wypięty języczek u rocznego dziecka

24 odpowiedzi
Witam.

Moja roczna córeczka bardzo często ma języczek wypięty, zauważylam to już od kilku miesięcy ale myślałam, że to normalne. Czy to minie? Czy może mieć w przyszłości problemy z mówieniem? Bardzo dużo mówi "po swojemu", często również "tata", "baba" .
Będę wdzięczna za poradę.
Szanowna Pani, nie wiem co znaczy "wypięty język" czy chodziło Pani o język wysunięty?Nie będę mogła Pani doradzić, ponieważ bardzo trudno udziela się porad, kiedy nie widziało się dziecka, nie zna się jego trudności oraz nie przeprowadzało się wywiadu odnośnie karmienia, oddychania, ssania i połykania. Pozdrawiam, Maria Kmiecik- Matrejek

Wysunięty język poza obszar jamy ustnej może wskazywać na obniżone napięcie mięśniowe. Należy wyeliminować wszystkie czynniki zewnętrzne mające na to wpływ (np. smoczki, butelki, kubki niekapki) oraz podjąć ćwiczenia usprawniające pionizację języka. Warto też zwrócić uwagę na to, czy córeczka nie chrapie podczas snu i skontrolować migdały u laryngologa. Brak pracy korekcyjnej może przyczynić się do powstania wad wymowy: seplenienia międzyzębowego, seplenienia prostego , lambdacyzmu czy rerania.
Witam serdecznie, niestety przez internet nie jestem w stanie zdiagnozować jak wygląda język oraz na jakim poziomie jest mowa dziecka. Bardzo proszę, jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą logopedą. Pozdrawiam, Gabriela Dykas
Czy język jest wypięty w łuk, wewnątrz jamy ustnej dziecka? Czy język jest wysunięty na zewnątrz jamy ustnej? Termin " wypięty " można dwojako rozumieć, a zmienia to wiele , jeśli chodzi o diagnozę. Pozdrawiam!
Dzień dobry,
"Wypięty", wysunięty języczek u córeczki może mieć różne podłoże, począwszy od złego nawyku, zbyt dużej masy języka, a skończywszy na osłabieniu jego mięśni. Niepokojący jest przede wszystkim fakt, iż przy wysuniętym języku oddycha się przez usta czyli wg nieprawidłowego toru oddechowego, który niesie za sobą wiele konsekwencji, jak np. powstawanie i utrwalanie wad wymowy czy infekcje górnych dróg oddechowych. Dlatego też proponuję udać się do logopedy, który stwierdzi jaka może być tego przyczyna i ewentualnie pokieruje Panią do odpowiedniego specjalisty (neurolog, laryngolog). Jeżeli zaś chodzi o mówienie "po swojemu", to obecnie córeczka jest w tzw. okresie melodii, która trwa od urodzenia do roku życia; stąd może bardzo dużo, długo i ciekawie mówić monologi, w których to roi się od zabawnych i niezrozumiałych słów.
Mam nadzieję, że pomogłem. Serdecznie pozdrawiam.
Tak jest to niepokojące bo świadczy o niskim napięciu mięśniowym w obrębie oralnym czyli ustno-twarzowych należy dokonać obszernego wywiadu z państwem oraz zbadać córkę Proszę również zauważyć jak jej twarz wygląda podczas snu czy są otwarte usta i czy się ślini jeśli nadal potrzebują państwo swoją decyzję Proszę przyjść na wizytę Pozdrawiam serdecznie
Witam, wysunięty język może być wynikiem przerostu trzeciego migdałka , przyczyną może być również wiotkość mięśni twarzy jak i języka. Moim zdaniem warto udać się do specjalisty dziecięcego -laryngologa by zobaczył czy przyczyną nie są powyższe rzeczy. Samo na pewno nie minie a pogłębi złe ustawienie języka w nabywaniu mowy. Warto udać się do logopedy by zalecił ćwiczenia dla dziecka,jednak najpierw laryngolog! Proszę pamiętać ,że nigdy nie jest za wcześnie na terapię logopedyczną. Pozdrawiam
Dzień dobry, praca języka w jamie ustnej jest bardzo ważna, informację które Pani przesłała są bardzo cenne jednak ważne jest w jakim dziecko jest wieku, czy w stanie spoczynku ma zamkniętą czy otwartą buzię, jak je, to że na początku rozwoju mowy dziecko po etapie głużenia i gaworzenia mówi po swojemy to nie jest niepokojący objaw, natomiat ważne jest aby wiedzieć czy dziecko nie stwarza własnych wyrazów ze względu na trudności artykulacyjne, które już mogą sygnalizować o problemie. Przedłużone ssanie smoczka, picie z butelki i co gorsza picie z kubków niekapków poprzez deformację zgryzu często powodują, że język dziecka nie jest prawidłowo spionizowany, leży na dnie jamy ustnej i wychodzi między zęby - należy a to zwrócić uwagę. Wydaje mi się, że warto zapisać się na jednorazową konsultację do logopedy w celu wykluczenia ewentuanych zaburzeń mowy, czy w celu treningu aby zapobiec deformacjom głosek czy innym zaburzeniom wymowy. Pozdrawiam Dominika Kozłowska
Dzieci często robią tak kiedy ząbkują. Warto zaobserwować czy nie występują inne trudności dot. napiecia mięśniowego, sposobu jedzenia i konsystencji przyjmowanych pokarmów, budowy aparatu mowy. Jeżeli sytuacja Panią niepokoi warto udać się na konsultację do specjalisty, który widząc dziecko będzie mógł je zbadać i ocenic funkcjonowanie, min. aparatu artykulacyjnego.
Roczne dziecko może jeszcze mówić "po swojemu" - należy obserwować czy stopniowo nabywa nowego slownictwa, a mowa doskonali się.
Języczek chętnie bym zobaczyła, bo dobrze byłoby sprawdzić przyczynę tego "wypięcia". Jakikolwiek problem to byłby nie będzie miał wpływu na rozwój mowy u dziecka. Ale już na jakość tej mowy może mieć bardzo w przyszłości bardzo duży. Proponuję wizytę w GabClinic, bo być może da się się ten problem "wypiętego" języka załatwić niemalże od ręki i na jednej wizycie.Pozdrawiam, Elżbieta Szabłowska.
Witam. Wypięty? To znaczy wysunięty między zęby,wargi? Proszę o więcej informacji na maila logom5@wp.pl Pozdrawiam
Dobry wieczór,
Wysunięty język u rocznego dziecka powinno się skorygować. Należy znaleźć przyczynę zaistniałej sytuacji (jak dziecko oddycha? jak wygląda karmienie butelką? czy dziecko używa smoczka?). W jakich sytuacjach język jest wysunięty, czy jest on cały czas w takiej pozycji? W przypadku tak małego dziecka korygujemy właściwe położenie języka w buzi podczas karmienia łyżeczką.
Szanowna Pani,wysuniety jezyk i niedomknieta buzia u dziecka wplywaja na nieprawidlowe ulozenie jezyka,a nawet szczeki,co moze spowodowac trudnosci w prawidlowym artykulowaniu dzwiekow mowy.Sugerowalabym wizyte u logopedy lub u laryngologa(byc moze jest to zwiazane z przerosnietym trzecim migdalkiem) w celu diagnozy.Pozdrawiam:)
Witam, w takiej sytuacji może Pani w pierwszej kolejności skonsultować dziecko laryngologicznie. Wykluczyć przerośnięty migdał co czasami powoduje uchylanie buzi i wysuwanie języczka ponieważ dziecko oddycha przez nieprawidłowo. Jeżeli tam będzie wszystko dobrze skonsultować z logopedą, który pokaże jak masować buzię aby języczek się cofał. Jeżeli chodzi o poziom rozwoju mowy to z tego co Pani napisała jest prawidłowy. Rok to pierwsze wyrazy i z czasem przyrost słownictwa. W 2r.ż dziecka powinny pojawić się proste zdania.
