Wyzdrowienie z Hashimoto

9 odpowiedzi
Moje pytanie jest krótkie. Czy umie pani, dietą, a nie farmakologią, wyeliminować zapalenie Hashimoto? Nie chodzi mi o zaleczenie lub "łatanie" problemu hormonami, tylko realne pozbycie się problemu?
Dzień dobry,
Redukcja tkanki tłuszczowej przy pomocy właściwej diety, a także regularna aktywność fizyczna może pomóc w obniżeniu poziomu TSH. Jednak ważne jest również dobranie odpowiedniego leczenia farmakologicznego, aby poziom hormonów się ustabilizował. Zachęcam do konsultacji endokrynologicznej, a dopiero po wykonaniu wszelkich badań zapraszam do mnie na konsultację dietetyczną. Wtedy ustalimy wspólnie plan działania.

Pozdrawiam serdecznie

Choroba Hashimoto jest choroba o podłożu automminologicznym, którą leczy się w zależności od potrzeby odpowiednimi dawkami lewotyroksyny oraz dietą. Niestety w przypadku chorób autoimmunologicznych mówimy o zaleczeniu choroby, czyli przywracaniu zdrowia, a nie całkowitym wyleczeniu.
ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. W literaturze medycznej nie znalazłam by wyeliminowano Hashimoto. Można ukryć objawy, można doprowadzić do remisji. Wszystko zależy od tego skąd bierze się autoagresja. Może to być stres, może to być obecność patogenów, dysbioza jelitowa. Dietą można faktycznie poprawić jakość życia i wyeliminować większość dokuczliwych przy tej chorobie objawów. Znam przypadki osób, które przestały brać l-tyroksynę ze względu na wyrównanie wyników oraz lepsze samopoczucie. Proszę poczytać o NDT-naturalnym ekstrakcie ze świńskiej tarczycy. Większość światowych lekarzy rekomenduje ten lek, niestety nie jest dostępny w Polsce.Jeśli chodzi o dietę-większość literatury i opinii wskazuje na poprawę samopoczucia i wyników badań laboratoryjnych stosując dietę paleo, ale znam też świadectwa osób stosujących HCLF czyli wysokowęglowodanową dietę wegańską. Co do pytania czy "umiem": wszystko zależy od tego czy pacjent stosuje się w 100% do zaleceń żywieniowych i suplementacji. Jest to bardzo złożona choroba, gdyż często "lubi" współistnieć z innymi chorobami z autoagresji: bielactwo, łuszczyca,RZS...są pewne zalecenia ogólne jak już wspomniałam,ale dla każdego chorego taka dieta i sposób leczenia powinien być dobierany indywidualnie. W tym przypadku współpraca dietetyka i endokrynologa może bardzo poprawić jakość życia
Witam serdecznie.
Proszę pamiętać, że choroba Hashimoto, jest to choroba autoimmunologiczna. To znaczy, że organizm produkuje przeciwciała przeciwko własnej tarczycy. W związku z tym tarczyca gorzej działa i nie jest w stanie produkować odpowiedniej ilości hormonów, a co za tym idzie, niedobór hormonów tarczycy jest bardzo groźny dla organizmu. Niedobór wpływa na metabolizm, na pracę serca. Bez prawidłowego poziomu hormonów tarczycy organizm nie może pracować dobrze. W związku z tym niezbędna jest farmakologia. Niewielka suplementacja (dawkami typu Eutyrox 25 czy 50) nie wywiera żadnego szkodliwego wpływu na organizm, wręcz przeciwnie. Oczywiście zajmuję się dieta w chorobach tarczycy. Natomiast to działanie jest dwojakie. Po pierwsze dieta, ma zapewnić odpowiedni metabolizm i zapobiec przyrostowi masy ciała mimo rozchwiania hormonalnego. Nie ma jednak cudów i jeśli nie będzie pacjent leczony, to żadna dieta pewnym skutkom niedoborów hormonalnych nie będzie zapobiegać. Jakiś czas temu zaczęły krążyć mity o tym ze np. diety bezglutenowe hamują rozwój np. choroby Hashimoto. Niestety to są bzdury. Owszem, choroby autoimmunologiczne uwielbiają współistnieć, w związku z tym przy obecnej już jednej chorobie autoimmunologicznej organizm może wytworzyć np. dodatkowe nietolerancje, ale na pewno nie jest tak, że