Witam proszę o interpretacja wyniku badania holtera pacjent 72 lata Pacjent był monitorowany met

8 odpowiedzi
Witam
proszę o interpretacja wyniku badania holtera pacjent 72 lata
Pacjent był monitorowany metodą holtera przez 23 godziny i 24 minuty.
W czasie całego zapisu MIGOTANIE PRZEDSIONKÓW - Wartość średnia rytmu wynosiła 74 /min, maksymalna 123 /min 0 10:21 :35 (w czasie szybkiego marszu), minimalne HR 43 ./min 0 03:05:35 (jeden z epizodów bloku P-K zaawansowanego w czasie snu).
Maksymalna pauza RR wynosiła 2394 ms i wystąpiła 0 04:14:42. Zarejestrowano 36 pauz dłuższych niż 2000 ms- epizody bloku P-K zaawnsowanego.
Zarejestrowano w sumie 147 pobudzeń komorowych, w tym 4pary, 15 epizodów bigemnii komorowej, I trigeminii.
Pacjent nie zgłosił istotnych dolegliwości w trakcie trwania badania.
Jeśli pauzy i epizody bloku występują w ciagu snu czyli w nocy a w ciagu dnia
pacjent czuje sie dobrze , nie ma omdleń ani zawrotów głowy to wynik tego holtera nie wskazuje na konieczność implantacji rozrusznika. Jednak u starszej osoby ( ponad 70 lat) zaburzenia przewodzenia impulsów elektrycznych w sercu mogą sie pogłębiać wiec taki Holter wymaga powtarzania co kilka miesięcy. Z Holtera wynika tez ze rytm komór w trakcie migotania jest prawidłowy, wiec najpewniej pacjent nie odczuwa arytmii jaką jest utrwalone migotanie przedsionków. Bezwzględnie trzeba stosować leczenie przeciwkrzepliwe.

Trudno interpretować badanie bez wywiadu z pacjentem. Pytanie od kiedy trwa arytmia, parametry badania echa serca. Na ta chwilę bez wskazań do rozrusznika. Należy wykonać echo serca i badania krwi podstawowe z parametrami nerek i hormonów tarczycy. Włączyć leczenie wg standardów kardiologicznych, rozważyć umiarowienie pacjemta przy prawidłowym echo.
Dzień Dobry.
Trudno o interpretację wyniku holtera, bez znajomości pacjenta. Bo lekarz najczęściej powinien leczyć pacjenta a nie wyniki badań dodatkowych. Postępowanie zależy do zgłaszanych objawów oraz formy stwierdzonego bloku zaawansowanego.
Jan Biegus
Utrwalone migotanie przedsionków w wieku 72 lat jest wskazaniem do stosowania doustej antykogulacji (leki obniżające krzepliwość krwi, takie jak Xarelto, Pradaxa, Eliquis lub Acenocumarol bądź Warfaryna). Leki te stosuje się w celu uniknięcia groźnego powikłania migotania przedsionków jakim jest udar mózgu.
Duża ilość pauz w pracy serca powyżej 2 sekund oraz zaawansowany blok przedsionkowo-komorowy może być wskazaniem do implantacji stymulatora serca. Konieczne jest dokładne zebranie wywiadu przez lekarza.
Pacjent wymaga konsultacji kardiologicznej.
Do interpretacji wyniku badania Holtera potrzebna jest znajomość pacjenta, jego dolegliwości, wyników innych badań, dotychczasowego przebiegu choroby i leczenia; sam wynik został opisany w pytaniu.
Dzień dobry! Interpretacja wyniku każdego badania dodatkowego odbywa się tylko i wyłącznie w oparciu o zebrany wywiad lekarski oraz badanie. Mogę napisać tylko, że pacjent w czasie rejestracji miał migotanie przedsionków oraz przerwy pomiędzy skurczami serca nieprzekraczające 3 sekund. Nie odpowiem na pytanie, jakie powinno być dalsze postępowanie nie znając pacjenta.
zapis ekg jest nieprawidłowy i wymaga wdrożenia odpowiedniego leczenia, m.in. leku przeciwkrzepliwego, jesli nie ma ku temu przeciwwskazań. Ze względu na opisane epizody bloku p-k zaawansowanego konieczny jest kontakt z kardiologiem
Witam serdecznie,
wynik jest niepokojący. Wskazana jest konsultacja kardiologiczna. Trzeba pamiętać, że to jest jedynie badanie dodatkowe, a nie jedyne kryterium do podejmowania decyzji klinicznych.
pozdrawiam serdecznie,
Wojciech Szychta