Wypuklina C5/C6 - leczenie nieoperacyjne czy jest mozliwe?

20 odpowiedzi
Witam. Od miesiaca borykam sie z bolem lewej reki, szyji i barku. Pogorszenie nastapilo 2 tyg temu - czuje mrowienie i dretwienie. Nie moge podniesc wysoko reki bo jest potworny bol. Najpierw trafilam na ortopede ale to byla pomylka. Neurolog zalecil rezonanas po badaniu. Poniewaz mialam zaplanowany wyjazd za granice na 3 miesiace musialam go z powodu bolu przelozyc. Neurolog po obejrzeniu MRI zalecil konsultacje neurochirurgiczna. Neurochirurg zalecil miesieczne rehabilitacje a jezeli nie pomoga to operacje. Potrzebuje pomocy bo pomimo srodkow przeciwbolowych i krotkiej rehabilitacji ( najpierw tylko bark potem szyja) bol nie ustaje. Pracuje z domu na komputerze ,a le niestety w tej sytuacji nie moge pracowac.
Oto opis MRI: "Zniesienie lordozy szyjnej z wytworzeniem patologicznej kifozy. W odcinku C4-C6 zmiany zwyrodnieniowo-wytworcze na przednich krawedziach trzonow kregowych. Na poziomie C5/C6 dehrydatacja krazka mk z nieznacznym obnizeniem wysokosci przestrzeni mk. Tylna wypuklina krazka mk i tylne osteofity modelujace rdzen kregowy, zwezajace otwory mk z towarzyszacym modelowaniem korzeni nerwow rdzeniowych C6."
Czy mozliwe jest leczenie -rehabilitacja?
Dziekuje
Witam.Oczywiście! Zawsze należy zacząć od rehabilitacji/fizjoterapii/terapii manualnej. Na operację zawsze przyjdzie czas, a niestety po operacji może się okazać, że wiele zabiegów nie można już wykonać. Gorąco zachęcam na wizytę, aby Panią zbadać i stwierdzić co można zrobić i odpowiedzieć na pytanie co dalej. Pozdrawiam.
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Tak, jest taka możliwość. Rozumiem, że żaden ze specjalistów nie podał Pani przyczyny objawów jak i powodów odwrócenia fizjologicznej krzywizny odc. szyjnego. Działania terapeutyczne powinny być poprzedzone wnikliwym wywiadem i rozszerzonym badaniem (obejmującym całą posturę ) funkcjonalnym i stanem napięcia tkanek (palpacja). Wszelkie działania (np. mobilizacje/manipulacje stawów, przeprosty a'la MacKenzie) bez odnalezienia mechanizmu przyczynowo-skutkowego będą miały:działanie tymczasowe/pogorszą stan/wygenerują problem gdzieś indziej. Proszę poszukać fizjoterapeuty pracującego holistycznie np.w modelu tensegracyjnym pracującego zarówno funkcjonalnnie jak i na tkankach miękkich . W pozostałych odpowiedziach na moim profilu znajdzie je Pani wymienione. Pozdrawiam i powodzenia. Daniel
Witam
Powinna Pani skonsultować się jeszcze z kimś kto pracuje manualnie i ma doświadczenie w takiej terapii. Doświadczona osoba będzie w stanie po badaniu i weryfikacji dokumentacji medycznej, ocenić możliwości podjęcia skutecznej terapii w Pani przypadku.
Pozdrawiam
Tak trzeba podjąć próbę.
Spokojnie, rehabilitacja rehabilitacji nierówna. Duże znaczenie ma, kto i jak do tej pory Pani robił. Sprawę dysku powinno załatwić się terapią manualną 3- 6 tygodni. Natomiast kyfoza w miejscu lordozy tu to dłuższy temat, który jest skutkiem dysbalansu pewnie w całym kręgosłupie. W okolicach Łodzi przyjmuje mgr Damian Danielski luz zapraszam do siebie.
Dzień dobry,

rzeczywiście jest to stan, który może bardzo mocno wprowadzać w zakłopotanie oraz pogarszać jakoś życia, dlatego doskonale Panią/Pana rozumiem. Jeśli chodzi o objawy są to typowe dla rwy ramiennej, czyli ucisk na dany korzeń nerwowy (modelowanie worka oponowego), wymusza pojawienie się neurologicznych dolegliwości w danym polu unerwienia. C5-C6 to obszar wędrujący od poziomu barków, aż do kciuka (tu można spodziewać się bólu, mrowień drętwień). N

