Witam serdecznie moje pytanie brzmi Miałam robiona gastroskopie wyszło wszystko w porządku jednak

3 odpowiedzi
Miałam robiona gastroskopie wyszło wszystko w porządku jednak ciągle mam zgage taka że pali mnie mostek i czuje się jak smok. Miałam podawany ulgastran i controloc20. Chwilowo przeszło jednak od nowa mam straszną zgage. Co mam dalej zrobić gdzie się udać.
Zgaga jest spowodowana nadmiarem tłuszczu w diecie lub reakcją organizmu na nietolerancje pokarmowe. Proszę się obserwować, po których produktach występuje najczęściej i zwyczajnie wyeliminować je z diety. Jeśli występuje prawie po wszystkim trzeba zrobić testy na nietolerancje pokarmowe.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Wg mojego stanu wiedzy powyższa przyczyna Twoich zaburzeń może mieć podłoże czynnościowe. Mechanizm pojawiania się refluksu i zgagi już opisywałem ale i tym razem się powtórzę:
Żołądek jest połączony z przełykiem a przełyk z górnym odcinkiem kręgosłupa (trzonami kręgów) przez włókna Charpy'ego. W jamie brzusznej panuje ciśnienie dodatnie a w jamie klatki piersiowej (gdzie znajduje się przebiega i przyczepia) przełyk. Jeśli dana osoba ma wzmożone napięcie w obszarze prostowników grzbietu ( np. bardzo mocno używa tylko tej grupy mięśni w stosunku do innych grup mięśniowych w codziennym funkcjonowaniu) to to wzmożone napięcie powoduje utratę kifozy piersiowej - co daje wyprost w kręgosłupie piersiowym (plecy płaskie). Ten wyprost przenosi napięcie na przełyk przez wspomniane wyżej włókna a przełyk - zgodnie z modelem tensegrity( ciągłości napięcia) - na żołądek. Gdy żołądek jest pociągany do góry to m in. ze względu na różnicę ciśnień między ww jamami ciała " to niejako "dzieli się " swoją zawartością z przełykiem. Zwróć proszę uwagę, że osoby które mają problemy w obszarze brzucha (refluks,kolki, nudności etc.) ustawia swoje ciało właśnie w pozycji zgięciowej - to właśnie ta pozycja zmniejsza napięcie w obszarze trzewii!!
Jeśli chcesz spróbować trwale pozbyć się swoich gastrycznych objawów ( a nie tylko łagodzić ich objawy poprzez dietę/ leczenie farmakologiczne) to szukaj terapeuty specjalizującego się w terapii / osteopatii wisceralnej/trzewnej. Są to odpowiednie rękoczyny służące normalizacji napięć tkanek zarówno przyczynowych jak i reaktywnych. Życzę powodzenia,
Daniel
Oprócz wyżej podanych przyczyn, żołądek może być niedokwaśny i wskutek tego wpust się otwiera
powodujac zgagę którą często możemy pomylić z nadkwaśnością. Czy podczas gastroskopii było sprawdzone pH żołądka ? Można też zrobić biorezonans lub prosty test sody by sprawdzić czy żołądek jest nadkwaśny czy niedokwaśny

Eksperci

Karolina Sępkowska

Karolina Sępkowska

Dietetyk

Warszawa

Kesja Płecha

Kesja Płecha

Dietetyk

Gliwice

Magdalena Antoniuk

Magdalena Antoniuk

Dietetyk

Gdynia

Wioleta Piętka

Wioleta Piętka

Dietetyk

Wolsztyn

Monika Meglicka

Monika Meglicka

Pediatra

Warszawa

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 102 pytań dotyczących usługi: refluks żołądkowo-przełykowy
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.