Witam serdecznie,
Mam Hashimoto. Co jakiś czas miewam uczucie duszności, wysoki puls przy ciśnieniu dość niskim lub w normie. Dziś było podobnie, ciśnienie 126/74 i puls 114 (przy totalnym spoczynku - siedzenie przed komputerem), ucisk w głowie i drżenie rąk większe niż zwykle. Co to może być?
lek. Jarosław Rachwał
lek. Jarosław Rachwał
Kardiolog, Internista
Kraków
Choroba Hashimoto w przewlekłej fazie wymaga suplementowania hormonów tarczycy - w pierwszej kolejności proponuję sprawdzić badania ogólne z krwi tzn: morfologię, CRPpoziomy potasu, magnezu oraz TSH. Nadmiar hormonów tarczycy może powodować przejście ze stanu równowagi tarczycy (eutyreoza) w stan nadczynności wywołanej zbyt dużą dawką leku Euthyrox/Lethrox . Nadczynność tarczycy bez względu na przyczynę wywołuje zwykle przyspieszoną pracę serca (tachykardię) jak również inne poważniejsze arytmie. Gdy badania z krwi będą prawidłowe , proponuję wizytę u kardiologa.

dr n. med. Aleksander Zeliaś
dr n. med. Aleksander Zeliaś
Kardiolog, Anestezjolog
Kraków
W/w objawy mogą mieć związek z poziomem hormonów tarczycy. Jeżeli jest za wysoki może występować samoistne przyśpieszenie pulsu

dr n. med. Joanna Wilczyńska-Burlikowska
dr n. med. Joanna Wilczyńska-Burlikowska
Kardiolog, Internista
Warszawa
Dzień dobry! Choroba Hashimoto może przebiegać z rzutami nadczynności tarczycy, sugeruję oznaczenie TSH.

Witam serdecznie!
Bardzo ważny jest zapis EKG w sytuacji szybkiej akcji serca. Da to odpowiedź czy to prawidłowy ale jedynie przyspieszony rytm serca (tachykardia zatokowa) czy jest to jakieś nieprawidłowy, przyspieszony rytm serca (np.częstoskurcz, trzepotanie czy migotanie przedsionków).
Zwykły zapis EKG obejmuje tylko kilka sekund dlatego sugeruję monitorowanie EKG metodą Holtera. Jest to specjalne urządzenie, które zapisuje EKG przez 24h lub dłużej (nawet 7 dni non-stop!). Kardiolog oceniający ten zapis ma możliwość przeglądu wszystkich zaburzeń rytmu serca w trakcie zwykłej aktywności pacjenta.
Pozdrawiam serdecznie,
Dr n. med. Michał Tomaszewski
KARDIOLOG

dr n. med. Magdalena Loster
dr n. med. Magdalena Loster
Kardiolog, Internista
Wieliczka
Proszę zgłosić się do lekarza- trzeba wykonać badanie fizykalne, EKG i ewentualnie dalszą diagnostykę tachykardii (szybkiego pulsu), między innymi poziom hormonów tarczycy, pozdrawiam.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.