Witam, Mój 5 letni synek nie rozmawia w przedszkolu. Chodzi tam 2 rok kilka dni temu mieliśmy spotka

4 odpowiedzi
Mój 5 letni synek nie rozmawia w przedszkolu. Chodzi tam 2 rok kilka dni temu mieliśmy spotkanie z logopedą i dopiero za drugim podejściem i rozmowie z synkiem odważył się nazywa obrazki chociaż mówił bardzo cicho. wiedziałam że jest cichy ale wychowawca nie zgłaszała mi nigdy że w ogóle się nie odzywa, dopiero kilka dni temu inna pani będąca na zastępstwie zasygnalizowała mi że powinnam skonsultować synka z psychologiem. Proszę o pomoc i informację czy sytuacja może ulec zmianie ( polepszeniu), czy mój synek zacznie rozmawiać, dodam że w domu jest wesołym wygadanym dzieckiem.
Witam serdecznie. Funkcjonowanie dziecka przy odpowiednim wsparciu i stymulacji zawsze może ulec zmianie. Dwa obrazy syna jakie wyłaniają się z tego opisu są skrajne w związku z tym polecam kontakt z psychologiem bądź psychoterapeutą specjalizującym się w pracy z dziećmi.

Pozdrawiam, Anna Brauer

Dzień dobry,
jeśli synek komunikuje się w domu bez żadnych problemów, a co za tym idzie możemy wykluczyć kwestie medyczne, to bardzo ważną kwestią staje się fakt, że w jednym środowisku chłopiec nie wypowiada się w ogóle a w drugim nie ma z tym problemów. Przyczyn może być kilka: strach/ niepewność jaką odczuwa w przedszkolu, niemiłe doświadczenie związane z wypowiadaniem się (popełnienie błędu, mówienie niewyraźnie itp.). Również predyspozycje osobowościowe są kluczowe, w domu syn czuje się pewnie, bezpiecznie i jest pełen energii, poza nim może być bardziej skryty, nieśmiały co również utrudnia mu „przełamanie się” i komunikowanie.

Warto skonsultować się z psychologiem, który na podstawie szerszego wywiadu, obserwacji dziecka pomoże w: ustaleniu przyczyn trudności i zaleceń do pracy zarówno dla Pani jak i placówki. Przy systematycznej pracy z dzieckiem w domu i przedszkolu sytuacja powinna ulec poprawie. Może również okazać się, że będzie potrzebna dodatkowa pomoc logopedyczna.

Pozdrawiam i życzę powodzenia oraz samych sukcesów

Psycholog Alicja Labrenc
Objawy które Pani przedstawia wskazują na cechy mutyzmu wybiórczego. Jest to zaburzenie o podłożu lękowym, które daje się dobrze korygować u dzieci, pod warunkiem że zajmie się tym terapeuta znający techniki służące leczeniu tego typu zaburzeń.
Pozdrawiam
Jerzy Cyran
Dzień dobry
Przy odpowiedniej pracy terapeutycznej z dzieckiem wszystko może ulec zmianie na lepsze. To że synek w domu mówi bez problemu a w przedszkolu sprawia mu to trudność wyklucza przyczynę medyczna problemu. Być może jest to kwestia nieśmiałości, lęku przed oceną w grupie itp. Warto zatem udać się do psychologa który zdiagnozuje przede wszystkim źródło problemu i wprowadzi właściwe metody pracy terapeutycznej. Pozdrawiam Magdalena Kaczmarczyk psycholog w Łodzi