Witam serdecznie, ból kolana lewego zmusił mnie do wizyt w pracowniach USG oraz MR. Po badaniu MR wy

8 odpowiedzi
Witam serdecznie, ból kolana lewego zmusił mnie do wizyt w pracowniach USG oraz MR. Po badaniu MR wysunięto następujące wnioski:
1. Uszkodzenie rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej z jej ekstruzją, chondromalacją przedziału tylno-przyśrodkowego;
2. Uszkodzenie chrząstki rzepki w części przyśrodkowej - chondromalacja stopnia II / III;
3. Obrzęk szpiku w okolicy stawu piszczelowo-strzałkowego bliższego.

Na podstawie w/w wniosków prosiłbym o informację odnośnie prawdopodobnego leczenia oraz wytłumaczenie w przystępny sposób co mi dolega.
Pozdrawiam serdecznie
Mamy do czynienia z wczesnymi zmianami zwyrodnieniowymi stawu kolanowego w postaci rozmiękania chrząstki stawowej. Jedną z ich przyczyn jest z pewnością uszkodzony tylny róg łąkotki przyśrdokowej. Jej uszkodzenie i ekstruzja nie jest wskazaniem do leczenia operacyjnego. Można podjąć leczenie zachowawcze (nieoperacyjne) podając do stawu preparaty wzmacniające strukturę chrząstki stawowej, m.in. pochodne kwasu hialuronowego, osocze bogatopłytkowe lub komórki macierzyste

Dzień dobry!

Leczenie powinno przebiegać zgodnie z ustalonym wcześniej planem. Plan leczenia można ustalić po postawieniu właściwego rozpoznania. Nadal - pomimo rozwoju technik badań obrazowych - rozpoznanie w ortopedii stawia lekarz klinicysta w oparciu o osobistą rozmowę oraz badanie przedmiotowe. Badania obrazowe stanowią uzupełnienie badania klinicznego.

Przedstawiony opis USG stawu kolanowego wskazuje na średniozaawansowane zmiany zwyrodnieniowe. Należy pamiętać, że pomimo tego opis może przedstawiać faktyczne zmiany w budowie kolana, wcale nie musi oznaczać to, że opisane zmiany są przyczyną dolegliwości.

Wobec powyższego zapraszam do gabinetu - zbadam, postawię rozpoznanie i zaproponuję sposób leczenia.

Piotr Staszczuk
Sugeruję wizytę: - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Jestem lek.wet, nie pomogę
Witam, należałoby najpierw zdiagnozować z czym jest problem i na tej podstawie dobrać leczenie. zapraszam do gabinetu
pozdrawiam
Konrad Skrzat
Decyzję odnośnie postępowania terapeutycznego można podjąć jedynie po pełnym badaniu fizykalnym. Łąkotki to amortyzatory stawu kolanowego . W przypadku ich uszkodzenia dochodzi do szybszego zużywania chrząstki stawowej ( chondromalacji st .I-IV) z powodu niewłaściwych przeciążeń. Obrzęk szpiku ww. okolicy może sugerować stan zapalny.
Leczenie najprawdopodobniej operacyjne- artroskopia
Brak danych odnośnie urazu lub jego braku, wieku, oczekiwanej aktywności fizycznej. Jak wygląda RTG ? Jakie są problemy z tym kolanem ? Należy kolano zbadać i zobaczyć rezonans i dopiero wtedy można powiedzieć coś więcej.
W zależności od ww. danych leczenie może polegać na rehabilitacji lub nawet leczeniu operacyjnym. Pozdrawiam
Dzień dobry,
niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie- wszystko zależy od Pana wieku, aktywności, przeszłości chorobowej (urazy/zabiegi itp.) i badania fizykalnego przeprowadzonego przez ortopedę w gabinecie... Z badań dodatkowych przed wizytą u ortopedy należałoby jeszcze zrobić RTG kolan.
Pozdrawiam.