wracający ból w klatce piersiowej

7 odpowiedzi
Dzień dobry,
jestem mężczyzną, mam 27 lat.
Dokucza mi ból w klatce piersiowej od kilku tygodni. Ból ma charakter uciskajacy, ale czasami zakłuje. Występuje jak na zdjęciu z linka poniżej (wskazuję palcami), ale często ukierunkowuje się też bliżej ostatnich żeber.

fotowrzut.pl/tmp/upload/8H3X5FZL5G/3.jpg

Zgłaszałem się do lekarza specjalisty, dostawałem leki przeciwbólowe, przeciwbakteryjne oraz leki wstrzymujące wydzielanie kwasu żołądkowego.
Ból trwał jakieś 3 tygodnie i można powiedzieć, że trochę ustał. Teraz pojawił się znów i trwa od tygodnia. Nie ma zależności między tym co jem a intentywnością bólu.
Oprócz bólu nie mam żadnych innych objawów, biegunki, wymiotów, czy gorączki.

Bardzo proszę o fachowe porady. Ciągle się tym przejmuję i im więcej czytam tym bardziej się boję.

Poniżej wstawiam linki do zdjęć z wykonanych badań (USG jamy brzusznej, morfologia, gastroskopia):

fotowrzut.pl/tmp/upload/E7QRF2BYL2/1.jpg
fotowrzut.pl/tmp/upload/8H3X5FZL5G/4.jpg
fotowrzut.pl/tmp/upload/8H3X5FZL5G/1.jpg
fotowrzut.pl/tmp/upload/8H3X5FZL5G/2.jpg
Witam; uciskający ból w klatce piersiowej zawsze wymaga pilnej diagnostyki obejmującej EKG oraz sprawdzenie enzymów: troponiny raz CK-MB. Jeżeli, a mam nadzieję, że tak się stanie, wykluczymy w ten sposób ostry zespół wieńcowy, wskazana byłaby pewnie próba wysiłkowa, ewentualnie w dalszej kolejnosci Echo serca. Warto również sprawdzać raz dziennie ciśnienie krwi w spoczynku, czyli minimum po 1 minutach siedzenia lub leżenia.

Witam Pana.
W opisanym przez Pan przypadku nie da się poradzić drogą internetową. Ważne w tym wypadku jest szczegółowe zebranie wywiadu oraz dokładne badanie lekarskie i ewentualne wykonanie dodatkowych badań. Zdjęcia tych opublikowanych, jakkolwiek pomocne, nie pozwalają odpowiedzić na Pańskie pytanie.
Konieczna wizyta lekarska
Witam. Z punktu widzenia pulmonologa proponuję wykonać RTG klatki piersiowej.
Pozdrawiam.
Arek Brodowski.
Nie mogę albo nie potrafię otworzyć fotowrzutów a najważniejsze byłoby w którym dokładnie miejscu występuję ból i czy on pojawia się albo nasila np przy ucisku palcami a może w czasie ruchów klatki piersiowej albo głębokich oddechów. Wydaje mi się , że ten ból poza dokuczliwościa nie stanowi zagrożenia.
pozdrawia Czesław Drozd
Witam, jeżeli jest Pan obciążony wywiadem sercowo-naczyniowym, wczesnymi zgonami w rodzinie - sugeruję na wszelki wypadek wykonać próbę wysiłkową ekg na bieżni. Na wszelki wypadek.
Jeżeli leki hamujące wydzielanie kwasu solnego w żołądku pomogły, sugeruję je pobrać przez jakiś czas np. 3 m-ce. Tym bardziej, jeżeli gastroskopia była wykonywana na tych lekach ( może leki "podleczyły" zmiany np w dwunastnicy.
Z innej bajki... wynik TSH ma Pan za wysoki jak na swój wiek ( pomimo prawidłowej normy laboratoryjnej). Jeżeli w rodzinie były choroby tarczycy, proszę powtórzyć wynik TSH wraz z anty-TPO, a jeżeli nie- kontrolne TSH za pół roku.
Zastrzegam, że takie korespondencyjne doradztwo jest trudne, bez badania pacjenta...
w Pana badaniach lab zwraca uwagę graniczny poziom glukozy, w gastrsokopii brakuje wyniku testu ureazowego, w celu wykluczenia zakażenia helicobacter pylori. W dalszej diagnostyce proponuję wykonaie testu obciążenia glukozą - sprawdzenie czy nie ma zaburzeń gospodarki węglowodanowej ew cukrzycy. Zgłaszane objawy mogą również sugerować rodzaj nerwobólu, należałoby sprawdzić też czy nie ma skrzywienia kręgosłupa piersiowego. W takim przypadku ulgę przynosi rehabilitacja, oraz systematyczne ćwiczenia.
Po wykonaniu badań najlepiej zgłosić się do internisty, popdsumować wyniki oraz dalszą diagnostykę.
Ból jak Pan to trafnie określa dotyczy rejonu klatki piersiowej, sądząc po zdjęciu lokuje się na przyśrodkowej części lewego łuku żebrowego, nie jest więc lokalizacyjnie związany z jamą brzuszną, nie widzi Pan też żadnego związku z bólem w kontekście spożywanych pokarmów, ani nie ma żadych doleglowości nazwijmy je szeroko -żołądkowych. Prezentowane przez Pana wyniki są świetne- gratuluję. Co zatem może Pana boleć w tym miejscu: przede wszystkim ściana klatki piersiowej, a konkretnie brzeg żebra, co może być skutkiem promieniowania bólu z kręgosłupa- tu pytanie o pracę - głownie ciężką, fizyczną, lub o niewygodną schyloną pozycję przy pracy siedzącej- czy coś takiego występuje? jest też możliwość uciśnięcia sobie przez Pana klatki piersiowej, w sposób niekoniecznie brutalny- np. przy schylaniu się przez jakąś przeszkodę, co może skutkować trwającymi do 2 miesięcy bólami żeber i mostka - taką mają urodę. Nie pisze Pan czy ból reaguje na głębokie ruchy oddechowe i ogólnie ruchy klatki piersiowej- jeśli tak, to jest to ten rodzaj bólu o którym wspominam.. Może być dokuczliwy, ale nie powinien stanowić żadnego zagrożenia. O ile nie będzie się Pan jakoś szczególnie forsował i powtarzał urazu - ustąpi sam.
Pozdrawiam.