Witam! Niedawno miałam styczność z człowiekiem uzależnionym od narkotyków, bardzo toksyczną osobą. Z

5 odpowiedzi
Niedawno miałam styczność z człowiekiem uzależnionym od narkotyków, bardzo toksyczną osobą. Zauważyłam, że wiele jego zachowań odbiegało od normy, przykładowo miał niezwykle krótką pamięć, był strasznie egocentryczny i głuchy na komunikaty od innych, z uporem czepiał się wspomnień jakie mu pozostały. Zastanawiam się: jaki wpływ narkotyki mają na procesy myślowe zachodzące w mózgu, pamięć i osobowość? Czy mogłabym prosić o choćby częściową odpowiedź na te pytania bądź polecenie jakiś źródeł wiedzy na ten temat?
Narkotyki to substancje, które zmieniają sposób myślenia, odczuwania i zachowania poprzez zakłócanie procesu komunikacji między komórkami mózgu. Uzależnienie od różnego rodzaju narkotyków, podobnie jak inne oraz nałogi są oznaką choroby mózgu. Wywołuje ją kumulujący się wpływ substancji psychaktywnych na przekaźnictwo nerwowe.

Co to jest przekaźnictwo nerwowe?

Przekaźnictwo nerwowe jest niezbędną cechą reagowania mózgu na otoczenie i bodźce, za jego pomocą odbieramy sygnały rejestrowane przez oczy. Informacje przekazywane są z komórki do komórki, trafiają do mózgu, gdzie są przetwarzane i łączą się z pamięcią.

Mózg za pomocą neuroprzekaźników przekazuje informacje z jednego neuronu do drugiego, a siła sygnałów oraz szlaki, którymi płyną one przez mózg, określają, to o czym myślimy, co postrzegamy, co czujemy i robimy.

Badacze mózgu od wielu lat studiują kwestię wpływu narkotyków na neuroprzekaźniki.

Doświadczenia związane z nadużywaniem substancji psychoaktywnych ukazują, iż narkotyki zaburzają role funkcjonalne danego neuroprzekaźnika. Pod ich wpływem każdy pojedynczy neuron w nienaturalny sposób wytwarza jeden lub więcej neuroprzekaźników, czyli np. dopaminę, serotoninę, acetylocholinę lub inne.

Każdy z tych neuroprzekaźników wywołuje określony skutek i działanie, zależnie od jego rozmieszczenia w poszczególnych obszarach funkcjonalnych mózgu.

I tak:

- dopomina, obecna w śródmózgowiu, obszarze brzusznym nakrywki (VTA), korze mózgowej i podwzgórzu pełni funkcje wywoływania przyjemności i nagrody, wpływa też na ruch, uwagę oraz pamięć
Narkotykami, które wpływają na ten neuroprzekaźnik są: kokaina, metamfetamina, amfetamina, ponadto właściwie wszystkie narkotyki w pośredni lub bezpośredni sposób zwiększają ilość dopaminy na szlakach bodźców nagród

- serotonina, znajdująca się w śródmózgowiu, VTA, korze mózgowej i podwzgórzu wpływa na nastrój, sen, popęd płciowy i apetyt
Narkotykami, które wpływają na ten neuroprzekaźnik są: MDMA (ecstasy), LSD, kokaina

- noradrenalina, znajdująca się w śródmózgowiu, VTA, korze mózgowej i podwzgórzu wpływa na przetwarzanie bodźców zmysłowych, ruch, sen, nastrój, pamięć oraz lęk
Narkotykami, które wpływają na ten neuroprzekaźnik są: kokaina, metamfetamina, amfetamina

- endorfina i enkefalina, obecne np. w rdzeniu kręgowym odpowiadają za analgezję, uspokojenie, tempo funkcji życiowych oraz nastrój
Narkotykami, które wpływają na ten neuroprzekaźnik są: heroina, morfina, środki przeciwbólowe na receptę

- acetylocholina, znajdująca się w hipokampie, korze mózgowej, wzgórzu wzrokowym, zwoju podstawy mózgu, móżdżku, odpowiada za pamięć, podniecenie, uwaga i nastrój
Używką, która wpływa na ten neuroprzekaźnik jest nikotyna

- endogenne kannabinoidy, obecna w korze mózgowej, hipokampie, wzgórzu wzrokowym, zwojach podstawy mózgu, wpływa na pamięć, podniecenie, uwagę i nastrój
Narkotykiem, który wpływa na ten neuroprzekaźnik jest marihuana

- glutaminian, rozpowszechniony w mózgu, zwiększa aktywność neuronów, wpływa na uczenie się, pojmowanie, poznawanie i pamięć
Narkotykami, które wpływają na ten neuroprzekaźnik są: ketamina, fencyklidyna (PCP), alkohol

- kwas gamma-aminomasłowy (GABA), rozpowszechniony w mózgu spowalnia aktywność neuronów, wpływa na lęk, pamięć oraz zniesienie czucia
Substancjami psychaktywnymi, które wpływają na ten neuroprzekaźnik są: środki uspokajające i trankwilizujące, alkohol

Każdy z neuroprzekaźników wiąże się z określonymi skutkami działania, natomiast działanie części narkotyków prowadzi do zakłóceń w obrębie jednego neuroprzekaźnika lub całej ich klasy.

