wybór psychoterapii

12 odpowiedzi
Zmagam się z pewnymi dolegliwościami psychicznymi. Około 2-3 lata temu przez 6-12 miesięcy odbywałem psychoterapię. Nie znam niestety diagnozy - psycholog nie podał mi, a ja nie pytałem. Na podstawie samoobserwacji i posiadanej przeze mnie wiedzy myślę, że ciepię na jakąś formę nerwicy, objawiającej się lękiem uogólnionym oraz lekką fobią społeczną. Do tego cierpię na niskie poczucie własnej wartości i lęk przed oceną oraz publicznymi występami. Wybieram się na psychoterapię, nastawiam się na długi i systematyczny proces. Szukam terapii, która będzie skoncentrowana nie tylko na rozwiązywaniu wewnętrznych konfliktów, ale też pracy nad poczuciem własnej wartości, podniesieniem samooceny, integracją subosobowości, praktycznym radzeniu sobie w życiu społecznym i ćwiczeniach redukujących poziom lęku. Rozważam też przeprowadzenie wcześniej na własną rękę testu MMPI (w odpowiedniej placówce). Czy to dobry pomysł? Czy dobrze znać swoje dolegliwości przed rozpoczęciem psychoterapii? I najważniejsze: jaki rodzaj psychoterapii Państwo polecacie i gdzie znajdę najlepszych specjalistów w tym zakresie w Warszawie? A może nie psychoterapia tylko coś innego?
Zapraszam Pana na konsultację do mojego gabinetu. Nie polecam diagnozowania się na własną rękę, bo to może tylko pogorszyć Pana obecny stan, jeśli w żaden sposób nieprzygotowany dowie się Pan o sobie czegoś przykrego lub całkowicie zaskakującego. Diagnoza bardziej potrzebna jest terapeucie, żeby skutecznie pomagać osobie, z którą pracuje. Ja prowadzę terapię w nurcie humanistycznym, co oznacza m.in. to, że głęboko wierzę w to, że każdy człowiek ma w sobie wszystko, co jest mu potrzebne do satysfakcjonującego życia, i trzeba tylko tego razem poszukać.
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Witam Pana, trwałe zmiany w mózgu co do zachowań zachodzą po ok 3 latach pracy psychoterapeutycznej to opinia psychiatrów. Nikt do tej pory nie wynalazł złotej pigułki nawet Chińczycy, trwałe zmiany są możliwe przez pracę własną. Pozdrawiam Jacek Dzikowki.
Szanowny Panie! Ja pracuję w nurcie psychoterapii humanistycznej ,która przede wszystkim zajmuje się człowiekiem nie stawianiem diagnoz. Oczywiście może Pan przeprowadzić testy ale ja chętnie z Panem będę pracować . Pozdrawiam serdecznie Maria Zarzycka
Spotykam się z Państwem w Warszawie raz w miesiącu. Najbliższe wolne terminy na spotkania to 13-14 stycznia. Zapraszam na godzinną kosnultację, będzie Pan mógł zdecyzować czy chciałby Pan ze mną pracować terapeutycznie i w jakich obszarach możemy się poruszać. Z wstępnego opisu Pana oczekiwań wszystkie mieszczą się w obszarach z którymi pracuję. Serdecznie zapraszam
Witam serdecznie, z uwagi na przestawiony temat, uważam, że najlepiej będzie możliwe ustalenie celów terapii na spotkaniu, w trakcie wywiadu - wiele spraw uwidoczni się w tym także - ew. objawy lękowe. Jeśli chodzi o testy, to można je zrobić, decyzja należy do Pana. Serdecznie zapraszam i pozdrawiam
Odpowiadając na Pana pytania czy test to dobry pomysł, czy dobrze jest znać dolegliwości przed rozpoczęciem terapii, odpowiadam: to zależy. Ma Pan doświadczenie terapii własnej w tym kontekście zachęcam do refleksji, dlaczego efekt jest niezadowalający – niewłaściwy terapeuta, niewłaściwy rodzaj terapii, może inny czynnik. Być może potrzebuje Pan rozważyć terapię indywidualną i grupową jednocześnie lub jakąś formę warsztatów wspieranych terapią indywidualną w tym samym czasie.
Pozdrawiam
Jeśli jest Pan zdecydowany na podjęcie pracy nad sobą to proszę się nie wahać. Każdy rodzaj psychoterapii daje narzędzia do pracy nad podanymi przez Pana objawami i ma odpowiednie techniki i narzędzia do budowania własnej samooceny, gruntowania osobowości, poznawania siebie pod wieloma względami. Jeśli jest Pan przekonany do MMPI to może Pan spokojnie od tego zacząć. Terapeuta MMPI może również poprowadzić psychoterapię długoterminową. Proszę zapytać o kwalifikacje w tym zakresie. Trzymam kciuki i powodzenia.
Witam.
Opisywane przez Pana dolegliwości sugerują, że Pana pomysł udania się do specjalisty jest bardzo słuszny. Miał już Pan kontakt z psychologiem, więc ma Pan w tym zakresie doświadczenie. Sądzę, że najlepiej wybrać specjalistę i nawiązać z nim dłuższą współpracę. Być może obecnie potrzebuje Pan dłuższej pracy terapeutycznej w relacji z terapeutą. Z wybranym terapeuta może Pan przedyskutować inne formy wsparcia.
W Warszawie jest bardzo dużo uznanych placówek psychoterapeutycznych. Trudno mi polecić jedną, co też nie byłoby chyba w pełni etyczne.Ważne, aby sprawdzał Pan kwalifikacje pracujących tam osób. Tym rodzajem terapii o jakiej może Pan pomysleć jest terapia psychodynamiczna. Życzę wszystkiego dobrego
Dzień dobry,
Widać, że Pan przeanalizował swoje trudności, a taki wgląd i refleksja nad własnymi problemami jest bardzo korzystna podczas psychoterapii. Myślę, że opisane przez Pana jak najbardziej kwalifikują się do spotkań z psychoterapeutą. Jest wiele szkół psychoterapeutycznych, które zajmują się podobnymi problemami. Osobiście, może również dlatego, że pracuję w tym podejściu, terapia poznawczo - behawioralna jest jedną z najbardziej skutecznych w leczeniu zaburzeń lękowych. Pozostałe trudności również będzie miał Pan możliwość przepracowania podczas terapii. Może również zdecydować się Pan na terapię poznawczo-behawioralną z elementami terapii schematu, która pomoże zidentyfikować i przepracować tryby w jakich Pan funkcjonuje. W Warszawie jest wielu specjalistów zajmujących się terapią zaburzeń lękowych w podejściu poznawczo-behawioralnym. Nie polecę Panu konkretnego terapeuty, pozostawiam wybór dla Pana, który terapeuta najbardziej Panu odpowiada. Proszę zapoznać się z ofertami poradni. Na stronie każdej z nich jest opis dodany przez terapeutów na własny temat, przedstawiający doświadczenie i obszary problemowe, w których pracują.
Pozdrawiam
Maciej Misztal
Dzień dobry,
Proponuję raczej spisać sobie wszystkie objawy i przypomnieć sobie w jakim czasie zaczęły występować niż robić testy psychologiczne. Terapeuta zazwyczaj jest w stanie określić osobowość po konsultacji. Co do Warszawy proponuję Laboratorium Psychoedukacji lub centrum Dialogu. Oba ośrodki są rekomendowane przez PTP i pracują pod stałą superwizją. Po konsultacji pokierują dalej.
Pozdrawiam
Aneta Adamkowska
Opisywane problemy wymagają długoterminowej psychoterapii, najlepiej w nurcie psychodynamicznym. Dla każdego najlepszym specjalista może być ktoś inny, tutaj bardzo ważna jest relacja z terapeutą, więc czasem nie uda się znaleźć dobrego terapeuty od razu. W przypadku zainteresowania zachęcam do kontaktu. Prowadzę terapię długoterminową z podobnymi problemami.
Witam,

