Witam. Od półtora roka walczę z kandydozą - Candida albicans - jest to wynik badania na podstawie wy

9 odpowiedzi
Witam. Od półtora roka walczę z kandydozą - Candida albicans - jest to wynik badania na podstawie wymazu języka. Słyszałam, że trzeba zastosować odpowiednią dietę, niestety różne źródła różnie tę diętę interpretują. Jeśli jest to możliwe, chciałabym wykaz konkretnych "rzeczy", co mogę rzeczywiście jeść, a czego nie. Niestety nie stać mnie na wizyty prywatne :( Dodam, że jestem przebadana wzdłuż i wszerz (m.in. gastroskopia, kolonoskopia, wszystkie podstawowe badania i jest ok).
Dzień dobry
Dieta powinna zostać opracowana z wykluczeniem lub bardzo dużym ograniczeniem spożycia cukrów prostych, które są pożywką dla grzybów. Przede wszystkim wyklucza się wszystkie słodycze, pieczywo cukiernicze oraz przetworzone, owoce - zawierając fruktozę (cukier prosty) oraz mleko (zawiera laktozę - to dwucukier, ale także ograniczamy ten produkt). Eliminuje napoje dosładzane i soki oraz żywność przetworzoną, fast-foody. Warto oczyścić organizm i przede wszystkim wzmocnić odporność. Nie znam Pani trybu życia oraz odżywiania, ale często zalecamy wzmocnienie odporności poprze odpowiednie odżywianie, suplementację witaminy D (wcześniej należy zbadać poziom we krwi), oraz poprawę pracy jelit.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Maławska

