Wyniki badania MRI wykazaly jedynie spłycenie lordozy lędźwiowej oraz na odcinku L5-S1 ustawienia ko

2 odpowiedzi
Wyniki badania MRI wykazaly
jedynie spłycenie lordozy lędźwiowej oraz na odcinku L5-S1 ustawienia kości krzyżowej w pozycji horyzontalnej (należy pamiętać, że badanie jest robione w pozycji odciążenia). Brak dyskopatii w odcinku L5-S1 I zmian zwyrodnienowych natomiast lekkie zmiany zwyrodnieniowe w odcinku szyjnym.
Może należało by wykonać podstawowe badanie całego kręgosłupa czyli RTG w pozycji stojącej, w projekcjach AP i bok? Chcialem zapytac czy jest to uleczalne samymi cwiczeniami poniewaz z braku fachowego rozpoznania przez ortopedow czy chiropractykow bol jest w dolnym odcinku kregoslupa juz 5 lat. Jesli boli to czy bola dyski, wiazadla, miesnie ? Bol jest rozmyty, mrowiacy, piekacy I pojawia sie przy wysilku fizycznym albo dlugim siedzeniu na miekkim siedzeniu, twarde krzeslo pomaga. Nagly ruch tez szkodzi I nie moge biegac. Zaczalem plywac I widze mala poprawe po pol roku. Bol mija po rozsciaganiu albo odpoczynku. Czy pilates albo knne korygujace cwiczenia pomoga I do kogo sie udac fizjoterapeuta czy neurolog? Dziekuje I Pozdrawiam
Witam,
Tak, można wyleczyć kręgosłup odpowiednio dobraną aktywnością fizyczną i stylem życia (choć poniżej 3% przypadków może wymagać zabiegu operacyjnego). Trudno jednoznacznie stwierdzić, które struktury generują ból u konkretnego pacjenta. Najczęściej jest to ucisk na struktury nerwowe. Może to dotyczyć samego dysku (zewnętrznych blaszek pierścienia włóknistego) jak i korzenia nerwowego. Ból może też pochodzić z innych rozciągniętych i niedokrwionych tkanek. Standardowe badanie RTG nie pokaże więcej niż MRI, więc nie ma sensu robić. Ja osobiście sugeruję fizjoterapeutów, którzy poprowadzą leczenie poprzez umiejętnie dobrany ruch. Ich listę znajdzie Pan na stronie Instytutu McKenziego w Polsce.
Życzę powrotu do sprawności,
Dominik Zakrzewski

Dzień dobry. Wyniki badań obrazowych są pomocne ale nie rozstrzygające - ogrom ludzi ma zmiany w położeniu kręgów / zmiany wytwórcze kości nie mając odczuć bólowych! Badania te powinny być w pierwszej kolejności włączone do badania funkcjonalnego w statyce i dynamice - czyli oceny tergo jak siedzisz, stoisz czy ruszasz się. Mówiąc pokrótce narząd ruchu w pierwszej kolejności powinien być badany poprzez ruch (nota bene: czy oceniłbyś sprawność samochodu przed jego zakupem na podstawie zdjęcia i suchego opisu od mechanika czy chciałbyś się jeszcze tym samochodem przejechać?)
Jeśli chodzi o wybór specjalisty- w pierwszej kolejności fizjoterapeuta ewentualnie osteopata. Osobiście rekomenduję takiego który pracuje łańcuchami mięśniowo-stawowymi GDS (praca z tkankami miękkimi, reedukacja ruchowa i posturalna) , terapią czaszkowo-krzyżową (Upledger Institute) lub technikami osteopatycznymi (terapeuci po szkoleniach Instytutu Barrala). Wszystkie powyższe łączy jedno - jest to inteligentna i precyzyjna praca z ciałem nakierowana na uwolnienie konkretnych tkanek i przez to lepsze wyrażanie ciała poprzez ruch.