Wypadanie włosów, a kreatyna

4 odpowiedzi
Witam.
Czy suplementacja kreatyną w dawkach 3-5g/dziennie przez dłuższy okres (rok) może być przyczyną wypadania włosów ? Czy ewentualny wzrost dht, który został wykazany w badaniach naukowych może właśnie odpowiadać za to wypadanie jeśli jego poziom mieści się w normie ?
Pozdrawiam
Witam serdecznie
Pomimo prawidłowego poziomu testosteronu w surowicy dochodzi do łysienia androgenowego ze względu na zwiększoną czułość receptorów na dht w mieszkach włosów czy większą przemianę testosteronu w dht w mieszkach. Co do kreatyny to nie wpływa ona na łysienie typu androgenowego, co nie znaczy, że nie może spowodować innego typu łysienia. Zalecam konsultację dermatologiczną w celu oceny typu łysienia i zależnie od rozpoznania włączenia leczenia.
Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Z treści tej wiadomości domyślam się, że jej autorem jest mężczyzna który stara się zbudować muskulaturę na siłowni. Kreatyna którą Pan zażywa temu właśnie służy a z mojego doświadczenia wiem, że nie są to jedyne środki brane przez osoby o podobnych zainteresowaniach. Wzrost DHT w wynikach wskazuje na podwyższony poziom testosteronu co może sugerować stosowanie i takich "wspomagaczy". Odpowiedź na Pana pytanie brzmi - tak, może to prowadzić do łysienia. Ale jego powodów może być znacznie więcej. Tylko wizyta u specjalisty dermatologa wykonującego badania trichologiczne może pomóc Panu odpowiedzieć na wszystkie pytania. Ewentualne leczenie może jednak oznaczać konieczność rezygnacji z Pana strony z wybranej drogi rozbudowy własnej postury.
Szanowny Panie,

Uznaje się, że u dorosłych suplementacja kreatyną do 25mg/db jest bezpieczna i nie powinna prowadzić do utraty owłosienia. Wyższe dawki wpływają już na wzrost DHT i w efekcie prowadzić mogą do łysienia androgenowego. Co ciekawe niekorzystny efekt zależeć man mniej od dawki, a więcej od długości suplementacji - większość badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania kreatyniny uznaje ją za bezpieczną pod warunkiem stosowania jej przez okres poniżej 6 miesięcy.

W Pana konkretnym przypadku, jeśli DHT mieści się w normie, z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością kreatynina nie jest przyczyną łysienia.

Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Bez dokładnego wywiadu, badania i szczegółowej oceny szerszych wyników laboratoryjnych niemożliwa jest ocena konkretnego przypadku. Pozdrawiam. Katarzyna Kowalska-Górska

Eksperci

Joanna Wantuch-Oszczak

Joanna Wantuch-Oszczak

Dermatolog, Lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej

Sulejówek

Martyna Sławińska

Martyna Sławińska

Dermatolog, Wenerolog

Kiełczów

Konrad Szymański

Konrad Szymański

Dermatolog, Wenerolog

Warszawa

umów wizytę
Joanna Płaza

Joanna Płaza

Dietetyk

Gdynia

Samuel Jung

Samuel Jung

Lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej

Kluczbork

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 44 pytań dotyczących usługi: wypadanie włosów
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.