Witam serdecznie,
Wysunięty język u dziecka może świadczyć o wielu problemach, tym bardziej że utrzymuje się to od kilku miesięcy. Może być to obniżone napięcie mięśniowe, skrócone wedzidelko podjezykowe czy przerosniety migdał. W takim przypadku należy jak najszybciej skontaktować się z logopeda, który podczas badania oceni co jest przyczyną nieprawidłowego ułożenia języka. Wysuniety język w przyszłości może skutkować opóźnionym rozwojem mowy lub miedzyzebowa deformacja głosek. Tego objawy u dziecka nigdy nie należy lekceważyć. Pozdrawiam
Nie wiem na czym polega opisane przez Panią pojęcie "wypiętego języczka". Musiałabym zobaczyć dziecko i dopiero wtedy jestem w stanie wskazać ewentualne problemy, jakie mogą pojawić się w procesie rozwoju mowy lub rozwiać obawy.
Witam. Czy chodzi o język wsunięty między zęby?
Szanowna Pani, każde odstępstwo od normy (nawet nasze spostrzeżenia odmiennej, niestandardowej pozycji warg, żuchwy czy języka) budzą niepokój u rodzica i logopedy. Mam za mało danych, aby odpowiedzieć Pani na tyle kompetentnie, by odpowiedź była satysfakcjonująca zarówno dla Pani jak i dla mnie.
Po pierwsze użyte słowo "wypięty". Ja nie do końca wiem co miała Pani na myśli, bowiem wypięty może oznaczać wysunięty do przodu lub do tyłu, może oznaczać wyprężony (wypukły), napięty (wąski, ściśnięty) lub wysunięty bo "wypada"z buzi z uwagi na jego osłabione napięcie (jest miękki i wiotki). Tak więc sama Pani widzi, że do oceny potrzebne są bardziej szczegółowe informacje. Każda pozycja języka może oznaczać inną dysfunkcje/zaburzenie. Ponadto wypowiadanie "tata, baba" też mi nic nie mówi, bo nie słyszę jak dziecko wypowiada te słowa. Nic nie pisze Pani o jedzeniu, a to jest bardzo istotne. Jeżeli są kłopoty w podawaniu pokarmu/jedzeniu, połykaniu produktów zgodnych z wiekiem rozwojowym, czyli o konsystencji półstałych i stałych miękkich to funkcja języka jest nieprawidłowa i mamy prawo do niepokoju.
Jeżeli przyjmuje pokarm prawidłowo, nie ma problemów oddechowych, nawracających się infekcji górnych dróg oddechowych, refluksu, zapalenia ucha to Pani
obawy odnośnie zaburzeń artykulacji są przedwczesne.
Jeżeli będzie Pani zaniepokojona zapraszam do kontaktu na dysfagia@op.pl. Prześle Pani filmy, zdjęcia dziecka i będę mogła coś więcej powiedzieć. Pozdrawiam, Marta Szmaj
Witam,
Jeżeli miała Pani na myśli silne wypychanie języka podczas przełykania śliny, pokarmów, karmienia łyżeczką to trzeba udać się na konsultację do neurologopedy, który podczas diagnozy oceni budowę narządów artykulacyjnych, ich sprawność oraz funkcje pokarmowe.
