Z powodu choroby refluksowej przełyku mam bardzo duże problemy z błona sluzową gardła, jest ona bardzo sucha z dużą ilością żyłek i taka "polakierowana". Z powodu tej suchości odczuwam duży ból przy przelykaniu, mam przytkane uszy. Chcialabym się dowiedzieć jak wygląda ryzyko raka w tym przypadku? Ostatnio laryngolog powiedział ze nie widzi metaplazji, a jakby ta metaplazja w gardle miała wyglądać? Proszę o szczera odpowiedz bo bardzo się boję. Dodam jeszcze ze czuje jakby nerwy w gardle były porazone boję się że tak już zostanie a żyć się z tym nie da. Dziękuję

Witam
Refluksowe zapalenie krtani i gardła jest przewlekłym stanem zapalnym. Przewlekły stan zapalny gardła i krtani jest stanem przedrakowym. Oznacza to, że jest większa szansa na rozwój raka, ale wcale nie znaczy, że rak musi wystąpić. Profilaktyka polega na częstych badaniach laryngologicznych, gdyż rak wykryty we wczesnej fazie rozwoju jest w bardzo dużym stopniu wyleczalny

mgr Daniel Romanowski
mgr Daniel Romanowski
Fizjoterapeuta, Diagnostyk
Biłgoraj
Zdaję sobie sprawę, że w powszechnej opinii nie tylko Pacjentów ale również lekarzy fizjoterapeuta nie może za bardzo pomóc w przypadku refleksu. Otóż postaram się podzielić pewnymi spostrzeżeniami: przełyk jest mięśniową rurą przyczepioną min. do górnych kręgów piersiowych za pomocą włókien Charpy'ego. Wprowadzenie nadmiernego wyprostnego posturalnego w kręgosłupie może przez te włókna pociągnąć przełyk wraz z żołądkiem z brzusznej jamy ciała(w której jest ciśnienie dodatnie)do jamy klatki piersiowej gdzie jest ciśnienie ujemne. Ta sytuacja sprzyja wręcz zasysaniu treści żołądka do przełyku a nawet gardła.
Z tego względu rekomendowałbym konsultację najlepiej z osteopatą lub fizjoterapeutą pracującym holistycznie wykorzystując oprócz terapii wisceralnej inne metody pracy na tkankach miękkich: łańcuchy mięśniowo-stawowe GDS czy techniki powięziowe i membranowe (Peter Schwind ).Celem terapii jest w takiej sytuncji dążenie do zrównoważenia napięć przenoszonych przez struktury aktywne(układ mięśniowo-szkieleowy) na struktury bardziej pasywne(trzewia)w całym organizmie. Nazywamy to podejście modelem tensegracyjnym.
Życzę powodzenia,
Daniel

Specjaliści w zakresie leczenia: ból gardła

Jarosław Górnicki

Jarosław Górnicki

Alergolog

Warszawa

Magdalena Dudek

Magdalena Dudek

Internista, Lekarz rodzinny

Bydgoszcz

Wojciech Pawłowski

Wojciech Pawłowski

Lekarz rodzinny

Konstancin-Jeziorna

Danuta Chmielewska-Szewczyk

Danuta Chmielewska-Szewczyk

Alergolog

Warszawa

Kamila Kos-Jóżwicka

Kamila Kos-Jóżwicka

Lekarz rodzinny, Internista

Otwock

Maciej Michałowski

Maciej Michałowski

Laryngolog

Olsztyn

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 14 pytań dotyczących usługi: ból gardła

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.