Dobór podejścia terapeutycznego to wypadowa trudności klienta, sposobu w jaki funkcjonuje na co dzień i odbiera doświadczenia emocjonalno - poznawcze oraz osobistych preferencji, jeśli jest zorientowany w zapleczu teoretycznym. Badania pokazują jednak, że w skuteczności procesu mniej istotne jest podejście terapeutyczne, a bardziej relacja terapeutyczna, motywacja oraz możliwość poszerzania wglądu, wprowadzania i próbowanie nowych zachowań oraz monitorowania. W tym aspekcie poszczególne szkoły różnią się technikami, które mają jednak doprowadzić do tego samego celu jakim jest poprawa.

Dobrze trafić do placówki, gdzie można odbyć konsultację, a zespół jest na tyle duży i różnorodny, że w miarę potrzeby zostać przekierowanym do innego specjalisty, który będzie miał już komplet informacji wstępnych. Oszczędza to czasu i "powtarzania się" oraz daje możliwość spełnienia indywidualnych potrzeb.

Osobiście nie polecam Panu testów, zwłaszcza MMPI, który jest testem klinicznym i bardzo specjalistycznym. Niewiele Panu da informacja, że na poszczególnych skalach ma Pan taki i taki wynik, co będzie oznaczać, że ma Pan taki i inny zestaw cech i zachowań. Jestem przekonany, że Pan dobrze wie i bez testu, z czym się Pan mierzy i co chybiłby zmienić. Ujęcie tego w liczby wyników i opis raportu nie pomoże Panu w zmianie. Może natomiast obciążyć i utrudnić wybór priorytetów. Testy wykonuje się na potrzeby różnych diagnoz i dokumentów wymaganych przez instytucje i świadczeniodawców, którzy definiują tabele świadczeń i określają co komu z jaka diagnozą przysługuje. Testy kliniczne mogą też służyć wydawaniu zaświadczeń lub opinii w niektórych kwestiach uregulowanych prawnie. W psychoterapii są niepotrzebne.

W razie pytań, zapraszam.
KE