Pozdrawiam
Witam. Nie na
Isała Pani, w jakim wieku jest córeczka ? Co znaczy wypięty języczek? Jeśli wysunięty między ząbkami, to zdecydowanie tak być nie powinno. Dlaczego ? W przyszłości moze wystąpić seplenienie. Cytuje Pani, co mówi, ale znów brakuje informacji, w jakim wieku jest mała i jakiego wieku dotyczy ten zasób słów? Proszę o więcej informacji,, bym mogła bardziej dokładnie odpowiedzieć na Pani pytania. Pozdrawiam. Krystyna Zielińska
Pojawiające się pierwsze słowa świadczą o prawidłowym rozwoju mowy. Inną sprawą jest sprawność aparatu mowy. Wysunięty język może być wynikiem skróconego wędzidełka podjęzykowego, efektem nieprawidłowego toru oddechowego (częste katary, powiększone migdałki), obniżonego napięcia mięśniowego w obrębie jamy ustnej... Przeżyj może być wiele... Jedyne, co mogę polecić, to konsultację z logopedą, który ocenia"na żywo" sytuację. Nawet, jeśli stresu on nieprawidłowości, to im wcześniej rudzianie się terapię tym szybsze efekty ????
Witam. Języczek wypięty może swiadczyc o obniżonym napięciu mięśniowym. Są masaże twarzy i języka powodujące cofnięcie go. To,że dużo mówi po swojemu to super. Mowa się rozwija. To etap swoistej mowy dziecięcej. Jak języczęk jest wypięty mogą w przyszłości byc problemy z głoskami syczącymi : s,c,z,dz, oraz szumiącymi: sz, cz,ż, dż jak również z niewyraźną mową. Proszę udac się na konsultację do logopedy. Jak Pani miałaby pytania to proszę zadzwonic. najlepiej porzmawiac. Pozdrawiam
Dzień dobry,
pisząc "wypięty język" ma Pani na myśli języczek wysunięty poza jamę ustną? Proszę mi napisać jak Córeczka je, tzn. czy pije z butelki, czy ssa pierś, czy próbujecie już innych pokarmów? I koniecznie, jak oddycha, czy śpiać również wystawia język? Czy oddycha nosem czy więcej buzią? Proszę również o odpowiedź na pytania: Czy córeczka reaguje na swoje imię? Czy jest z nią dobry kontakt wzrokowy? Tzn.czy obserwuje Pani usta, kiedy Pani do niej mówi, czy podąża wzrokiem za pokazywanymi przedmiotami? Czekam na odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie, Beata Bąk
Witam serdecznie,
U dzieci 12 miesięcznych pojawiają się pierwsze słowa lub ich części, które dla dziecka oznaczają konkretne rzeczy.Bardzo dobrze,że Pani córeczka dużo mówi również "po swojemu".Bardzo ważne jest rozumienie mowy osób z najbliższego otoczenia.Dziewczynka powinna szukać wzrokiem,a nawet może wskazywać palcem.Proszę zwrócić uwagę, czy reaguje na polecenia typu: daj, weź itp.
Rozwój mowy jest ściśle związany z rozwojem ruchowym.Przy wypowiadaniu wyrazów dziecko często zaczyna stawiać pierwsze kroki, wcześniej siadało, a jeszcze wcześniej podnosiło główkę.Dziecko roczne powinno wypowiadać w zakresie samogłosek: a,o,u,e,y,i,natomiast w zakresie spółgłosek powinny pojawić się: m, p, t,d.Pani córeczka je wymawia.
Obawia się Pani o "wypięty" języczek.Jeśli język jest mocno zaokrąglony, układający się w serduszko to powodem może być zbyt krótkie wędzidełko (to fałd po językiem).Przy usprawnianiu artykulatorów,czyli m. inn. języka bardzo pomocne jest podawanie pokarmów stałych, picie z kubeczka i przez słomkę.Wymienione czynności wzmacniają mięśnie artykulatorów.
Podsumowując należałoby ocenić, czy córeczka nie ma anomalii w budowie jamy ustnej: wędzidełka, warg i podniebienia oraz ocenić napięcie mięśniowe, które wpływa na zwieranie warg,jedzenie i połykanie, ruchy języka i tor oddechowy. Ocenić należałoby również odruchy ustno - twarzowe, koordynację oko - ucho i oko - język. Jeśli będzie Panią nadal niepokoił wysunięty języczek należałoby się zgłosić do specjalisty w celu rozpoznania problemu.Pozdrawiam i mam nadzieję,że chociaż odrobinę pomogłam.