Woda w osierdziu i bardzo słabe serce

4 odpowiedzi
Witam.chciałabym się zapytać czy da radę przywrócić mojej mamie zdrowie.moja mama ma lat 60, 3 lata temu wykryto u niej złośliwego raka piersi,pierś amputowali i dostała wszystkie chemie było ich 16 ,co się okazało od 2 lat moja mama ma problemy z sercem ,migotania ,zadyszki i nie może sapać w nocy po brakuje jej tchu ,ma też tarczyce i teraz wykryto u niej wodę w osierdziu ,lekarz powiedział że nie mogą jej wstawić stymulatora ponieważ ma wodę w osierdziu i serce ma w bardzo kiepskim stanie i to chemia jej osłabiła serce już przy 4-tej powinni odstawić chemie ,a podawali jej do końca ,stan pogorszył się bardzo ,lekarz mówił że nie mogą jej pobrać próbki z osierdzia ,ponieważ ma za mało wody i boją się że przebiją jej serce i nie wiedzą skąd ona się bierze i czy to nie jest rakowe. Była w kilku szpitalach, aktualnie również w jednym przebywa i chcą ją wypisać ,mama się poddaje już powoli bo szpital na szpital gada że nic nie robią ,a dalej jest to samo.proszę mi napisać czy jest jakaś szansa na poprawę serca?,bo na razie dają jej tab.na wzmocnienie serca i na wodę ,żeby jej zeszła,robili jej dzisiaj echo serca i lekarz mówił że woda nie schodzi (co to może oznaczać)? ,chciałabym znaleźć do mamy lekarza który mógł by jej pomuc .Opisałam jeszcze jednemu lekarzowi mamy historię i napisał to:
" być może trzeba pomyśleć o założeniu urządzenia zwanego kardiowerterem-defibrylatorem (ICD) bądź urządzeniem resynchronizującym (CRT), ale decyzja o ewentualnej implantacji urządzenia wymaga brania do uwagę między innymi jaka jest przewidywana długość życia pacjentki. Jest to trudne i dla rodziny bolesne, ale obecnej wiedzy, jeżeli pacjentka nie rokuje przeżycia 12 miesięcy to nie kwalifikuje się do tego zabiegu , gdyż realne korzyści z tych urządzeń chorzy odnoszą po 12 miesiącach.
Podstawą leczenia niewydolności serca są leki z różnych grup w tym leki moczopędne , które zmniejszą duszność, obrzęki oraz zmniejszają ilość płynu w worku osierdziowym. "

Proszę o jak najszybszą odpowiedź co można zrobić w tym przypadku. Paulina.
Szanowna pani. Bardzo mi przykro, ale na podstawie przedstwionych przez Panią informacji, na pytanie dotyczące możliwości pomocy Pani manie odpowiedzieć się zwyczajnie nie da. W swoim opisie skupiła się Pani na sercu i płynie w worku osierdziowym, a to zdecydowanie zbyt mało, żeby wypowiadać się na temat jakiegokolwiek leczenia bądź rokowania. Ze swojej strony absolutnie nie ryzykowałbym stwierdzeń dotyczących wczczepiania ICD, CRT czy jakiejkolwiek innej terapii, bo z Pani opiu (opartego z pewnością na informacjach pozyskanych od lekarzy) nie wynika nawet jednozancznie jaka jest jego etiologia (może jest to skutek niewydolności serca po chemioterapii, a może wynika z zaawansowania choroby nowotworowej). Bez wglądu w całośc dokumentacji medycznej i, co najważniejsze, bez zbadania Pani mamy nie odważyłbym się osobiście na jakiekolwiek spekulacje..
Pozdrawiam serdecznie

Witam, przychylam się do odpowiedzi pana doktora, ujął to bardzo trafnie. Na razie pozostaje leczenie farmakologiczne, które miejmy nadzieję w tym przypadku pozwoli poprawić kondycję serca i zmniejszyć ilość płynu w worku osierdziowym. Niestety może to długo trwać, wyrównanie ciężkiej niewydolności serca może zająć nawet kilka tygodni i dłużej.
Pani Paulino,
Bardzo mi przykro czytać o wielkich problemach Pani mamy. Jak sobie Pani zapewne zdaję sprawę jest bardzo trudno poradzić coś mając jedynie bardzo dokładny opis, który Pani przedstawiła. Wynika to z faktu, iż należy wziąć pod uwagę pewne szczegóły choroby Pani mamy, o których nie jest Pani zapewne informowana ponieważ jest to wiedza specjalistyczna. Myślę, że należy sobie zadać odpowiedz na dwa podstawowe pytania, czy uszkodzenie mięśnia sercowego jest następstwem stosowanej w przeszłości chemioterapii. Drugie pytanie to czy płyn w osierdziu gromadzi się z powodu niewydolności serca czy choroby nowotworowej. Myślę, że lekarze opiekujący się Pani mamą właśnie próbują znaleźć odpowiedz na te pytania i to w pewnym sensie ukierunkuje dalsze postępowanie oraz rokowanie.
Mam nadzieję, że moja odpowiedz w jakimś sensie chociaż Panią satysfakcjonuje.
Pozdrawiam
Jan Biegus
Dzień dobry! Pani pytanie spłynęło do mnie z serwisu Znany Lekarz dopiero dziś. Niestety obawiam się, że nie mogę Pani dać Pani innej odpowiedzi niż lekarz, który już Pani odpowiedział na to pytanie. Podejrzewam, że płyn w osierdziu jest albo wynikiem schyłkowej niewydolności serca w przebiegu kardiomiopatii toksycznej po chemioterapii, która być może nałożyła się na wcześniej istniejącą, ale nierozpoznaną chorobę serca albo jest to objaw choroby nowotworowej. W obu sytuacjach rokowanie jest bardzo poważne i tak, jak już się Pani dowiedziała żadnych form agresywnej terapii nie podejmuje się u chorych, których spodziewany czas przeżycia wynosi poniżej 12 miesięcy. Musi Pani zdawać sobie sprawę, że układ kardiowerter-defibrylator nie leczy i nie zmieni niczego w komforcie życia Pani Mamy, a najprawdopodobniej przysporzy dodatkowych cierpień. To urządzenie zapobiega jedynie następstwom zagrażającej życiu arytmii, a taka wcale nie musi w najbliższych 12 miesiącach u Pani Mamy wystąpić. Funkcja resynchronizacji owszem jest formą leczenia, ale jej działanie ogranicza się do grupy chorych z określonym zapisem EKG. Nie jestem w stanie powiedzieć Pani, czy cokolwiek by wniosła nie widząc zapisu EKG. Niemniej również do tej formy leczenia odnoszą się zalecenia minimalnego spodziewanego czasu przeżycia 12 miesięcy, niezależnie od przyczyny niewydolności serca. Zatem pozostaje intensywne leczenie farmakologiczne.