Xarelto czy Marcumar

8 odpowiedzi
Czym mozna zastapic Xarelto? Slyszalem niedobre rzeczy o tym leku..
Xarelto to bardzo dobrze przebadany, bezpieczny lek. Wskazania do jego stosowania są rozszerzane. Pojedyncze przypadki nietolerancji mogą dotyczyć każdego leku.

Szanowny Panie!
W profilaktyce udaru mózgu u pacjentów z migotaniem przedsionków lub w profilaktyce zakrzeplicy żył głębokich i zatorowości płucnej można stosować tzw.nowe doustne leki przeciwkrzepliwe (zalecane) lub tzw. "stare" leki przeciwkrzepliwe (warfaryna, acenocumarol, marcumar). Do "nowych" leków należą:
Xarelto (riwaroksaban)
Pradaxa (dabigatran)
Eliquis (apiksaban)
Lixiana (Edoksaban)
Podstawową zaletą nowych leków jest ich większe bezpieczeństwo i skuteczność, większa wygoda stosowania (brak koniecznści kontrolowania czasu krzepnięcia i precyzyjnego dostosowywania dawki jak w przypadku warfaryny). Niestety wciąż wyższa jest ich cena.
Precyzyjny dobór leku wymaga dokładnego zebrania wywiadu oraz analizy badań i dokumentacji lekarskiej.
Pozdrawiam!
Jest kilka innych doustnych leków przeciwzakrzepowych, należą do nich m.in. Pradaxa, Acenocumarol, Warfin. Każdy lek może wywoływać działania niepożądane. Oceny w każdym konkretnym przypadku musi dokonać lekarz znający dokładnie pacjenta, wskazania do przyjmowania leku przeciwzakrzepowego i uwzględniający obecność ewentualnych przeciwwskazań, a także znający preferencje pacjenta (lek droższy bez konieczności kontrolowania krzepliwości krwi czy lek tańszy ale wymagający regularnych badań krwi).
Dzień dobry.
Oba leki, które Pan/Pani podaje są to leki rozrzedzające krew, stoswoane w konkretnych sytuacjach klinicznych. Marcumar można zastosować w większej ilości wksazań jednak stosowanie jego związane jest w koniecznością oznacznia wskaźnika INR co jest kłopotliwe. Xarelto jest lekiem o wiele wygodniejszym (ale znacznie droższym) oraz o większym profilu bezpieczeństwa. Decyzję co do leczenia proszę przedyskutować ze swoim lekarzem.
Pozdrawiam
Jan Biegus
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
N temat nowoczesnych leków przeciwkrzepliwych ryworoksaban-Xarelto, dabigatran-Pradaxa, abciximab jest obecnie wiele przekłamń. Prawda jest taka, że stosowane skrupulatnie wg wskazań są bardzo bezpieczne. O 60% mniej powikłań w porównaniu do starych leków typu warfaryna, acenokumarol i o wiele skuteczniejsze. W grupie NOAC(nowe leki) najwięcej badań ma pradaxa oraz ma atut dodatkowy jest antidotum na lek w przypadku przedawkowania lub konieczości pilnej operacji (działa w 2 minuty). Do stosowania leków pomocne są skale CHADs2 VASC i HASBLED.
Dzień dobry! Marcumar jest lekiem starej generacji, wymagającym ścisłej kontroli krzepliwości krwi, aby leczenie było skuteczne i bezpieczne. Ten konkretny lek nie jest stosowany w Polsce, leki o tym samym działaniu dostępne w Polsce do Acenokumarol (Sintrom, Syncumar) i Warfin. Xarelto jest lekiem przeciwzakrzepowym nowej generacji stosowanym zamiennie z powyżej wymienionymi w pewnych sytuacjach klinicznych, przede wszystkim w tzw. niezastawkowym migotaniu przedsionków oraz zakrzepicy żylnej. Poza Xarelto do leków nowej generacji stosowanych z tych samych wskazań należą Eliquis i Pradaxa. Żaden z leków nowej generacji nie wymaga kontroli krzepliwości krwi ani ograniczeń dietetycznych.
Jest kilka leków antykoagulacyjnych - nowych Xarelto, Pradaxa, Eliquis i starych jak acenokumarol i warfaryna. Zasłyszane gdzieś informacje, które nie są wynikami badań naukowych lub opiniami ekspertów z danej dziedziny nie mogą być podstawą do jakiejkolwiek modyfikacji terapii. Decyzji o zmianie leku absolutnie nie może podejmować sam pacjent i samodzielnie zastępować jeden drugim na podstawie zasłyszanych informacji. Decyzja musi być podjęta wspólnie z lekarzem prowadzącym. Każdy lek ma swoje działania niepożądane.
Takiej zamiany w szczególnym przypadku może dokonać lekarz. Prawie zawsze można zamienić Xarelto na Markumar, zależnie od wskazań. Nie u wszystkich pacjentów można zamienić markumar na xarelto. Zapraszam na wizytę u lekarza.