wole guzkowate toksyczne

1 odpowiedzi
Witam
Moje wyniki z TSH to 1,75 i 1,74 T4F to 0,84 a TPO 0,90.
Wynik badania USG tarczycy: płat prawy o wymiarach 25*20*40 mm-obj. 10,60cm3, płat lewy o wymiarach 17*9*34mm obj. 6,58cm3. Prawy płat tarczycy wypełnienie jest ognisko lito-torbielowate z przewagą komponenty płynowej poprzedzielanej tkankami przegrodnymi. Część lita obecna głownie w od strony przyśrodkowo-dolnej guzka. Zmiana dobrze odgraniczona. Wskazania biobsja.
Wynik biobsji: krew, liczne hemosyderynofdagii oraz normotypowetyreocyty. Obraz cytologiczny odpowiada zmianie łagodnej.
Po konsultacji z lekarzem endokrynologiem, usłyszałam że jest to wole guzkowate toksyczne które należy usunąć jak najszybciej, czyli operacja (jednakże nie dostałam skierowania do szpitala). Na następny dzień udałam się do gabinetu i telefonicznie przez panią sekretarkę uzyskałam informację że mam przyjść za 3 miesiące z nowym wynikiem TSH i zobaczymy co wtedy. Moje pytanie brzmi: czy konieczna jest operacja? czy lekarz może z dnia na dzień zmienić tak zdanie?
W Pani pytaniu brak jest danych potwierdzających występowanie wola guzowatego toksycznego (jeżeli nie przyjmowała Pani leku tyreostatycznego to wynik TSH praktycznie wyklucza takie rozpoznanie). Brak jest również wymiarów zmiany ogniskowej w tarczycy. W tej sytuacji nie mam prawa decydować o tak ważniej dla Pani decyzji (choćby dlatego, aby po wnikliwszej analizie nie zmienić swojego zdania).
Pytanie dotarło do mnie 25 października 2016 r.