wzw B czy musze robic?

4 odpowiedzi
Witam msm 32 lata i za rok mam miec operację z dziedziny chir plastycznej pod narkoza. Chodzi o szczepienia wzw B . Majac 17 lat mialam tylko dwie próby w zwiazku z tym moje pytanie czy musze od nowa miec robione 3 podejścia do tej szczepionki? Gdzies czytalam ze juz 2 wystarcza aby moc miec operację. Zrobilam tez badania anty cial( nie wiem dokladnie jak to sie nazywa wiec prosze wybaczyć za bledne określenie) tak powiedziała pielęgniarka zeby zobaczyc czy sa potrzebne szczepienia. Wynik to 18,71 IU/I
Witam, ochronny poziom przeciwciał po szczepieniu WZW t.B to 10IU/l.
Przy stężeniu przeciwciał podawanym przez Panią obecnie nie zaleca się doszczepiania przed zabiegiem.
więcej informacji uzyska pani m.in. na stronach Medycyny Praktycznej.
Pozdrawiam.

Dzień dobry, aktualnie uważa się że powyżej 10 IU/l to zabezpieczajàcy poziom przeciwciał i nie musi się Pan/Pani doszczepiać ( do niedawno bylo to >100IU/l. Proszę jeszcze w przyszłym roku sprawdzič czy zalecenia się nie zmieniły .Pozdrawiam serdecznie Monika Kusowska
Zgodnie z wytycznymi (lepiej to skorygować o normy laboratoryjne) poziom p-ciał przeciw WZW typu B >10 mIU/ml potwierdza wytworzenie odporności. W takiej sytuacji, wobec planowanego zabiegu, bezpieczniej będzie podać jedną dawkę przypominającą (minęło już 10 lat od szczepienia). To powinno wystarczyć. Dla pewności zbadałbym jeszcze antygen (HBSAg), trochę asekurancko, ale jednak pierwsze szczepienie nie było wykonane w pełni - brak trzeciej dawki. Ujemny HBsAg, upewni, że obecne miano przeciwciał jest wynikiem szczepienia a nie np niezauważonej choroby.
Zabezpieczający poziom przeciwciał to poziom powyżej 10 IU/l i takiego poziomu oczekujemy po pełnej serii szczepień. Do uodpornienia niektórych pacjentów może wystarczyć podanie 1–2 dawek szczepionki przeciwko WZW typu B i przedstawiony przez Panią wynik wskazuje, że jest Pani właśnie w tej grupie.
Wyższy poziom przeciwciał jest wymagany u osób chorujących na choroby przewlekłe lub nowotwory.