zawsze występuje nietolerancja glutenu. Dieta w chorobie tarczycy, przede wszystkim w niedoczynności jest dietą, która ma na celu wykluczyć produkty dodatkowo spowalniające metabolizm, które powodują, że łatwiejszy jest przyrost masy ciała. I jest to reakcja łączona - dieta nie będzie miała sensu bez wprowadzenia leczenia i tak samo leczenie nie ma odpowiedniego efektu bez diety. Wiem, że zawsze zależy pacjentom na eliminacji przyczyny. Ale przyczyna jest autoimmunologiczna. W związku z tym nie ma takiego środka, ani leku, ani innego produktu który zahamuje reakcje autoimmunologiczną organizmu. Zarówno dieta jak i leczenie suplementacyjne to leczenie już objawowe. Czyli mające na celu zapobieganie skutkom choroby, zapobieganie niepożądanym objawom, które wystąpią przy nieleczonej niedoczynności. W sposób obrazowy przyrównam to np. do niewydolności serca. Jest to najczęstsza choroba dotykająca ludzi starszych. Kiedy trafiają do lekarza, nie da się wyleczyć przyczyny, ponieważ serce jest "zniszczone". Czyli lekami tylko zapobiegamy skutkom. Tutaj tak samo. Pani przeciwciała niszczą tarczycę. Ona już nie zostanie odbudowana. Im mniej czynnej tarczycy tym mniej hormonów jest w stanie ona produkować. Nie ma leku który ja odbuduje, nie ma diety która zniszczy przeciwciała. Natomiast zachęcam właśnie do odpowiedniego żywienia dostosowanego do jednostki chorobowej, ale też do zaufania i nie poddawania się internetowym mitom, tylko wierze w wiedze medyczną. Ponieważ brak leczenia może być dla organizmu bardzo zły w skutkach.
Pozdrawiam,
Agnieszka Babisz
Witam.Witam leczę wyłącznie dietą bez farmakologi czy suplementów także hashimoto .
pozdrawiam
Witam,
Współpracuję z fundacją "Jak Motyl" oraz Klubem Medycyny Funkcjonalnej. Wspieramy osoby z chorobami autoimmunizacyjnymi odpowiednią! interpretacją wyników badań, dietoterapią, oraz suplementacją diety. Jestem również diagnostą laboratoryjnym ze stażami w szpitalach, więc mam wiedzę nie tylko dietetyczną. Prowadzę osoby z Hashimoto z dużym powodzeniem. Skończyłam współpracę z siatkarką, która przez lekarza endokrynologa została odsunięta od sportu z dnia na dzień. Silna terapia hormonalna wpędziła ją w depresję. Choroby z autoagresji drodzy Państwo, leczy się przede wszystkim holistycznie.
Pozdrawiam
Dzień dobry,
Dietą można wyeliminować niektóre objawy, bądź je złagodzić, jednak na Pani miejscu nie rezygnowałabym z leczenia farmakologicznego. Zapraszam do gabinetu dietetycznego, w celu dokładnego przeanalizowania przypadku.
Witam, należy pogodzić się z faktem, że choroby autoimmunologiczne – w tym zapalenie tarczycy Hashimoto, nie są całkowicie wyleczalne. Czasami choroba może przejść w stan remisji ( gruczoł tarczycowy zaczyna prawidłowo produkować hormony), ale problemy z hormonem tarczycy mogą nawracać nawet po długim okresie spokoju. Oczywiście dieta w chorobie Hashimoto jest istotnym elementem terapii, ale nie jest jedynym do wyzdrowienia. Pozdrawiam
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dziękuję za pytanie. Problemy z tarczycą możemy jedynie poprzez prawidłowe odżywianie wyciszyć, możemy chorobę wprowadzić w remisję, ale niestety nie da się w 100% raz na zawsze wyleczyć jedzeniem i ziołami. Jeśli już mamy Hashimoto, to ono będzie, ale wprowadzenie choroby w remisję to i tak wiele.. Priorytetem jest to byśmy dowiedzieli się, co jest powodem naszej nierównowagi w organizmie. Jeśli chodzi o Panie, które ja miałam z problemami tarczycy to udało się zejść z dawki hormonów oraz wyrównać dobry poziom TSH. Sama walczę z niedoczynnością i dieta + suplementacja + zioła dają rezultat remisji, choć jeszcze długa droga przede mną :-) Pozdrawiam,..