Wypadanie włosów, a kreatyna

4 odpowiedzi
Witam.
Czy suplementacja kreatyną w dawkach 3-5g/dziennie przez dłuższy okres (rok) może być przyczyną wypadania włosów ? Czy ewentualny wzrost dht, który został wykazany w badaniach naukowych może właśnie odpowiadać za to wypadanie jeśli jego poziom mieści się w normie ?
Pozdrawiam
Witam serdecznie
Pomimo prawidłowego poziomu testosteronu w surowicy dochodzi do łysienia androgenowego ze względu na zwiększoną czułość receptorów na dht w mieszkach włosów czy większą przemianę testosteronu w dht w mieszkach. Co do kreatyny to nie wpływa ona na łysienie typu androgenowego, co nie znaczy, że nie może spowodować innego typu łysienia. Zalecam konsultację dermatologiczną w celu oceny typu łysienia i zależnie od rozpoznania włączenia leczenia.
Pozdrawiam

Z treści tej wiadomości domyślam się, że jej autorem jest mężczyzna który stara się zbudować muskulaturę na siłowni. Kreatyna którą Pan zażywa temu właśnie służy a z mojego doświadczenia wiem, że nie są to jedyne środki brane przez osoby o podobnych zainteresowaniach. Wzrost DHT w wynikach wskazuje na podwyższony poziom testosteronu co może sugerować stosowanie i takich "wspomagaczy". Odpowiedź na Pana pytanie brzmi - tak, może to prowadzić do łysienia. Ale jego powodów może być znacznie więcej. Tylko wizyta u specjalisty dermatologa wykonującego badania trichologiczne może pomóc Panu odpowiedzieć na wszystkie pytania. Ewentualne leczenie może jednak oznaczać konieczność rezygnacji z Pana strony z wybranej drogi rozbudowy własnej postury.
Szanowny Panie,

Uznaje się, że u dorosłych suplementacja kreatyną do 25mg/db jest bezpieczna i nie powinna prowadzić do utraty owłosienia. Wyższe dawki wpływają już na wzrost DHT i w efekcie prowadzić mogą do łysienia androgenowego. Co ciekawe niekorzystny efekt zależeć man mniej od dawki, a więcej od długości suplementacji - większość badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania kreatyniny uznaje ją za bezpieczną pod warunkiem stosowania jej przez okres poniżej 6 miesięcy.

W Pana konkretnym przypadku, jeśli DHT mieści się w normie, z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością kreatynina nie jest przyczyną łysienia.

Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Bez dokładnego wywiadu, badania i szczegółowej oceny szerszych wyników laboratoryjnych niemożliwa jest ocena konkretnego przypadku. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska