wypełnienia amalgamatowe; aparat retencyjny

22 odpowiedzi
Dziekuje bardzo za odpowiedz! Czy w tej sytuacji powinnam zdjac aparat retencyjny bedac w ciazy? Okazuje sie rowniez, ze cos proawdopodobnie sie dzieje w jednym z zebow pod wypelnieniem amalgamatowym, ale z powyzszego wynika ze nie powinnam go w tej sytuacji ruszac (obecnie nie boli - wychodzi to ze zdjecia rtg), czy powinnam czekac do okresu po zakonczeniu karmienia?
Jeszcze raz z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam,
Kalina
Prosze nosić aparat retencyjny ,jeżeli ten nie spełnia swojej roli zapraszam do nas zrobimy lepszy niewidoczny
Pozdrawiamy zespół rojekdental.pl

Witam !!! Myśle ze nie trzeba zdejmowac retejner, będąc w ciąży , najlepiej skontaktować się ze swoim lekarzem ortodonta , rtg nie można wykonywać w ciąży , ale w czasie karmienia piersią , rtg można zrobić . Pozdrawiam
Dzień dobry, dostałam Pani pytanie - a raczej już korespondencję i nie wiem z jakim problemem się Pani zgłasza. Mam nadzieję ,że pomogą Pani inni lekarze znający problem. Pozdrawiam dr Kręcisz
Prawdopodobnie jest to fragment dyskusji z innymi lekarzami. W mojej ocenie nie ma powodów by zdejmować aparat retencyjny w ciąży. Jednocześnie ciąża i karmienie nie są przeciwskazaniami do leczenia stomatologicznego. Przewlekanie leczenia zachowawczego bywa boleśnie zaskakujące i rozczarowujące. Pozdrawiam, RS
Witam!
Najlepszym okresem leczenia stomatologicznego u pacjentek w ciąży jest przełom drugiego i trzeciego trymestru oraz on sam.
Ciąża nie jest powodem do ściągnięcia aparatu retencyjnego (retainera).
Jeżeli istnieje potrzeba interwencji stomatologicznej podczas ciąży, to jak pisałam trzeci trymestr ciąży jest najbardziej wskazany.
Oczywiście należy wymienić wypełnienie amalgamatowe ( w znieczuleniu odpowiednim dla kobiet w ciąży), opracować ubytek oraz zaopatrzyć w światłoutwardzalne wypełnienie, jeśli zaniechanie leczenia rokuje wystąpienie poważniejszych objawów, jak stan zapalny miazgi zęba. Nie rozumiem Pani postu pod względem chronologii. W ciąży nie wolno wykonywać zdjęć rtg poza nielicznymi stanami zagrażającymi życiu matki bądź dziecka. Pisze Pani potem, że karmi Pani piersią. Jeśli tak jest - nie jest to przeciwwskazaniem do usunięcia nieszczelnego wypełnienia z zachowaniem procedur podczas usuwania amalgamatu.
Pozdrawiam serdecznie
Joanna Ziółkowska
Nie zrozumiałam Pani pytanie, myślę że w ogóle ono do mnie nie dotarło. Prosz napisać jeszcze raz. Pozdrawiam
Nie,aparat retencyjny nie przeszkadza . Wypełnienia pod którymi się coś dzieje najlepiej wymienić nie czekając aż stan zęba się pogorszy.
Pozdrawiam
Aparat retencyjny nie jest przeciwwskazaniem w okresie ciąży.
Leczenie w drugim trymestrze ciąży jest bezpieczne i nie zagraża dziecku. W sytuacjach koniecznych leczenie przeprowadza się również w pozostałych trymestrach, gdy sytuacja tego wymaga, a interwencja lecznicza jest niezbędna.
W okresie karmienia również może się Pani leczyć stomatologicznie.
Pozdrawiam.
Dobry wieczor, nie uwazam zeby byly wskazania do sciagania aparatu retencyjnegochyba ze ortodonta zaleci inaczej.
Ja bym sie wstrzymałą z wymiana wyp.amalgamatowego nie wiem co jest pod spodem , nie widze zdjecia, ktore nie wiem keidy było wykonywane ?
pozdrawiam
Nie ma przeciwwskazań do ściągnięcia retainera w ciąży.Co do zęba z wypełnieniem almalgamatowym jak najbardziej można ke usuwać w okresie karmienia piersią,ja osobiście wszystkie wypełnienia amalgamatowe wyjmuję w osłonie koferdamu i przy asyscie.
za skromne informacje dotyczące ciąży jak i zęba, co jest na zdjęciu ???
Jeśli Pani czuje że coś z zębem jest nie tak najlepiej zgłosić się do lekarza żeby ocenił stan zęba. Co do retencji nie ma potrzeby zdejmowania chyba ze lekarz stwierdzi po badaniu inaczej
proszę precyzyjniej sformułować pytanie.Nie rozumiem, dlaczego chce Pani zdejmować aparat retencyjny z powodu ciąży.co do amalgamatu - na jakiej podstawie jest stwierdzone,że "coś się dzieje pod wypełnieniem" skoro potrzeba do tego zdjęcia,a jest Pani w ciąży zatem zdjęć nie należy robić.
Leczenie retencyjne prowadzi lekarz który prowadził leczenie ortodontyczne - to on może zdecydować. To czy należy zacząć leczenie zęba już czy poczekać do okresu po porodzie zależy od diagnozy którą można postawić na podstawie badania klinicznego na fotelu oraz zdjęcia rtg. Powinna się Pani udać do stomatologa.Pozdrawiam
Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do leczenia,po rozwiązaniu może mieć Pani mniej czasu:))
Dzień dobry,
W przypadku potencjalnych problemów z zębem warto w odpowiedniej osłonie usunąć wypełnienie amalgamatowe i właściwie odbudować ząb. Zwlekanie do końca karmienia nie jest najlepszym rozwiązaniem, oczywiście w zależności co widać na zdjęciu RTG:) Ciąża w żaden sposób nie wpłwa na leczenie retencyjne po leczeniu ortodontycznym.
Pozdrawiam
Piotr Bar
Witam, wydaje mi się, że nie dostałem Pani poprzedniego pytania. Jeśli karmi Pani piersią to nie ma przeciwwskazań do leczenia stomatologicznego. Pokarm dla dziecka można wcześniej odciągnąć w przypadku konieczności podania np. znieczulenia.
Dzień dobry, jeżeli ząb z wypełnieniem amalgamatowym obecnie nie boli, a może być do leczenia kanałowego co sugeruje rtg to lepiej poczekać do porodu- głównie chodzi o ponowne wykonanie rtg. Jeżeli zacznie boleć to leczenie, mimo ciąży i okresu karmienia jest konieczne!!! Natomiast aparatu retencyjnego jeżeli jest prawidłowo założony nie trzeba ściągać w czasie ciąży- chyba że przeszkadza i nie spełnia swojej funkcji.
Pozdrawiam serdecznie i życze dużo zdrowia
dr n. med. Katarzyna Jankowska
Dobry Wieczór. Wszelkie zmiany w sposobie użytkowania retainera powinny być uzgodnione z lekarzem ortodonta. Osobna sprawa to ubytek w danym zębie. Znieczulenia obecnie stosowane to preparaty bezpieczne i atestowane. Leczenie powinno odbyć się tylko wtedy, kiedy diagnostyka wskaże na taka potrzebę.
Szczegóły u swojego dentysty.