Kolejna sprawa to z pewnością też duże napięcia mięśniowe obręczy barkowej. Siedzenie przed komputerem, pisanie na klawiaturze, to częsty problem i przyczyna przykurczenia mięśni obręczy barkowej, ale głównie przedniej strony klatki piersiowej (takiego zamknięcia klatki, poprzez przykurcz mięśni piersiowych). I teraz tak, jeśli mięsień piersiowy mniejszy jest obkurczony, ma prawo uciskać na znajdujący się pod nim splot ramienny (czyli nerwy wędrujące z szyi do ręki), co oczywiście wywołuje od razu objawy neurologiczne.

Dlatego warto by było popracować dłużej z fizjoterapeutą, nad korekcją sylwetki, nad rozluźnienie odpowiednich mięśni, a wzmocnieniem tych które słabną przy pracy biurowej (np. tylna strona łopatki). Warto zastosować fizykoterapię - jak fala akustyczna, jak laser dla rozgrzania i rozluźnienia tych mięśni.

Jestem przekonany, że odpowiednia terapia pomoże znieść dolegliwości (najlepiej gdyby w trakcie jej trwania było kilka dni przerwy od pracy, czyli sylwetki prowokującej objawy).

Zapraszam do kontaktu, mailowego lub telefonicznego w razie dalszych pytań (na mojej stronie dane):

www .physioart.pl

Pozdrowienia,
Przemysław Jeziorski
Witam,

Bardzo dziękuję za zainteresowanie się moją osobą. Rehabilitacja w przypadku dotyczącym Pani polega na walce z objawami a nie przyczyną. Jednakże warto spróbować wizyty u dobrego fizjoterapeuty, ponieważ wiele osób z takimi przypadłościami po rehabilitacji nie odczuwa konieczności robienia operacji. Należy także pamiętać, że operacja nie daje pewności wrócenia do pełnego stanu zdrowia, dlatego tym bardziej proszę pomyśleć o fizjoterapeuty, który wie co robi.

W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt.
Zapraszam do gabinetu w Warszawie przy ul. Dzikiej 4a lok.3

Z poważaniem
mgr Magdalena Szleągowska
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam, Pani przypadek, choć opis nie jest bogaty w szczegóły, wydaje się być modelowym dla terapeuty manualnego, i leczenia zachowawczego. Znalezienie dobrego specjalisty w Łodzi nie powinno być problemem, a dobrze przeprowadzona pierwsza wizyta, określenie przyczyny dolegliwości określi kierunek leczenia. Najczęściej maksymalnie 5 wizyt określa czy z danym problemem można sobie poradzić w sposób zachowawczy, w tym przypadku myślę , że właśnie tak się stanie.
Pozdrawiam Serdecznie
Dzień dobry. Tak jak najbardziej można spróbować leczenia zachowawczego. Zachęcam do kontaktu. Pozdrawiam
Witam.
W takim wypadku jest wręcz wymagane najpierw leczenie zachowawcze. Polecam jednak wybrać dobrego specjalistę w tej dziedzinie, takiego, ktòry dobrze zdiagnozuje i poprowadzi leczenie. Ja akurat pracuję metoda McKenziego, która w takich wypadkach działa bardzo dobrze(zarówno pod względem kręgosłupa jak i stawów obwodowych). Polecam wybrać terapeutę crtyfikowanego lub dyplomowanego, są to sprawdzeni terapeuci po pełnym szkoleniu i egzaminie co daje pewność bezpieczeństwa i dobrej diagnozy.
Takiego terapeutę można znaleźć na stronie Instytu McKenziego Polska.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Dzień dobry! Rehabilitacja jest możliwa, warunkiem jest współpraca fizjoterapeuty z pacjentem i może potrwać znacznie dłużej niż jeden miesiąc, natomiast jest szansa uniknięcia operacji.
Szanowna Pani,
opisana przez Panią sytuacja jest spotykana stosunkowo często w codziennej praktyce Fizjoterapeuty i z reguły postępowaniem z wyboru jest kompleksowa rehabilitacja (ćwiczenia, terapia manualna, masaż, fizykoterapia itp). W Pani przypadku na pewno niekorzystnym zjawiskiem jest modelowanie rdzenia kręgowego. Jeśli lekarz/fizjoterapeuta odnajdzie oznaki ucisku rdzenia kręgowego podczas badania, wówczas zalecam szczególną ostrożność w rehabilitacji.