Niektóre substancje psychaktywne wchodzą w interakcję z więcej niż jednym typem neuroprzekaźników. Na przykład uzależnieni od narkotyków z grupy opiatów oprócz euforii i halucynacji doświadczają także innych zmian, np.obniżonej podatności na ból, wyższego pobudzenia i zwolnionego oddechu.

Narkotyk, który w dany sposób wpływa na poziom jednego neuroprzekaźnika, może mieć też wtórny wpływ na inne. Skutkiem wspólnym dla wszystkich narkotyków jest znaczny wzrost przekazywania sygnałów poprzez dopaminę w jądrze półleżącym, co odpowiada za pojawienie się euforii i pragnienia, by powtórzyć doznanie – a więc główne przyczyny mechanizmu uzależnienia.

Przykładowo dopamina reguluje motywację i odczuwanie nagrody, co jest niezwykle znaczące dla zachowań kompulsywnych, do jakich zalicza się właśnie nadużywanie narkotyków.

Przekaźnictwo nerwowe to swoisty proces cykliczny, którego przebieg obejmuje kilka etapów, wykorzystających wyspecjalizowane elementy komórek wysyłających i odbierających sygnały w mózgu.

Określenie, w jaki sposób oraz który z etapów narkotyk zakłóca, stanowi niezwykle istotną informację konieczną do określenia interwencji medycznych i behawioralnych w celu zahamowania, zapobieżenia bądź odwrócenia skutków narkotyzowania się.

Niektóre narkotyki są wystarczająco podobne chemicznie do opiatów naturalnie występujących w mózgu, przez co wiernie je naśladują. Inne zmieniają przekaźnictwo nerwowe, istnieją też takie, które zmieniają przewodzenie nerwowe przy pomocy mechanizmów innych niż zwiększanie bądź zmniejszanie ilości receptorów podlegających stymulacji.

W większości przypadków nadużywania substancji psychoaktywnych trafiających do mózgu, przekaźnictwo nerwowe zostaje zwiększone bądź zmniejszone w stopniu zdecydowanie przekraczającym standardowe normy.

W większości sytuacji podczas początkowej fazy eksperymentowania z danym narkotykiem przewodzenie nerwowe normalizuje się w miarę ustępowania odurzenia i wydalania trującej substancji z mózgu. Jednak prędzej czy później substancja psychoaktywna wymusi zmiany w funkcjach i strukturze komórek, przez co doprowadzi do długotrwałych lub stałych zmian w przekaźnictwie nerwowym.

Owe zmiany leżą z kolei u podstaw tolerancji narkotykowej, nałogów, objawów związanych z odstawieniem oraz innych długofalowych konsekwencji narkomanii.
Powyżej przytoczyłam artykuł z jednej ze stron www dotyczących narkotyków, niestety adresów tych stron nie można wklejać w treść odpowiedzi.

Witam,

Powyższy artykuł pochodzi ze stony: narkotyki.pl. Jest to ciekawa merytorycznie strona i można tam znaleźć również wiele innych ciekawych artykułów. Może panią zainteresują. Warto ją odwiedzić.

Pozdrawiam
Mikołaj Terczakowski
Narkotyki wpływają negatywnie na procesy poznawcze, uszkadzają mózg (podobnie jak alkohol spożywany w dużych ilościach). Często dochodzi do zmian osobowości na tle organicznym. Osoby uzależnione, bądź nadużywające narkotyków praktycznie zawsze zachowują się inaczej niż osoby wolne od nałogów. Te zachowanie które zostały opisane przez Ciebie w tekście powyżej są charakterystyczne dla osób uzależnionych, których życia ogranicza się tylko lub przede wszystkim do zaspokajania potrzeb podyktowanych nałogiem.
Witam Panią i polecam do przeczytania artykuły ze strony Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii lub ABC zdrowie. Oczywiście, że narkotyki wpływają na zmianą osobowości osoby, która je zażywa ponieważ głownie działają na centralny układ nerwowy i neuroprzekaźnictwo oraz wyniszczają stopniowo cały organizm. Tak więc zmiany osobowości mogą wynikać z organicznych uszkodzeń mózgu, a także psychologicznych mechanizmów uzależnienia. Pozdrawiam Alicja Giezek
Dzień dobry. Uzależnienie jest następstwem traumatycznych wydarzeń, które generują tzw. "złożone PTSD" , albo inaczej traumę rozwojową. Sama w sobie trauma zniekształca wspomnienia i defragmentuje je, Przyjmowanie narkotyków tylko pogłębia ten proces. Zachęcam do zapoznania się z dorobkiem np.; Mate Gabor. Basel van der Kolk, Peter Levine itd. Życzę udanych poszukiwań i odkryć. Pozdrawiam Paweł.