Pozdrawiamy z Katowic
W okresie ciąży przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na stan dziąseł i przyzębia brzeżnego. Niestety aparat retencyjny utrudnia utrzymanie prawidłowej higieny. Warto zwrócić się do profesjonalnej higienistki i zadbać o idealne oczyszczenie z kamienia i osadów. Co do wypełnień z amalgamatu, samo w sobie nie jest niebezpieczne, ale jeżeli jest nieszczelne trzeba je wymienić. Najlepiej w drugim trymestrze ciąży.
Powodzenia
Olaf Bronowicz
Myślę, że aparat retencyjny nie ma tutaj żadnego znaczenia. Jeśli chodzi o leczenie stomatologiczne w okresie ciąży (również dotyczy to wypełnień amalgamatowych) to nie ma żadnych przeciwwskazań. Być może zdjęcie RTG nie będzie potrzebne
Zdjęcie aparatu retencyjnego jest bezbolesne i można wykonać ten zabieg będąc w ciąży. Jeśli chodzi o leczenie zęba z wypełnieniem amalgamatowym to zależy od stanu zaawansowania próchnicy i od tygodnia ciąży. Najbezpieczniej jest leczyć zęby w 2 trymestrze ciąży. W pozostałych przypadkach decyzja o leczeniu zależy od zaawansowania procesu próchnicowego i innych objawów z nim związanych.