Oczywiście proszę się nie poddawać- najpierw kilkutygodniowa rehabilitacja, a gdy nie zauważy Pani poprawy, wtedy rozważa się zabieg operacyjny.

Pozostaję do dyspozycji i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Dzień dobry. Z przedstawionych przez Panią informacji, po konsultacji neurochirurgicznej - wynika, że jak najbardziej należy działać rehabilitacyjnie. Polecam terapeutę w Aleksandrowie Łódzkim - Tomasza W. Myślę, że uzyska Pani w jego gabinecie pomoc, której Pani potrzebuje.
Pozdrawiam.
Czy rzeczywiście w opisie badania istniała informacja o modelujących rdzeń kręgowy osteofitach? Rehabilitacja jest możliwa, polecam wizytę u dobrego osteopaty.
Proszę znaleźć Fizjoterapeutę, który zajmuje się terapią manualną.
Pozdrawiam
Witam serdecznie.
Wszystko zależy od tego czy uda Nam się wycofywać narastające objawy neurologiczne
( drętwienie, zaburzenie czucia itp) . Od tego uzależniony jest sukces terapii. Wnikliwa ocena kliniczna oraz wdrożenie terapii - to jedyna droga aby przekonać się co jesteśmy w stanie zrobić. Czas wystąpienia problemu jest na tyle korzystny, że istnieje realna szansa aby pomóc w rozwiązaniu Pani problemów.
Pozdrawiam mgr Piotr Iberhan
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Potrzeba dłuższej rehabilitacji szyi przy tak dużych zmianach. Najlepiej udać się do wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który poprowadzi to profesjonalnie, a nie na NFZ. Przy okazji zaleci codzienną profilaktykę, aby nie podrażniać dysku. Wtedy w Pani przypadku można liczyć na poprawę. Jeśli po miesiącu, dwóch nic się nie zmieni, to trzeba będzie ratować się operacją.

W celu skontaktowania się, proszę o wpisanie w wyszukiwarkę prm. waw. pl
W większości przypadków rehabilitacja powoduje odroczenie leczenia operacyjnego. Bardzo ważne jest jednak aby była prowadzona przez wykwalifikowaną osobę. Ważna jest również regularność spotkań oraz systematyczność i zaangażowanie pacjenta.
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam, w większości takich przypadków jak najbardziej jest możliwe leczenie fizjoterapeutyczne. Jednak aby dokładnie odpowiedzieć na to pytanie, potrzebne jest badanie i testy funkcjonalne w gabinecie, a nie opis MRI. Pozdrawiam
W opisie badania najbardziej znacząca wydaje się być zmiana krzywizny kręgosłupa szyjnego, pytanie czy jest to zmiana wtórna (wynikła np z wymuszonej postawy) czy pierwotna (coś co miało miało miejsce w dzieciństwie). ten drugi przypadek może powodować więcej problemów. Nie mogę Pani zbadać więc jest to tylko hipoteza. Zmiana ta jednak może wskazywać na duże zmiany napięciowe w obrębie górnej połowy ciała. Rehabilitacja w tym przypadku nie będzie łatwa i radzę poszukać dobrego specjalisty fizjoteraputy/osteopaty. Leczenie jest nie tyle możliwe co potrzebne i może być skuteczne. Z wizyty na wizytę powinno być lepiej.