Wydaje mi się że mam fobię społeczną. Mam 24 lata i nie umiem się otworzyć przed nikim, nie mam żadn

5 odpowiedzi
Wydaje mi się że mam fobię społeczną. Mam 24 lata i nie umiem się otworzyć przed nikim, nie mam żadnych znajomych. Nawet w pracy moje kontakty z ludźmi ograniczają się do rozmowy o pracy, paradoksalnie pracuję w miejscu gdzie kontakt z ludźmi jest bardzo częsty. Mam problem z takim mniej oficjalnym kontaktem. Od paru miesięcy chodzę na psychoterapie i przez jakiś czas brałem różne leki (Asentra, zoloft, mozarin) i nie przyniosło to żadnego skutku. Nie potrafię się otworzyć nawet przed terapeutą i porozmawiać o tym co mnie najbardziej trapi. Czy warto byłoby wrócić do leczenia farmakologicznego? Może jakbym dłużej brał te leki to by w końcu mi trochę pomogły?
Dzień dobry, budowanie w sobie otwartości może zająć trochę czasu i to ważne, że kontynuuje Pan terapię. To, że zaczyna Pan dostrzegać frustrację terapią, to ważny ale i oczekiwany moment w terapii, bo oznacza że właśnie doszedł Pan do etapu w którym ma większą szansę popracować nad otwartością. To rzeczywiście jest trudne, bo prawdopodobnie dotyczy sedna, czyli mówienia o swoich utrapieniach i uczuciach zwiazanych z brakiem oczekiwanych, szybszych efektów. Zachęcam do uznania dla samego siebie, że Pan nie przerywa terapii tylko dalej pracuje. Kluczowe oczywiście będzie wyjawienie swoich odczuć w terapii. Może warto zadać sobie pytanie, co Pana blokuje, czy to coś w terapeucie, czy w przeszłych doświadczeniach. Co do włączenia ponownie leków to dobry temat do omówienia w terapii. Życzę powodzenia. Pozdrawiam, Beata Szulik-Bomba

Witam, ważne jest, aby swoje wątpliwości, także te związane z relacją terapeutyczną i procesem terapii, omawiać z terapeutą. Psychoterapia to długotrwały proces i czasem trzeba więcej czasu, aby otworzyć się przed terapeutą. Także kwestię brania leków najlepiej omówić z terapeutą oraz lekarzem psychiatrą. Pozdrawiam Justyna Wojciechowska
Dzień dobry. Zachęcam, by mimo wszystko kontynuować terapię, rozmawiając przy tym z terapeutą o swoich wątpliwościach. Znając całokształt sytuacji, terapeuta będzie w stanie skuteczniej doradzić w kwestii leków. Jeśli z kolei problem leży w osobie terapeuty, w złej relacji terapeutycznej, być może warto rozważyć zmianę? Polecam psychoterapeutów pracujących poznawczo-behawioralnie - te metody pracy są wysoce skuteczne w zwalczaniu objawów lęku. Przede wszystkim jednak warto, by również taka decyzja była poprzedzona szczerą rozmową z obecnym terapeutą. Pozdrawiam serdecznie.
Witam,

Opisane objawi rzeczywiście wskazują na zaburzenia lękowe. W rozwiązaniu tego typu problemów pomocne są zarówno leki stosowane w leczeniu tego typu dolegliwości jak i psychoterapia. Psychoterapia może trwać długo i krótko, zależy w jakim nurcie psychoterapeutycznym pracuje psychoterapeuta. W leczeniu fobii bardzo pomocna jest CBT - psychoterapia poznawczo - behawioralna. Pracuję właśnie w tym nurcie. W mojej ocenie w tym przypadku mamy do czynienia z pewnymi zniekształceniami poznawczymi dotyczącego własnej osoby, jej wad i zalet. Praca w tym nurcie nastawiona będzie na zmianę przekonań kluczowych oraz wyuczenie technik relaksacyjnych mających pomóc w przezwyciężaniu lęków.
Zapraszam do kontaktu.

Z uszanowaniem

Wojciech Kopytek
Współcześnie fobię społeczną można leczyć farmakologicznie i przy pomocy psychoterapii. Na sesjach terapeutycznych będzie Pani miała możliwość stopniowego oswajania się z lękiem oraz możliwość budowania własnej pewności siebie. Badania wskazują, że w wielu przypadkach łączne stosowanie farmakoterapii i psychoterapii przynosi bardzo dobre rezultaty.
Serdecznie pozdrawiam
Sugeruję wizytę: Psychoterapia indywidualna - 110 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.