Z powodu uporczywego refluksu 10 lat temu trafiłem na gastroskopię, gdzie stwierdzono przepuklinę wś

3 odpowiedzi
Z powodu uporczywego refluksu 10 lat temu trafiłem na gastroskopię, gdzie stwierdzono przepuklinę wślizgową rozworu przełykowego. Od tamtej pory przyjmuję IPP. Cały czas próbowałem dążyć do minimalnej skutecznej dawki - zazwyczaj wystarczało 40mg raz na 3 dni. Dzięki odpowiedniej diecie udawało mi się nawet dojść nawet do ok. miesięcznych przerw w przyjmowaniu leków.
Ostatnio po nasileniu objawów i po kolejnej gastroskopii stwierdzono przełyk Barretta bez dysplazji.

Proszę o radę jak podejść do tematu diety, leków IPP i przyspieszających motorykę oraz ewentualnie metody naturalnej "odwrotnej" tj. zakwaszania żołądka. Chciałbym zrezygnować z IPP, które bardzo źle wpływają u mnie na trawienie i mikloflorę jelit , ale czy jest to "możliwe" przy przełyku Baretta, biorąc pod uwagę możliwe konsekwencje z rakiem przełyku włącznie ?
Leki mają zwiększyć pH żołądka ("odkwasić"), dlatego "zakwaszanie żołądka" jest bez sensu. Kwaśna treść żołądka odpowiada za powstawanie przełyku Barretta. Prawdą jest, że IPP nie powinny być stosowane przewlekle, tyle, że dietą nie dałeś rady zapobiec powstaniu przełyku Barretta. Pytanie także co uznałeś za odpowiednią dietę, czy konsultowałeś ją z dietetykiem, czy oparłeś się jedynie na wiedzy z książek i internetu. Bez dokładnej wiedzy na temat jak wygląda twoja dieta ciężko się wypowiadać. Możesz Mi wysłać na dietetykzmar@gmail.com to jak wygląda twoja dieta, to wtedy ocenię, czy można coś jeszcze w niej ulepszyć.

Jeśli chodzi o wycofywanie nieprawidłowej śluzówki w przełyku Baretta to jest to możliwe po wycofaniu pokarmów stanowiących czynnik zapalny w organiźmie, są to badania na nietolerancje pokarmowe IgG zależne. Oczywiście zgadza się, że IPP źle wpływają na mkroflorę jelit, warto by było sprawdzić stan mikroflory jelita grubego badaniem z kału i wprowadzić probiotykoterapię celowaną. Warto wziąć pod uwagę podstawowe badania laboratoryjne, oraz rozszerzyćmdiagnostykę na podstawie wywiadu aby nie przeoczyć źródłowej przyczyny choroby.Wszystkie badania mamy w ofercie w Synergy Clinic.
Przełyk Barretta może być konsekwencją nieprawidłowej współpracy z lekarzem w ramach leczenia IPP. Nie zastosowanie prawidłowych dawek leku mogły doprowadzić do przewlekłych stanów zapalnych przełyku wynikających z nadmiaru kwasu solnego i dalej postępującej choroby. Zalecane jest wykonywanie gastroskopii z pobieraniem wycinków do badania histopatologicznego co 3 lata, gdy wcześniejsze badanie histopatologiczne nie wykazało dysplazji.
Leczenie farmakologiczne czy operacje antyrefluksowe nie powodują cofania się zmian w wypadku metaplazji jelitowej, jednak długotrwałe i ciągłe stosowanie IPP zmniejsza ryzyko dysplazji w przełyku Barretta.
W ramach leczenia i doboru dawki konieczna jest współpraca z gastroenterologiem. W ramach diety konieczne jest stosowanie diety w przypadku GERD. W przypadku zaburzeń flory bakteryjnej należy wprowadzić probiotyki oraz żywność o zwiększonej zawartości prebiotyków. Problemy z trawieniem mogą być konsekwencją źle dobranej diety lub innej jednostki chorobowej. Stosowanie metod alternatywnych typu zakwaszanie żołądka może przynieść odwrotny skutek i nie ma dowodów merytorycznych na poprawność takiej metody.