Witam serdecznie. Jestem kobietą, mam 30 lat i jestem w bardzo szczęśliwym i udanym związku. Od kilk

2 odpowiedzi
Witam serdecznie. Jestem kobietą, mam 30 lat i jestem w bardzo szczęśliwym i udanym związku. Od kilkunastu lat zażywam paroksetynę (Faxolet) i nigdy nie miałam orgazmu. Wydaje mi się, że jest to spowodowane powyższym lekiem. Pytanie do seksuologów. Czy są jakieś środki farmakologiczne, które odwrócą skutki powyższego leku i sprawią, że będę mogła mieć orgazm? Dodam, że miałam rok przerwy w zażywaniu paroksetyny, ale do orgazmu było mi wciąż daleko (co zapewne miało związek z PSSD). Zamierzam udać się do seksuologa, natomiast najpierw chciałam się zorientować, czy jest szansa leczyć moje zaburzenie seksualne.
Szanowna Pani,
droga do osiągnięcia orgazmu ma dwutorowy przebieg: fizjologiczny i psychologiczno-emocjonalny. Oznacza to, że aby doświadczyć orgazmu niezbędne jest pobudzanie obu tych obszarów. Pisze Pani o kilkunastoletnim przyjmowaniu Paroxetyny - leki typu SSRI mogą wpływać na obniżanie poziomu libido i tym samym zaburzać fizjologię reakcji seksualnych, czyli mogą pojawiać się trudności z osiąganiem orgazmu. Najczęściej odstawienie leku przywraca prawidłowe funkcjonowanie w sferze seksualnej na poziomie fizjologicznym. Można również próbować dobrać inny lek, być może o mniejszym negatywnym wpływie na libido. Druga kwestia jest taka, że skoro przyjmuje Pani leki, to rozumiem, że jest powód natury psychologicznej. Oznacza to, że samo odstawienie leku nie da gwarancji osiągania orgazmu. Same leki nie rozwiązują problemu uruchamiającego obniżony nastrój/depresję, które same w sobie utrudniają, czy też uniemożliwiają przeżywanie satysfakcji z bliskości fizycznej. Pisze Pani, że przyjmuje leki od kilkunastu lat - zachęcam do rozważenia psychoterapii, która może pomóc rozpoznać trudności wpływające na Pani stan, a także może sprzyjać odstawianiu leków. Myślę, że niezbędna jest konsultacja psychiatryczna (psychiatra-seksuolog) w kwestii omówienia wpływu leków na Pani funkcje seksualne oraz włączenie psychoterapii (psycholog - seksuolog) w cykl leczenia. Zadbanie o oba obszary (kwestie medyczne i psychologiczne) może sprzyjać osiąganiu satysfakcji w seksie. Warto też zastanowić się nad przebiegiem zbliżenia seksualnego. Być może brakuje w nim zachowań, pieszczot, sytuacji, czasu - czynników niezbędnych dla Pani do osiągnięcia odpowiedniego stanu podniecenia, który dopiero daje podstawy do osiągnięcia orgazmu. W tej kwesti także zachęcam do konsultacji u psychologa-seksuologa.

pozdrawiam serdecznie
Ewa Krawczyńska

Szanowna Pani.
Po długotrwałym przyjmowaniu leków antydepresyjnych z grupy SSRI rzeczywiście mogą pojawić się lub nasilić już istniejące dysfunkcje seksualne, zarówno w trakcie przyjmowania, jak i później. Sama depresja także nie sprzyja satysfakcji seksualnej i może być przyczyną zaburzeń w tym zakresie. Niekiedy psychiatrzy dla zniwelowania lub złagodzenia skutków ubocznych SSRI przepisują Trazodon, który poza działaniem antydepresyjnym może powodować ustąpienie dysfunkcji seksualnych.