Z problemami z wymową borykam się odkąd pamiętam. Mam problem z kontrolowaniem głośności (mówię albo

6 odpowiedzi
Z problemami z wymową borykam się odkąd pamiętam. Mam problem z kontrolowaniem głośności (mówię albo bardzo cicho, albo bardzo głośno) oraz szybkości wymowy (bardzo szybka albo wolna - choć to pewnie problem natury psychologicznej). Nie mam problemu z wymową trudniejszych głosek (r, s, sz, cz, dż itd.), niestety mowa jest nosowa, niewyraźna, głos jest jakby przytłumiony.
Zastanawiam się, czy istnieje jedna przyczyna, czy problem jest bardziej złożony.
Dodam, że mam otosklerozę (rozrost tkanki kostnej w uchu) oraz aparat na zęby. Byłoby to pewnym wytłumaczeniem, jednak wada wymowy pojawiła się znacznie wcześniej niż wada zgryzu czy słuchu. Aparat na zęby sprawił, że mówiłam wyraźniej, jednak po jego zdjęciu problem powrócił.
Jaka jest prawdopodobna przyczyna mojej wady wymowy i na jakie badania powinnam się udać? Pomoże mi logopeda, laryngolog, czy jeszcze ktos inny?
Czy przyczyną może być trzeci migdałek? Podejrzewam, że zostałby wykryty podczas licznych badań uszu ale wiadomo - kto pyta, nie błądzi ;-)
Witam bez badania neurologopedycznego nie jestem w stanie No do końca udzielić odpowiedzi. Zapewne problem jest bardziej złożony wynikające z Pana przyszłości medycznej . W grę wchodzi również zaburzenie fundacji . Niestety bez specjalistycznej pomocy problem sam nie minie , zapraszam do kontaktu .

Dzień dobry!
Konieczne jest wykonanie nadanie III migdałka, ponadto ocena podniebienia, ustalenie przyczyny nosowania. Jeżeli Najpierw była wada wymowy, a dopiero potem wystąpiła otoskleroza to jest szansa na pokonanie wady. Bez dokładnej analizy budowy aparatu mowy nie jestem w stanie nic więcej napisać. Pozdrawiam !
Dzień dobry. Problem wydaje się wielopłaszczyznowy. Bez konsultacji specjalistów i diagnoz, prawdopodobnie nie uda się go pokonać. Zachęcała y. W pierwsZej kolejności do wizyty u laryngologa, potem audiolog, foniatra i logopeda. Po tych wszystkich wizytach powinna wybrzmieć diagnoza, a po nich już tylko terapia. Zapewne nie najkrótsza i systematyczna. Wierze, ze taka droga będzie uwieńczona sukcesem. Życzę powodzenia. Pozdrawiam
Otoskleroza może powodować opisane przez Panią objawy związane z niedostateczną kontrolą słuchową wypowiedzi ( zmiana natężenia głosu, tempa wypowiedzi, głos nosowy, niedokładne wymawianie głosek). Przyczyną mogą być również inne problemy zdrowotne. Może Pani skorzystać z konsultacji u logopedy, który przeprowadzi badanie mowy i orientacyjne badanie słuchu oraz prawdopodobnie zaleci badania specjalistyczne ( audiologiczne, laryngologiczne, foniatryczne, neurologiczne). Terapia logopedyczna prowadzona przez logopedę zajmującego się również osobami z niedosłuchem (surdopedagoga) prawdopodobnie będzie ukierunkowana na trening słuchowy, ćwiczenia głosu i wymowy. Program terapii będzie można sprecyzować dopiero po analizie wyników badań specjalistycznych.
Zapraszam na wizytę.
Dzień dobry, problem, o którym Pani pisze jest złożony i wymaga wiele pracy. Niewątpliwie stwierdzona otoskleroza ma wpływ na jakość wypowiedzi. W pierwszej kolejności zalecałbym badanie nasofiberoskopowe, dzięki któremu możemy ocenić jamę nosową, nosogardło oraz krtań. Jest to badanie szybkie i bezbolesne, które może odpowiedzieć na kwestie podejmowane w pytaniu. Serdecznie pozdrawiam:)
Dzień dobry. Po pierwsze musi panią zobaczyć logopeda, po drugie na pewno będzie trzeba zrobić dodatkowe badania ale to na pewno ustali z panią logopeda. Pozdrawiam i życzę wytrwalosci