Witam. Moj partner po 4 latach związku przyznał sie ze jest uzależniony od pornografii. Podjął lecz

7 odpowiedzi
Witam.
Moj partner po 4 latach związku przyznał sie ze jest uzależniony od pornografii. Podjął leczenie ale ja kompletnie straciłam do niego zaufanie. Do tego wolał ogladać sie za innymi kobietami i fantazjować o nich niż kochać się ze mną( wszystko to wiem po przeczytaniu jego wiadomości ). Twierdzi że mnie bardzo kocha i błaga żebym go nie zostawiała ale jak mam w to wierzyć skoro zdradzał mnie emocjonalnie przez ponad rok..Moje poczucie własnej wartości kompletnie padło, czuję się nieatrakcyjna i niepotrzebna. Jakie są szanse ze ten związek to wszystko przetrwa ?Jak mam sobie poradzić z tym wszystkim i odzyskac poczucie własnej wartości skoro nie czuję sie przy swoim partnerze już jako kobieta. Wpędził mnie w depresję z której nie widzę wyjścia..ze spokojnej i pewnej kobiety stałam się emocjonalnym wrakiem człowieka..Pomocy
Witam. Z tego co Pani przedstawiła w opisie wynika, że doświadcza Pani różnych nieprzyjemnych emocji związanych z ujawnienim przez partnera swojego problemu. Być może sam fakt nagłośnienia problemu jest formą poszukiwania porozumienia. Jest Pani ciężko ponownie zaufać, spojrzeć się na siebie jak na atrakcyjną kobietę. W zainstniałej sytuacji warto, aby rozważyła Pani spotkanie z psychologiem/psychoterapeutą, co pomoże w odnalezieniu większej stabilności. W kwestii uzależnienia od pornografii przez jednego partnera warto nawiązać szczery dialog, być może nie będzie on możliwy na samym początku. Ważne jest, aby partner zastanowił się nad psychologicznym wsparciem w swoim problemie. Kiedy oboje Państwo odreagują, uporządkują zaistniałą sytuacje być może pojawi się potrzeba wspólnej konsultacji. Pozdrawiam serdecznie, M. Klimczak

Witam. Sytuacja, której Pani doświadcza jest niewątpliwie trudna-trudna i dla Pani i dla Partnera.Emocje i myśli jakie Pani obecnie towarzyszą są zupełnie normalne i zrozumiałe.Pisze Pani, że poczucie własnej wartości znacznie spadło-i to tym sugerowałabym zająć się na początek.Proszę pamiętać, że uzależnienie od pornografii(jak każde inne uzależnienie)jest chorobą.To przymus,impuls, na który osoba uzależniona ma bardzo ograniczony wpływ. To bardzo dobrze, że Partner udał się po fachową pomoc-to już połowa sukcesu...jeśli chodzi o Panią-sugerowałabym kontakt z psychologiem/psychoterapeutą,który pomoże Pani na tym niewątpliwie trudnym etapie uporządkować swoje emocje oraz zrozumieć mechanizm uzależnienia. Wierzę, że w najbliższym czasie spojrzy Pani na całą sytuację z innej perspektywy, a zachwiane poczucie własnej wartości-ustabilizuje się. Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego!
Witam,
Zrobila Pani juz pierwszy krok dla siebie -
poniewaz nazwala Pani swoja sytuacje, okreslila swoje uczucia i bol. To naprawde duzo...
Dla Pani partnera polecam program "męska droga" w Szklarskiej Porębie.
Myślę, ze choć kilka wspólnych spotkań u psychoterapeuty będzie następnym krokiem do zadbania najpierw o siebie.
Pozdrawiam
Droga Pani. To czego Pani teraz potrzebuje to zadbanie o siebie. Warto aby poszukała Pani dobrego ośrodka terapii uzależnień, który ma program pracy z rodzinami osób uzależnionych behawioralnie. Być może najlepiej będzie jeśli najpierw Pani i Pani partner zadbacie osobno o poradzenie sobie ze swoimi problemami. Gdy już lepiej Pani zrozumie, co się w ogóle wydarzyło w Pani związku i na czym polega uzależnienie od pornografii, będzie Pani łatwiej podjąć decyzję o tym, co dalej z tym związkiem. Pozdrawiam.
Droga Pani,
oczywiście najbardziej dotykają nas nieprzyjemności ze strony naszych najbliższych. Więc zrozumiałe jest, że zachowania partnera odebrała Pani bardzo emocjonalnie, że znacznie obniżyło to Pani samoocenę. Proszę jednak wziąć pod uwagę, że Pani partner nie lekceważy problemu i zaczął terapię. Proszę też pamiętać, że uzależnienie jest postępującym procesem chorobowym. Proszę postarać się spojrzeć na partnera, jako na osobę chorą w trakcie leczenia.
Jeśli jednak, mimo tego wszystkiego oraz zapewnień partnera o uczuciu do Pani, Pani samoocena nie wróci do komfortowego poziomu, radzę terapię u psychologa - albo Pani, albo terapię partnerską, jeśli uznają Państwo, że tego chcą.

pozdrawiam, Radosław Krąpiec, psycholog
Witam Panią,
Na początku zaznaczę - fakt, że partner podjął leczenie, jest zdrowym podejściem do problemu. Świadczy to, o tym, że wziął za to odpowiedzialność. To krok do rozwiązania Waszego problemu jako pary.
Zaniepokoił mnie jednak Pani stan emocjonalny. Z jednej strony jest on dla mnie zrozumiały po tym, co się wydarzyło przez ostatni czas . Natomiast z jakiego powodu przestała się Pani czuć atrakcyjną kobietą, niepotrzebną, kobietą, która straciła poczucie własnej wartości? Na czym Pani je opiera?
To smutne. Zachęcam Panią do podjęcia terapii, do przyjrzenia się swojemu funkcjonowaniu, byciu w związku. Jaką przyjmuje Pani rolę będąc w związku. Warto zawalczyć o swój spokój i zaprzestać bycia wrakiem w związku. Chyba nie na to się Pani godzi, i nie na to się umawialiście ? Prawda? Pozdrawiam,
Iwona

Dzień dobry.
W takiej sytuacji warto nie zostawać samej z problemem, tylko wybrać się do psychoterapeuty/psychologa, żeby wspólnie przyjrzeć się problemowi. Rozumiem, że Pani poczucie wartości i atrakcyjności uległo pogorszeniu ponieważ, sytuacja, którą Pani opisała może naruszyć zaufanie, które potem ciężko odbudowywać, jeśli chce się nadal być w związku.
W mojej ocenie dobrym krokiem jest podjęcie leczenia przez Pani partnera. Mam nadzieję, że z pomocą specjalisty spojrzy Pani na całą sytuację z innej perspektywy, a zachwiane poczucie własnej wartości-ustabilizuje się.
Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego!
Aneta Pajączkowska