Witam,
najprostsza zasada do której należy się stosować to unikanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Więcej na temat postępowania dietetycznego w kandydozie w artykule:
dietetycy.org.pl/kandydoza-jak-okielznac-ekspansje-c-albicans/
Dzień dobry,
a może zainwestuje Pani w książkę "Leczenie dietą. Wygraj z candidą!" autorstwa Pana Marka Zaremby? Bo w krótkiej jednorazowej poradzie przez Internet (w dodatku bez wywiadu żywieniowego i dostępu do Pani badań) trudno opisać w pełni dietę zalecaną w Pani przypadku.
Życzę powodzenia w znalezieniu skutecznej diety! Mam nadzieję, że książka okaże się pomocna :-) Pozdrawiam Ewa Bieniak
Proszę wykluczyć z diety produkty zawierające cukier ( cukry proste ) łącznie z napojami słodzonymi, produkty wysoko przetworzone, fast-foody, drożdże , alkohol. Zaleca się zakwaszenie żołądka. Można zastosować również dietę
oczyszczającą jelita przez okres 14-20 dni Pozdrawiam. Anna Sochacka.
Dzień dobry
Dieta w kandydozie obejmuje przede wszystkim eliminację produktów zawierające cukry proste. Dobrze, aby wyeliminowała Pani z diety wszelkiego rodzaju słodycze (ciastka, czekoladę, cukierki, itp), miód, sos ketchup, wody smakowe, słodzone napoje, a także soki owocowe. Należy również ograniczyć lub wyeliminować owoce świeże i suszone ze względu na zawartą w nich fruktozę. Jeśli ciężko Pani zrezygnować z owoców, proszę wyeliminować chociaż te, które mają dużą zawartość cukru (banany, winogrona, owoce suszone, owoce z puszki, jabłka, gruszki, czereśnie, śliwki). Warto również wyeliminować ze swojej diety mleko, jeśli natomiast nie jest Pani w stanie całkowicie wyeliminować mleka i przetworów mlecznych, proszę spożywać produkty fetmenyowane, jak np, jogurt naturalny lub kefir, ale w ograniczonych ilościach. Bezwzględnie należy wyeliminować z diety alkohol. Proszę również wyeliminować produkty zawierajace drożdże, a więc wszystkie wyroby piekarnicze i cukiernicze. Dozwolone są natomiast wszystkie warzywa (zwłaszcza czerwone, żółte i zielone), orzechy czy w ograniczonych ilościach owoce jagodowe (malina, borówka). Niektóre źródła podają, że dopuszczalny jest ksylitol, ja jednak nie zalecam takich form zamienników cukru. Taką dietę można stosować minimum 4 tygodnie. Oczywiście są to tylko wskazówki, najlepiej udać się do dietetyka po poradę, który dobierze odpowiednie produkty do faktycznego stanu zdrowia i odpowiednio zbilansuje jadłospis. Proszę pamiętać, że jeśli istnisją u Pani inne choroby współistniejące (np. cukrzyca czy choroby tarczycy) należy odpowiednio zmodyfikować dietę. Warto również wprowadzić jednocześnie kurację probiotykami (jeśli nie ma przeciwwskazań), o które można zapytać w aptece. Zdaję sobie sprawę, że dieta jest dość restrykcyjna, dlatego proszę chociaż w części wprowadzić zaproponowane zmiany, a do najważniejszych należą eliminacja cukrów prostych, a więc słodyczy i owoców oraz produktów zaeietających drożdże, bezwzględny zakaz spożywania alkoholu i przynajmniej ograniczenie produktów mlecznych. Ważna jest również kuracja probiotykami. Pozdrawiam.
Dzień dobry. Dieta w przeroście Candida Albicans powinna opierać się przede wszystkim na produktach jak najmniej przetworzonych, należy wyeliminować cukier znajdujący się w żywności pod wieloma postaciami i unikać drożdży. Trzeba więc zrezygnować ze słodzenia, słodkich napojów, lodów, słodyczy, wyrobów cukierniczych itp. Produkty powinny być z niskim indeksem glikemicznym i tutaj należy zwrócić uwagę także na owoce. Powinno się zadbać o odpowiednio dużą ilość błonnika pokarmowego (zboża pełnoziarniste, kasze, warzywa surowe i ugotowane) i jednoczesne nawodnienie. To pozwoli na oczyszczenie jelit. Jeśli chodzi o suplementację mogę polecić krople z oregano (silne właściwości przeciwgrzybiczne) oraz odpowiednie probiotyki (bez drożdży).
