Wychowywanie "łamaniem woli"

10 odpowiedzi
Nie chciałbym sam sobie stawiać diagnozy, jednakże mam wrażenie, że mam problem z konsekwencjami wychowywania w modelu "łamania woli". Przeczytałem kilka artykułów na ten temat i w dużym stopniu skutki w nich przedstawione pokrywają się z tymi odczuwanymi przez mnie. Nie czuję do końca swojej osobowości, niby studiuję na dobrej uczelni ale nie czuję żadnej satysfakcji i mam wrażenie, że od czasu liceum w pewnych aspektach nie poruszam się do przodu, z powodu niepewności co do swojej osoby nie nawiązuje głębszych relacji. Jestem w stanie dostosować się do innych i udawać, że jestem taki sam, ale bardzo mnie to męczy, jest to rodzaj gry, która trwa już bardzo długo i nie prowadzi do budowy siebie na dłuższą metę.
Czy możliwe jest w wieku 22 lat zniwelowanie lub przynajmniej ograniczenie skutków takiego wychowania?
Dzień dobry Panu,
jest Pan młodym człowiekiem i Pana układ nerwowy wciąż jest w fazie dojrzewania, dlatego to najlepszy moment na rozpoczęcie psychoterapii. Proces terapeutyczny pozwoli przede wszystkim dotrzeć do prawdziwego Ja, co przekłada się na jakość i satysfakcję z życia.
Pozdrawiam

Dzień dobry, wiele osób w wieku dojrzewania doświadcza różne konflikty tożsamościowe; nie są pewne tego kim są, co by chciały robić w przyszłości itp. Może być również i tak, że mogą one ulec także zaostrzeniu, gdy było się wychowanym w tak autorytarny sposób, jak Pan to opisuje; wówczas młoda osoba bardziej żyje i funkcjonuje dla rodzica, zgodnie z jego wyobrażeniami i ambicjami, a nie zgonie z własnym "ja". Myślę, że dobrze byłoby wybrać się na konsultacje do psychoterapeuty i przedstawić swój problem; może właśnie częste rozmowy z terapeutą pozwolą Panu zrozumieć siebie i odnaleźć własną tożsamość? Gorąco zachęcam do zapisania się na konsultacje terapeutyczne. Pozdrawiam
Oczywiście że można zająć się własnymi trudnościami. Nie jest to praca łatwa. Wymaga zaangażowania i chęci . Potrzeba zbudować dobra długoterminowe relacje psychoterapeutyczna i w niej przepracowac wiele problemów. Zachęcam. Z poważaniem. Lidia Tkaczyk
Zmiana jest możliwa w każdym wieku. Jest Pan młodym człowiekiem, całe życie przed Panem i warto je przeżyć w zgodzie ze sobą i z satysfakcją. Dużo zależy od Pana chęci i motywacji do zmiany Pana funkcjonowania. Warto znaleźć terapeutę i razem z nim się przyjrzeć temu, co się z Panem dzieje. Powodzenia!
Witam, proszę skorzystać z konsultacji z psychologiem. Ma Pan potrzebę odnalezienia siebie, poznania swojego prawdziwego "ja". Taka potrzeba, świadomość że robi Pan coś w niezgodzie ze sobą jest już pierwszym krokiem ku zmianie. Pozdrawiam serdecznie
Witam Pana. Z uwagą przeczytałam Pana post i myślę, ze warto byłoby przyjrzeć się temu co i z jakiego powodu się z Panem dzieje. Widzę, że to jest źródłem braku satysfakcji. Warto rozważyć przynajmniej konsultację u psychologa psychoterapeuty. W każdym wieku jest możliwe dokonanie zmiany a najważniejsza jest motywacja.
Trzymam za Pana Kciuki
Pozdrawiam ciepło
Szanowny Panie, dzięki psychoterapii mozliwe są ogromne zmiany w myśleniu, przeżywaniu i działaniu! Zmiany, o których Pan pisze są jak najbardziej w zasięgu reki, choć pewnie będą wymagały od Pana pracy. Polecam Panu skontaktować się z dobrym psychoterapeuta, najlepiej posiadającycm certyfikat uznanej organizacjai, lub znajdującym się w procesie certyfikacji. Psychoterapia może być dla Pana fascynującą przygodą! Pozdrawiam
Dzień dobry,
jak Pan słusznie zauważył nie warto samodzielnie stawiać diagnozy. Brak satysfakcji, niepewność, trudności w relacjach społecznych wyznaczają obszary, nad którymi można pracować. Proponuję rozważyć kontakt ze specjalistą. Indywidualne konsultacje psychologiczne, wspomagane dodatkową diagnostyką, pozwolą odnaleźć Pana mocne strony i przygotować skuteczne formy wsparcia.

Pozdrawiam
Maciej Krzymowski – psycholog, seksuolog, diagnosta
Dzień dobry,
moim zdaniem problem o którym Pan pisze, a mianowicie brak pewności siebie, odwagi to wyrażania otwarcie swojego zdania nawet gdy jest inne od pozostałych osób, życie nie według swoich standardów czy niepewność co do swoich potrzeb, brak poczucia swoich granic to są tematy, które śmiało można poruszać na psychoterapii. Psychoterapia jest procesem w którym człowiek może spojrzeć na siebie w inny sposób, doświadczyć takich elementów siebie, które były ukryte. Z całą pewnością przy dobrej więzi z psychoterapeutą, która ma charakter korekcyjny (w stosunku do wcześniejszych doświadczeń z dzieciństwa), można przepracować urazy i krzywdy z przeszłości aby żyć pełnią życia tu i teraz.
Pozdrawiam.
Dobry wieczór. Jestem terapeutą systemowym, czyli ukierunkowanym m.in. na pracę z rodzinami, czy - w pracy indywidualnej - na pracę bazującą na relacjach w rodzinie, panujących tam schematach zachowania, przekazach rodzinnych, sposobach wychowania itp... Niezależnie od Pana wieku może Pan pracować nad tym, co Pana trapi - ma Pan prawo oraz szereg możliwości na to, by "zajmować się" tym, co w Pana postrzeganiu nie jest akceptowalne, sprawia dyskomfort. Często jest tak, że rodzina, w której się wychowywaliśmy jest kluczowa z punktu widzenia trudności w funkcjonowaniu dorosłej już osoby. Uświadomienie sobie takich zależności jest dobrym punktem wyjścia do zdrowej i adekwatnej pracy terapeutycznej. Pozdrawiam i życzę powodzenia. Karolina Piórkowska.
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.