wysokie plt u niemowlaka

3 odpowiedzi
Dzien dobry.Mojs córeczka obecnie ma 4 miesiące od urodzenia ma podwyższone plytki krwi 550- 600 Pozostale badania morf w normie.Lekarz nie widzi problemu jednak mnie to niepokoi.Poza tym mala dość szybko przybiera masa urodz 3200 teraz wazy 8300 jest na mm ale na piersi do 6 tyg tez przybierala rowno- a wcale dużo nie je.Kiedy nosze mala sinieja jej nóżki i raczki czasem niezaleznie czy lezy czy ja nosze widzę tez inne zabarwienie w okolicy noska i ust.Mala wolniej sie rozwija dużo śpi po 2 godzinach aktywności pada ze zmęczenia. Czy pownnam zobic jakies dodatkowe badania ewentualnie jakiego specjaliste jeszcze odwiedzić. P.S jesteśmy rehabilitowane slabe napięcie mięśniowe pod kontrola neurologa
u małych dzieci płytki krwi często podnoszą się odczynowo np przy infekcjach, dlatego ważne jest w jakich okolicnzościach i z jakiej przyczyny badanie było wykonywane, poza tym isotne jest czy inne parametry morfologii, odczyny zapalne są prawidłowe. Odnośnie masy ciała- jeżeli dziecko dobrze przybiera na masie to raczej powód do radości chociaż oczywiście należy ta masę i przybieranie mieć na uwadze i monitorować, w tej chwili dziecko jest na 97 centylu czyli faktycznie na granicy górnej normy, proszę dalej obserwować przybieranie, zwykle u niemowląt nie ma czegoś takiego jak zbytnie przybieranie na masie z wyjątkami rzadkich sytuacji gdy mamy do czynienia z bardzo rzadkimi schorzeniami metabolicznymi/ genetycznymi- jeśli pediatra zajmujący się dzieckiem uważa że przybieranie na masie oraz wygląd/ stan dziecka nie budzi zastrzeżeń, to prawdopodobnie z dzieckiem nic niepokojącego się nie dzieje. W wieku 4 miesięcy dzieci potrzebują dużo snu i fakt że po 2 godzinach aktywności dziecko potrzebuje drzemki zwykle nie jest niczym niepokojącym, warto zwrócić uwagę na to czy dziecko nie męczy się podczas aktywności np karmień- czy wówczas gorzej oddycha, sinieje, poci się, sinienie stóp i rak jelśi Pani dziecko nosi na rękach może wyniakać z ucisku na naczynia lub jeśli dziecko jest lekko ubrane być u niemowląt normalną rekacją na chłód, niepokojące jest natomiast sinienie ust - to powinien zweryfikować lekarz ponieważ tzw sinica centralna może być objawem wymagającym konsultacji kardiologa dziecięcego

Wysoka liczba płytek obecnie nie jest tak bardzo niepokojąca jak zasinienia rączek, nóżek i okolic twarzy. Nieprawidłowe postępy w rozwoju oraz słaba aktywność także są niepokojące.
Mogą one nic nie znaczyć i samoistnie ustąpią w kolejnych miesiącach ale obecne widziałbym konieczność konsultacji kardiologicznej.
Jeżeli kardiolog nie będzie widział problemów, a PLT nadal będą wysokie, szczególnie jeżeli u jednego z rodziców też są wysokie - widziałbym konieczność konsultacji hematologicznej.
Witam, badania krwi u niemowląt nie poddają się tak prosto normom stosowanym u dorosłych. Sama trombocytoza (tak fachowo nazywamy podwyższoną liczbę płytek), może być następstwem drobnych dolegliwości (przebyta infekcja, niedobór żelaza, niewilkie odwodnienie etc.), jak i innych poważniejszych chorób. Nieco bardziej niż podwyższone płytki, niepokoi mnie opisywane przez Panią objawy sinicy, zwłaszcza w spoczynku. niezbędna wydaje się konsultacja kardiologiczna, echo (USG) serca i dalsza diagnostyka neurologiczna. Czy było robione USG przezciemiączkowe?, czy znana jest przyczyna rehabilitowanego obecnie obniżonego napięcia mięśniowego? Są to pytania na które można odpowiedzieć dopiero w czasie dokładnego badania dziecka przez kardiologa i neurologa dziecięcego. Prawdopodobnie znajdzie się jakieś proste wyjaśnienie, ale diagnostykę trzeba zdecydowanie przyspieszyć, u niemowląt stan zmienia się naprawdę szybko.