Witam. Niestety, nie napisała Pani nic o przebiegu leczenia, jego skutkach oraz aktualnie występujących objawach. To istotne, gdyż nie ma specjalnej diety w kandydozie, choć z pewnością warto wykluczyć z diety cukier i słodycze, napoje słodzone. Jeżeli cierpi Pani z powodu wykwitów, nadżerek, swędzenia czy pieczenia w jamie ustnej, aby uniknąć dodatkowego drażnienia, posiłki i napoje powinny mieć temperaturę zbliżoną do temperatury ciała. Ze względu na to, że kandydoza jest chorobą, która zwykle dotyka osoby z obniżoną odpornością można zadbać o właściwe odżywienie organizmu i wsparcie układu odpornościowego dietą - jeść regularne, pełnowartościowe posiłki 5 razy dziennie, dołączając do każdego z nich porcję warzyw lub owoców. Mamy sezon więc wybór jest duży. Warto włączyć także produkty kiszone takie jak ogórki małosolne, kapusta kiszona z której można zrobić smaczne i wartościowe surówki. Przy komponowaniu posiłków proszę uwzględnić:
* mięso drobiowe, wołowe, podroby, ryby, jaja, biały chudy ser, jogurty z żywymi kulturami bakterii, chude mleko, rośliny strączkowe - mamy właśnie sezon na bób i fasolkę szparagową,
* pieczywo na zakwasie, makarony, kasze różnego rodzaju, np. gryczana, jęczmienna, jaglana, komosa ryżowa,
* oleje roślinne tłoczone na zimno bogate w przeciwzapalne kwasy tłuszczowe omega 3 takie jak lniany, rzepakowy (tylko na zimno do sałatek). Na ciepło oliwa z oliwek (rafinowana), oragnizcozna ilośc masła kaloranego, oleju kokosowego. Zrezygnowałabym natomiast ze smażenia na olejach słonecznikowym czy z pestek winogron. Doskonałym źródłem zdrowych tłuszczy są także orzechy włoskie, awokado, nasiona lnu (całe, namoczone i następnie zblendowane można łączyć z koktajlami z owoców i warzyw), tłuste ryby morskie i słodkowodne takie jak łosoś, sardela, makrela, karp, pstrąg tęczowy przygotowane na parze.
Ewentualną suplementację probiotykami proszę omówić z lekarzem prowadzącym.
Pozdrawiam.
Dzień dobry. W kandydozie najważniejsze to zadbać o to by wzmocnić układ odpornościowy i właściwą, ,zróżnicowaną dietę.
Wykluczyć cukry proste, żywność wysoko przetworzoną, fast-foody, napoje kolorowe, alkohol. ograniczyć owoce zwłaszcza o wysokim indeksie glikemicznym. Wprowadzić do jadłospisu rośliny strączkowe, produkty kiszone i dobrej jakości oleje oraz nasiona i orzechy. Te ostatnie najlepiej łuskane, obierane bezpośrednio przed zjedzeniem. Nasiona i orzechy, z których przemysłowymi metodami usunięto łupinę, szybko jełczeją i stanowią źródło wolnych rodników, osłabiających układ odpornościowy. Można wprowadzić do diety czosnek. Ma właściwości wiruso i grzybobójcze. Nie niszczy jednak korzystnej flory bakteryjnej jelit. Dodatkowo warto wprowadzić zielone rośliny. Są bogate w chlorofil , który działa oczyszczająco i powstrzymuje rozprzestrzenianie się bakterii i grzybów. Warto więc dodawać do potraw pietruszkę (natkę), kapustę włoską, jarmuż, liście buraka (botwinka), można tez wspomóc organizm mikro-algami takimi jak spirulina, chlorella, zielone pędy jęczmienia, trawy pszenicznej.
Wyleczenie kandydozy jest procesem wymagającym cierpliwości i konsekwencji czego Pani życzę.
Pozdrawiam
Dzień dobry. Wśród produktów powodujących drożdżycę znajdują się niektóre kiszonki, chleb na drożdżach, napoje alkoholowe, używki, jak również jedzenie spożywane w nadmiarze. Wieloskładnikowe posiłki są przyczyną patogennej fermentacji w układzie trawiennym, czyli dokładnie tego, co idealnie potrafią wykorzystać do rozwoju drożdże.

Do rozwoju Candidy i degradacji sił trawiennych przyczyniają się również powtarzające się kuracje antybiotykami o szerokim spektrum działania. W przypadku konieczności zażywania antybiotyków w trakcie i po antybiotykoterapii niezbędne jest odbudowanie prawidłowej flory bakteryjnej. Można to zrobić za pomocą probiotyków, kiszonej kapusty, ciemnozielonych warzyw bogatych w chlorofil, koncentratów z zielonych pędów jęczmienia.
Do spożycia niewielkiej ilości antybiotyków dochodzi również podczas jedzenia powszechnie dostępnego mięsa, nabiału, drobiu, ponieważ większość zwierząt hodowlanych otrzymuje antybiotyki z karmą. Dlatego należy zwracać uwagę na jakość i wybierać np. kurczaka zagrodowego.

Grzybobójcze właściwości ma czosnek. Nie niszczy przy tym korzystnej flory bakteryjnej. Zalecane dawkowanie, to pół ząbka 2 razy dziennie przed posiłkami.

Skoncentrowane substancje słodzące, cukier, syropy sprzyjają rozwojowi drożdżycy, więc należy ich unikać.

Należy wyeliminować również produkty mleczne, które potęgują rozrost drożdży.

Pozdrawiam serecznie