Witam, mam 27 lat i od siedmiu z przerwami leczę zaburzenia nerwicowe. Ostatnio objawy lękowe zaostr

3 odpowiedzi
Witam, mam 27 lat i od siedmiu z przerwami leczę zaburzenia nerwicowe. Ostatnio objawy lękowe zaostrzyły się do tego stopnia, że ataki paniki pojawiają się codziennie i w całkiem przypadkowych sytuacjach. Drugi tydzień biorę przepisany przez lekarza sulpiryd - rano 50mg. W drugiej połowie dnia czuję się stabilniej, ale poranki to istny koszmar. Przez paniczny strach przed atakami niemal całkowicie wycofałam się z normalnego życia. Nie mogę jeść ani spać, czuję się skrajnie wykończona. Co zrobić, by sobie pomóc?
Dzień dobry,
proszę skonsultować się ze swoim lekarzem - psychiatrą, czasami dobór odpowiednich leków musi trochę potrwać, aby dawka istotnie poprawiła Pani codzienne funkcjonowanie. Zdarza się też, że lek należy zmienić, ale decyduje o tym lekarz. W leczeniu zaburzeń nerwicowych najskuteczniejszą ścieżką jest włączenie oprócz leków psychoterapii. Polecam konsultację psychologiczną, podczas której powinna się Pani dowiedzieć, jakiego rodzaju pomoc można Pani zaoferować od strony psychologiczno - psychoteraputycznej.
Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia,
Martyna Korzec

Witam serdecznie, często przez pierwsze trzy tygodnie zażywania leków Pacjenci nie czują się najlepiej. Jeśli lek jest odpowiednio dobrany po kilku tygodniach zażywania poprawia się stan funkcjonowania. Połączenie farmakoterapii z psychoterapią (w nurcie integracyjnym) jest jednak najskuteczniejszą drogą w walce z objawami. Wszystkiego dobrego! Pozdrawiam!
Szanowna Pani, pisze Pani o cierpieniu z powodu napadów paniki oraz towarzyszącym lęku przed ich wystąpieniem. Wiele osób zmagających się z podobnymi dolegliwościami przeżywa tak zwany lęk przed lękiem. Napadom paniki towarzyszy szereg przykrych doznań fizycznych oraz przerażające myśli pojawiające się w tym stanie i obawa przed ponownym przeżywaniem takiego stanu jest zrozumiała. Mówi Pani również o nieprzyjemnych konsekwencjach doświadczania tych dolegliwości, które zaczęła Pani obserwować w swoim dotychczasowym funkcjonowaniu.

Leczenie różnych zaburzeń nerwicowych, w tym także tych z napadami paniki warto rozszerzyć o psychoterapię. Istnieją takie techniki pracy w przypadku zaburzeń lękowych, których skuteczność jest udowodniona naukowo, jedną z terapii korzystających z tych technik jest psychoterapia poznawczo-behawioralna. Inne nurty terapeutyczne również mogą być pomocne. Wiele osób, które ukończyły terapię odzyskuje komfort życia i obserwuje znaczące dla nich zredukowanie uczucia lęku.
Podaje Pani, że jest w trakcie leczenia farmakologicznego, to jeden ze sposobów na złagodzenie objawów, jednak znacznie większą skuteczność można uzyskać właśnie poprzez dodatkowe podjęcie psychoterapii. Jeśli posiada Pani możliwość skorzystania z tej formy pomocy, to zachęcam Pani serdecznie do rozważenia tej opcji.

Mam nadzieję, że moja odpowiedź będzie dla Pani pomocna.
Życzę powodzenia!
Emilia Misiaszek