-T

1 odpowiedzi
Dzień dobry. Sierpniu 2016 skręciłam kostkę. Niestety, ponieważ nie towarzyszył temu ból a jedynie opuchlizna, zignorowałam to. jednak po 3tyg utrzymywania się opuchlizny zgłosiłam się ostatecznie do lekarza który potwierdził (a właściwie stwierdził- gdyż do tego czasu nie byłam tego świadoma) skręcenie stawu. Zalecona została orteza na 4tyg. problem zaczął się już w trakcie leczenia ortezą- obie nogi bardzo puchły a lekarze (ortopeda i chirurg) twierdzili że skręcona puchnie bo jest skręcona a druga- bo przeciążam ją by odciążyć skręconą. Po zdjęciu ortezy opuchlizna nie schodziła i chirurg skierował mnie na badanie USG Dopplera. Ten wykazał przebytą zakrzepicę. Najwidoczniej objawy zakrzepicy zbiegły się z opuchnięciami przy skręconej kostce przez to nie została ona we właściwym czasie zdiagnozowana. Z wynikiem wróciłam do chirurga. Przepisał Acard i Clexane 20mg. po serii leczenia poprawa była znikoma. W grudniu 2016 trafiłam do naczyniowca. Skierował na angio TK. badanie wykazało zespół May Thurner, niedrożność (7cm) żyły biodrowej i krążenie oboczne w podbrzuszu. Nie przepisał jednak żadnego leczenia (nawet farmakologicznego) gdyż wg niego objawy są niewystarczające na angioplastykę i nie utrudniają mi wystarczająco życia by stosować leczenie. Przez lato objawy zmniejszyły się do tego stopnia że bywały dni (czasem kilka pod rzad) gdzie nogi nie były opuchnięte wcale. Ok 2tyg temu opuchlizna powróciła, największa w lewej nodze (skoncentrowana głownie wokół kostki ale widoczna na całej długości nogi).
Mam 30 lat, waże 60 kg (obecnie 62-62,5 z powodu zatrzymującej się w organizmie wody) i 169cm i pracę siedzącą. Moje objawy są dla mnie uciążliwe i nie wiem jak mam sobie z nimi radzić. Myślałam, że stosowane zimą leczenie farmakologiczne przyniosło odsunięty w czasie efekt gdyż lato było dla mnie do zniesienia.
Czy jest jakiś sposób by skutecznie pozbyć się mojego schorzenia?
W przypadku zespołu pozakrzepowego na tle May-Thurner konieczne jest stosowanie wyrobów uciskowchych przynajmniej 2 stopnia. Jakąś poprawę można uzyskać stosując leki poprawiające krążenie żylne. W pani sytuacji należy również ocenić ryzyko nawrotu zakrzepicy i jeśli ryzyko jest wysokie to należałoby włączyć leki przeciwkrzepliwe. Zapraszam na wizytę, podczas której możemy omówić w/w kwestie jak również omówić potencjalne korzyści i zagrożenia zabiegu angioplastyki i stentowania, żył które rutynowo wykonujemy w Szpitalu Eskulap.