Wydaje mi się, że mam pewien problem ze swoją osobowością i z myślami, które mi towarzyszą. Otóż z m

4 odpowiedzi
Wydaje mi się, że mam pewien problem ze swoją osobowością i z myślami, które mi towarzyszą. Otóż z mojego powodu nie układa mi się w związku, ponieważ wszędzie szukam spisku przeciwko mojej osobie, nie potrafię przetłumaczyć sobie, że mój partner naprawdę mnie kocha i że naprawdę inne kobiety go nie interesują. Wmawiam mu, że kocha inne, że na mnie mu nie zależy, co go również krzywdzi. Dodatkowo podczas kłótni mam coś takiego, że kompletnie nie docierają do mnie argumenty innych, ich uczucia, czy tłumaczenia a sama nie potrafię zapanować nad sobą i mówię wiele rzeczy, których naprawdę nie myślę, aby tylko jak najmocniej skrzywdzić drugą osobę podczas kłótni. Jak to zatrzymać? Co zrobić, żeby przyjąć do wiadomości tak oczywiste rzeczy, które widać gołym okiem, ale moja głowa podpowiada mi co innego?
Dzień dobry,

Wyobrażam sobie, że jest Pani trudno – w bliskiej relacji przeżywa Pani mnóstwo niepokoju, w wyniku czego reaguje Pani w sposób, który ujemnie wpływa na jakość Waszego związku i Pani samopoczucie. Dostrzega Pani rozdźwięk między realną sytuacją, a tym, co podpowiada Pani głowa – jakie produkuje myśli i do jakich uczuć i zachowań one prowadzą. Chce Pani zatrzymać to błędne koło. Psychoterapia może w tym pomóc – m.in. zrozumieć i oswoić tendencje do przeżywania bliskości jako czegoś dla Pani groźnego, w czym nie czuje się Pani spokojnie i bezpiecznie, tylko spodziewa się zranienia czy odrzucenia. Pozdrawiam serdecznie.

Dzień dobry. Bardzo cenne jest to, że dostrzega Pani trudność i potrzebę pracy nad problemowymi zachowaniami - to ważny zasób. Z Pani wiadomości wnioskuję również, że zależy Pani na partnerze oraz na bliskich. Myślę, że w tej sytuacji pomocna może okazać się psychoterapia poznawczo-behawioralna, która wiele uwagi poświęca właśnie myślom oraz przekonaniom, a także wynikającym z nich emocjom i zachowaniom. Uczy je rozumieć, przyjąć bardziej realistyczną perspektywę oraz zachowywać się w sposób niekrzywdzący (zarówno dla innych, jak i dla siebie). Zachęcam do kontaktu z psychoterapeutą. Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki.
Dzień dobry. Cennym jest już to, że Pani zauważyła te objawy i ma chęć do zmiany. Spotkanie z terapeutą pozwoli Pani zbadać ten temat i dowiedzieć się skąd pojawiają się u Pani takie objawy i je przepracowywać. Pozdrawiam Piotr Włodarczyk
Sytuacja, o której Pani pisze z pewności przynosi wiele cierpienia zarówno Pani jak i partnerowi. To że szuka Pani pomocy jest niezwykle cenne, bo daje szansę na to, by "poprawić: to, co Pani tak przeszkadza. Ale nad sposobem znalezienia odpowiedzi na Pani pytanie z listu - warto się solidniej pochylić. Sugeruję kontakt z psychoterapeutą. Wspólna rozmowa przybliży Panią do znalezienia rozwiązań i lepszego radzenia sobie z tym, czego Pani doświadcza ( i co cenne - ma do tego krytyczny stosunek, potrafi zauważyć jak Pani działa, kiedy rządzą emocje). Życzę powodzenia !